DASH çmim Dvoranit si kampion kundër korrupsionit, Meta sulm Reformës në Drejtësi: S'është e suksesshme! Pas 25 prillit, Kuvendi 'do kthehet në shina'

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka vijuar sulmet ndaj Reformës në Drejtësi. Në ndryshim nga ndërkombëtarët, të cilët e kanë vlerësuar maksimalisht sipas së cilëve po jep frytet e saj, për kreun e shtetit kjo Reformë nuk ka qenë aspak e suksesshme. Ai ndalet në ligjin që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit 'Nënë Tereza' me 13 vjet, të cilin e cilëson si një aferë e pastër korruptive, e që sipas tij, kjo nuk do të ndodhte nëse kjo Reformë do të funksiononte vërtetë. Një reagim i tillë vjen vetëm pak ditë pasi Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) vlerësoi me çmim, ish- kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED) Ardian Dvoranin, me të cilin Meta ka pasur përplasje pasi ai ishte i vetmi gjykatës që u shpreh kundër tij në procesin e skandalit të video-përgjimit të Dritan Priftit. Përplasjet me Dvoranin vijuan edhe për procedurën e emërimeve në Këshillin e Lartë Gjyqësor (KLGJ).

"Nuk ka asnjë diskutim që nëse do kishim pasur vërtetë një Reformë në Drejtësi të suksesshme, kurrë nuk do të kishin guxuar, ministrat, qeveria , por edhe vetë Kuvendi të bënte këto gjëra, dhe që ju ftoj t'i lexoni,  ashtu si kurse nuk do kishin bërë edhe afera të tjera, megjithatë të jeni të sigurt pas 25 prillit do të ndiqet me rigorozitet të plotë. Çdo dëm që i është bërë interesit publik, interesit të qytetarëve, çdo shkelje, çdo falsifikim që është bërë prandaj ftova edhe forcat politike që garojnë në zgjedhje ta lexojnë me vëmendje", tha Meta.

Në konferencën që zhvilloi me gazetarët, të disatën herë brenda një jave, Meta u ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit që të reflektojnë dhe të mos kalojnë ligjin që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit 'Nënë Tereza' me 13 vjet, edhe pse për këtë shprehet se është dyshues. Kjo sepse sipas tij, vendi është në prag të zgjedhjeve, e sipas Metës deputetët janë të gatshëm që të votojnë çfarë u thotë kryetari për të siguruar një vend në lista.

"Sikundër paralajmërova, dje i përcolla edhe zyrtarisht Kuvendit dekretin për kthimin për rishqyrtim ligjin për aeroportin e Rinasit. Kjo marrëveshje është në dëm të interesit publik, shtetëror e kombëtar pasi bie ndesh me parimet e Kushtetutës dhe është provë e kapjes së shtetit. kuvendi duhet të kërkojë vënenien para përgjegjësisë të gjithë funksonarëve që kanë shkelur ligjin, kjo marrëveshje në dëm të interesit kombëtar.  I bëj thirrje cdo deputeti e zyrtari të lartë të reflektojë me shumë qetësi për këtë nismë dhe të respektojë kushtetutën dhe ligjet e saj. Paralajmëroj se për cdo vepër penale të konsumuar nuk do të ketë kurrë amnisti, por vetëm drejtësi, veçanërisht pas 25 prillit, kuvendi do të kthehet njëherë e përgjithmonë në shinat e së drejtës. Po u jap mundësi deputetëve të reflektojnë dhe të përmbushin detyrimin për të ruajtur interesin publik të shtetasve shqiptarë duke e kthyer mbrapsht këtë nismë. Po ndaj 34 faqet me argumentet ligjore, me shpresën dhe dëshirën që të gjeni kohën e mjaftueshme për t'i lexuar, pa ngritur kartonin dhe duke ulur kokën, siç keni vepruar në shumë raste.  Është një ftesë për të gjithë deputetët ta lexojnë, të mos thonë ‘nuk dinim gjë’., por edhe opinioni publik le të njihet me këtë ‘kryevepër’ të kapjes së shtetit. Lidhur me këtë sjellje të Kuvendi që nuk reflekton ndaj kthimeve, unë bëj detyrën time në emër të institucionit që përfaqësoj, shpresoj që të ketë reflektim edhe pse gjasat janë të pakta se jemi prag bërjes së listash, edhe u premtohet të gjithëve për të qenë për lista duke ngritur kartonin dhe duke ulur kokën për cështje që rëndojnë interesin publik dhe të qytetarëve. Megjithatë, për të gjitha çështjet, këtu dokumentacioni është shumë i qartë, paralajmërimet janë bërë të mirëdokumentuara. nuk ka asnjë diskutim që nëse do kishim pasur vërtetë një ", tha Meta.

