Presidenti grek kërcënon Shqipërinë: Sjelljet ndaj pakicës greke, pengesë për integrimin në BE

Prokopis Pavlopulos

Gjatë një mesazhi për festën kombëtare të Pavarësisë së Greqisë, presidenti grek Prokopis Pavlopulos ndër të tjera ai ka folur për marrëdhëniet me Shqipërinë. Ai kujtoi edhe njëherë kushtet që duhet të përmbushë Shqipëria në perspektivën e saj të integrimit europian, duke vënë theksin në respektimin e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri.

Sa i përket Shqipërisë fqinje, nuk jemi kundër perspektivës evropiane. Megjithatë, ky është një parakusht për respektimin e plotë dhe të ndershëm të së drejtës ndërkombëtare dhe europiane, dhe kështu për respektimin e sundimit të ligjit dhe të të drejtave themelore të njeriut. 

Prandaj, sjelljet si këto ndaj Pakicës Kombëtare Greke, të cilat nënvlerësojnë brutalisht vlerën e jetës njerëzore ose shkelin të Drejtat e Njeriut , p.sh. e drejta për pronë, përbëjnë një pengesë të pakapërcyeshme për rrjedhën e qetë evropiane të Shqipërisë. 

Si një pengesë, çdo formë e kërkesës për “të drejtat” e supozuara krejtësisht të pabazuara të çamëve shqiptarë, bashkëpunëtorëve të paskrupullt nazistë siç është provuar historikisht, duke përfunduar se: Çështjet tona Kombëtare dhe Drejtësinë tonë Kombëtare, që në fund të fundit të mbrojnë Atdheun tonë të palëkundur, Njerëzit tanë dhe Kombit tonë”, u shpreh Prokopis Pavlopulos.

m.v./d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • ilo: 25/03/2019 20:17

  Ti plakaruq ben mire te rregullosh pelenat se kur del ne publik duket sikur I ke mbushur pantallonat.

  Përgjigju
 • Arkile: 25/03/2019 13:50

  Ti zoteri ben mire te shohesh pakicat ne vendin tend qe i mohoni duke thene se ska po ne flasi per nje popull qe ju me djallezine qe ju karakterizonsi kale troje i mohoni skeni guxim as ti pranoni kurse ne Shqiperi jetojne te gjithe ne nje nivel ekonomik

  Përgjigju
 • Europiani: 25/03/2019 12:22

  Shqipria do futet ne Europe sic u fut ne Nato doni a s'doni ju grekrit morracak.

  Përgjigju
 • opioninion: 25/03/2019 08:45

  provoje njehere o grege se karamelo dhe i prete plumbi bashke anullatos ti ke bere vrasje ne gjirokaste 96 apo jo apo tortura te burgu te kreqise apo detiapo varegrege ne jug cfare do me teper o grege ne do te zhdukim nga faqja dheu do vi koha qe greqi do shperbehete dhe ndarjepo vjen fundi qeni zagari dhe buqesdhe serbise dhe rusi dhe malzi serbnecka apo vojdina dhe qipro po deshe dhe pjese teritori e qipros i takon shqiptaredhe rumania haungaria bullgaria

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 25/03/2019 08:41

  Pse nuk e hap gojen per minoritetin grek ne Stamboll apo nuk ta mban nga Erdogani se ti tredh k**et po e hape gojen.

  Përgjigju
  • Fredi: 25/03/2019 13:27

   Është eunuk, te tredhura i ka

 • xreport: 25/03/2019 08:10

  zoti president gamis tu golla? si je ore? sot shqiperia ka zot me deklaratat tuaja ben mire te flasesh per borxhet qe keni si shtet, EU nuk ka besim tek greku, kur ishte ne krize greku iku tek russi e mbani mend. aman merni pakicen e vogel greke ne greqi mos harro dulen.

  Përgjigju
 • Fredi: 24/03/2019 23:46

  Shqiptarët u ngritën kundra osmanëve si gjithnjë kundër gjith pushtuesve dhe ky derr duhet ti falenderojë ata që themeluan Grerinë. Ndërkohë, nga ana tjetër, 10 miljonë ”grekë” janë te perbërë nga shumë kombe të cilëve duhet tu jepet mundësia nga shteti grek që të rikujtojnë gjuhët, zakonet e traditat e tyre.

  Përgjigju
 • Klodi: 24/03/2019 20:23

  Po kush ju pyt ju o pabuksa. E marin te tjer shtete vendimarrjen. Per ju shqiptia sfutet kurr.

  Përgjigju