Presidenti i ri, dilemat për një socialist apo të paangazhuar!

Presidenti i ri, dilemat për një socialist apo të paangazhuar!

Vali Bizhga, Edi Rama dhe Mimi Kodheli

Zgjedhja e Presidentit po kthehet ne eventin më të rëndësishëm politik të stinës, pas betejës së Berishës me ambasadoren amerikane kuptohet.

Diskutimet janë fokusuar në parimet dhe identikitin që duhet të këtë kreu i ri i shtetit, por harrohet elementi që është më thelbësori, eksperienca dhe qasja që mund të ketë pasur në detyrat e mëhershme. Kushtetua njëjtë ka qenë, problemet kanë dalë nga interpretimi i shtrembër, sidomos në Presidencën e Ilir Metës! Po të shikohet mënyra se si janë zgjedhur presidentët e kaluar, gjithmonë në muajt e parë të 'mjaltit' me qeverisjet, kanë qenë më të miri! Të gjithë pa përjashtim janë  konsideruar si presidenti mbi palët, që do garantonin ruajtjen e Kushtetutës.

Por pas vetëm 1 viti, maskat iu ranë dhe papritur ata që ishin kandidatët më të përkryer, u kthyen në horra bulevardi, të shitur, të partisë etj! Lumenjtë me akuza nuk kishin të sosur. E vërteta është se Ilir Meta në presidencën e tij, i mishëroi të gjitha kritikat që çuan deri në shkarkimin për herë të parë nga mazhoraca, por ish-Presidentët e tjerë besoj pak ose aspak! Si me angazhimin por edhe me heshtjen e tyre! E megjithatë, asnjë nuk doli i pa lagur nga ‘problemet’ në Presidencë. Por a mundet që kjo të shmanget në të ardhmen? Padyshim që jo.

Asnjë president i ardhshëm, nuk mund të mos mbajë qëndrime të forta që do ja diktojnë rrethanat e të ardhmes, që mund të çojë në ‘mërzitjen’ e forcës që do e zgjedhë, duke e shpallur më tej armik ose tradhtar.

Thënë sa më lart, por parë edhe mungesën e konsensusit nga opozita e ndarë në disa thela dhe me një problem të madh me SHBA, socialistët janë të ‘detyruar’ ta zgjedhin të vetëm presidentin e ri. Pavarësisht diskrecionit në votimin e 3 kandidatëve për Presidentë nga deputetët e PS, disa informacione kanë rrjedhur.

Mimi Kodheli ish-ministre e Mbrojtjes ka dalë më e votuara, mes emrave si Vali Bizhga, e panjohur shumë për publikun e gjëre, por shumë e njohur nga kreu socialistëve Edi Rama, ish-deputetja dhe kryetarja e parë e Grupit Parlamentar të socialistëve Valentina Leskaj apo edhe Majlinda Bregu ish-ministre e Integrimit në qeverinë Berisha, që ka marrë pak vota, 2 më konkretisht. Pra, mes ‘presioni’ të brendshëm dhe atij të jashtëm për një emër jo politik, duket sikur gjasat janë për një emër jashtë saj.

Por, sa e sigurt është që edhe pse i jashtëm, presidenti i ri të jetë mbi palët? Siguria është e njëjtë me parashikimet e sakta për tërmetet, pra zero! Kushdo që të jetë emri i ri, duke parë edhe situatën e diktuar nga koniunktura të jashtme apo brendshme është i/e destinuar të jetë i ashpër me qeverinë dhe kritik me opozitën në veçanti nëse ajo do të zgjedhë përsëri Berishën në krye.

Edi Rama do e kishte më të lehtë t'i gjente argumentet ndaj një Presidenti kritik se sa ndaj një presidenti kritik ish-bashkëpunëtor. Kjo e bën më të lehtë zgjedhjen, por jo bashkëjetesën, që me shumë gjasa pas muajve të parë do të jetë problematike.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sybiu: 25/04/2022 00:20

  Po Mimi duhet te vihet "patjeter" sepse i njeh mire keto pune, ashtu sic fikte radaret nje here e nje kohe. Oh Shqiperi e mjere, ne dore te kujt ke ngelur.

  Përgjigju
 • Genti.Sh: 24/04/2022 22:15

  Nuk e kuptoj pse duhet te pyesi dhe te ulet me opoziten per te negociata, Z.Rama I ka votat per ta zgjedhur vete Presidentin, edhe Berisha vete e zgjodhi Bujar Nishanin ne 2012.

  Përgjigju
 • Ilda: 24/04/2022 17:36

  Emri me i pershtatshem per president eshte ish ministri i brendshem Sander LLeshaj. Edi Rama e ka propozuar njehere si rekomandim te Ismail Kadarese, kur ne mazhorance ishte Berisha qe nuk e pranoi. Tani Edi Rama i ka votat dhe nuk ka asnje pengese, po te doje mund ta zgjedhi si president. Asnje figure tjeter nuk ka personalitetin dhe integritetin e z Lleshaj, qe i ben nder institucionit te presidentit.

  Përgjigju
  • Kaci: 25/04/2022 06:47

   Tallesh apo si. Ca nderi sjell nje deshtak qe e vetmja cilesi qe i ka ngelur eshte servilizmi ekstrem?

 • drini: 24/04/2022 15:10

  Sado qe e marrrim me med se Rama tashme ne mendjen e vet e ka vendosur emrin e presidentit dhe me shume gjasa femer ne nuk rrihet pa dhene emra. Une psh mendoje nje te paangazhuar fare si Kita Sallabanda ose nje fare pak te angazhuar si Visar Zhiti

  Përgjigju
 • Ups dezy: 24/04/2022 14:30

  Un them mimi se ajo ka punuar me ramen në bashkin e tiranes … e kuptoni vete ju . Te tjer emra jon kot Pa lidhje mimi po.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake