Prej dy dekadash realizon Betlehemin në mënyrë vullnetare në Shkodër, regjisori Gjon Stefa tregon vendin ku do të vendoset këtë vit

Prej dy dekadash realizon Betlehemin në mënyrë vullnetare në Shkodër, regjisori Gjon Stefa tregon vendin ku do të vendoset këtë vit

Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” në Shkodër me artistin Gjon Stefa, i cili prej vitesh krijon në mënyrë vullnetare Betlehemin dhe karnavalet në qytet. Atij i duhet të fillojë shumë muaj përpara punën për të realizuar skenografinë dhe të gjithën ka vendosur ta bëjë vet, pa ndihmën e askujt.

Ju siç e shihni keni ardhur një muaj përpara, mos harrojmë se edhe nja tri javë përpara se të më takoni, unë kam filuar punën. Unë jam duke e bërë vullnetarisht. e kam bërë dhe parvjet.”.Është kënaqësi sepse çdo person që e ka në shpirt artin, i pëlqen të bëjë punën e artit dhe unë e dëshiroj këtë. E dyta është kënaqësi sepse sjell një ngjarje shumë të rëndësishme dhe e gjitha është një ripërtëritje e asaj ngjarje të madhe, dhe kjo bën që të gjithë njerëzit të kureshtohen e të vijnë për ta parë. Vijnë madje dhe për të bërë foto” tregon ai.

 Pasioni i tij për artin është tepër i madh, ndërsa thotë se këtë nismë vullnetare nuk ka ndërmend ta ndalojë për një kohë shumë të gjatë.

Pasi mbaron puna me skenografinë e marr edhe e dërgoj në katedrale. Aty fillohet puna shumë kohë më përpara. Do ta vazhdojë deri sa zoti të më fali jetë, jam i lumtur që po arrij t’i realizojë dhe ja kam thënë këtë famulltarit të kësaj kishe, ‘Më shfrytëzo sa jam akoma gjallë’ dhe sa i jam akoma i fortë për të bërë diçka.  

Lindja e Krishtit përjetohet në mënyra të ndryshme, por kjo mbetet ndër më të veçantat dhe origjinalet. 

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Kanadaja nis tankun e parë ‘Leopard 2’ për në Ukrainë

Kanadaja nis tankun e parë ‘Leopard 2’ për në Ukrainë