Post-COVID, virusi zbulon sëmundjet e fshehura! Fizioterapistja: Shtim i rasteve me dhimbje shpine (VIDEO)

Për shumë të prekur me COVID-19, pasi kanë kaluar ditët e vështira, përballen me pasojat që ai ka lënë pas. Për disa nga të prekurit pasojat mund të jenë psikologjike, por prej pacientëve pasojnë me dhimbjet e shpinës apo gjymtyrëve të tjera të trupit.

“Kjo që shikoni është e vjetër, dmth nuk është një gjë e krijuar gjatë covid-it, janë probleme të krijuara gjatë jetës për shumë faktorë siç thashë. Por ishte Covid-i ai që ja nxorri në pah dhe në këtë rast. Domethënë ky ishte një rast që e kisha dhe e kam në dorë”, u shpreh fizioterapistja Sidita Haxholli.

Mjekët vlerësojnë se COVID nxjerr në pah problemet shëndetësore që mund të kenë qenë të fshehura. Në rastin konkret, fizioterapistja Sidita Haxholli flet për herniet e fshehura të cilat janë rënduar pasi pacienti ka kaluar COVID-in.

“Në COVID duke qenë se të shkakton zakonisht kollë, p.sh mua kanë ardhur pacientë që nëse e kanë pasur hernien të fshehur, sepse këtë bën Covid-i, që çdo gjë që është e fshehur ose e kamufluar, ai t’i nxjerr në pah. Kanë ardhur njerëz me probleme me hernien, nga kollat ose tështimat që mund të shkaktoj COVID-i, kanë krijuar probleme dhe rishtypje të hernieve. Ose ato që nuk e kanë ditur që kanë pasur probleme me hernien, ja ka nxjerr në pah”, tha Haxholli.

Për pacientët e infektuar me COVID, gjatë kohës që janë në karantinë rrinë shtrirë dhe shumë pak lëvizin. Fizioterapistja Haxholli këshillon që ajëri i pastër dhe ecja në natyrë është kura më e mirë për të rikuperuar veten.

“Do u këshilloja dhe një ecje normalisht dhe nëpër liqen, tek pjesa e liqenit që ka akoma më tepër oksigjen sepse siç dihet duhet cilësia e oksigjenit, jo vetëm oksigjeni, dhe pjesën e të bërit aktivitet fizik. Ajo që është e mirë është joga sepse të ndihmon në mësimin e frymëmarrjes dhe janë ushtrime izometrike dhe izotonike dhe pjesën e pilatesit”, shtoi Sidita Haxholli.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Eri: 15/02/2021 22:44

  Sado te levizesh prap dhimbjen e shpines do ta kemi shumica nga ne qe e kemi kaluar fatkeqsisht.

  Përgjigju
 • Masazhi: 15/02/2021 21:13

  Mire shume Fizioterapistsja.. Sqenka keq per ndonje dhimbje shpine dhe barku

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!