Tre ditë më parë, kreu i shtetit ktheu ligjin koncesionit të aeroportit 'Nënë Tereza', ku paralajmëroi deputetët dhe ministrat që kanë firmosur sipas tij "marrëveshje të fshehtë në Kamëz", se do të mbajnë përgjegjësi.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Të dielën zgjedhjet, cila prej partive politike bëri fushatë më të mirë dhe bindëse?

Komento

Komente

 • likja: 28/02/2021 13:43

  Ik o mete se nuk i beson kush nje hajduti

  Përgjigju
 • Iris: 28/02/2021 01:59

  Sigurisht qe nuk eshte e suksesshme reforma ne drejtesi,perderisa Meta & Co livadhisin akoma te lire e guxojne e flasin.

  Përgjigju
 • Goni: 28/02/2021 01:24

  TE GJITHE JU KOMENTUES E SHANI,POSHTERONI DHE FYENI PRESIDENTIN DHE ME TE DREJTE,,,,EDHE UNE JAM DAKORT QE ILIR META TE ARRESTOHET DHE DENOHET ME BURG,,POR A NUK JENI JU QE E VOTONI ATE,,SE VETE NUK BEHET ILIRI POLITIKAN ,,PO QE SE JU NUK I JEPNI VOTEN....

  Përgjigju
 • Cubi: 27/02/2021 21:18

  Do zoti e na ndegjon e te te vij pas koke ishalla. Se na menderose neper bote mor legen. Paske qen vecse nje funderrin e kohes.

  Përgjigju
 • raul: 27/02/2021 17:56

  Po si nuk ke turp dhe del e flet per reformen kur sot dolen 8 shoke te tu dhe bashkepuntore te ngushte te gjithe te lidhur me krimin e organizuar. Vetem ti je i ndershem ne kete bote. E pame kur shkove naten ne spitalin ushtarak per te takuar kryehajdutin e cez. SAHIT dollap tritol molotovin qe shiti cez. Sahiti beri vrapimin me te turpshem ne histori si hajdut pulash dhe u rrezua si legen duke ju larguar policise ne protesten e molotovit dhe ti shkove me vrap se nuk duroje deri ne mengjes por braktise zyren ne 10 te nates per te takuar nje zjarrvenes me molotov , nje hajdut ordiner. Turp i madhe per ty.Ky hajdut shiti cez. tek miqte e tu per nje cope buke dhe e coi kompanine ne faliment. Po dhe hajduti me cizme Kastriot Ismailaj shoku juaj qenka. Je bere si thes i grisur nga floriri i krrabes, tek ofera 700 mije euro tek video e Dritan Priftit deri tek dreka ne tavoline me banden Hajri nga shijaku te kompleksit Golden akuzuar per vrasje dhe zhdukje te kufomes. Me 25 prill do e maresh pergjigjen se na je ngrefur si gjeli maje plehut.tiktak tik tak ,,

  Përgjigju
  • Pjeter: 27/02/2021 18:32

   Ky ka te drejte.Akoma nuk eshte e sukseseshme kjo reforme,ska perfunduar akoma vetingu,por, kur ky te perfundoje ne burg si i korruptuar,kur Familja Berisha te perfundoje ne burg si e korruptuar,si hajdute e padurive kombetare,kur Luli te dali ne gjyq e te tregoje se ku perfunduan 300 mil euro shtese te rruges se kombit,kur GjinGjonet,te perfundojne me nga 20 vjet burg dhe sekuestrim te pasurive,atehere do jete fillimi i nje suksesi te madh per gjithe Shqiperine.Teorikish keta plehra jane akoma ne loje per ti bere gjemen ketij vendi.

 • ramadani: 27/02/2021 17:29

  Mbas 25 prillit krimineli dhe hajduti Like floriri e ka vendin ne burg.

  Përgjigju
 • Dori: 27/02/2021 16:52

  Eshte bashkuar saliu me meten qe te vjedhin shqiperine dhe te ruajne gjene e vjedhur.....

  Përgjigju
 • Dine: 27/02/2021 16:39

  U be fshatari i Skraparit kryehajduti dhe koka e mafjas se i Shqiperise qe u promovua nga koleget e vet hajdut si president i popullit te plackitur te zhbeje reformen ku kane investuar Amerikanet. Rri o Ilir jetoje jeten i qete se po ta kendojne edhe kulufruthin bobat! Jashte Shqiperise nuk ke kopetence ti se fshatari fshatar ngelet nuk ka fisnikeri!

  Përgjigju
 • korcari: 27/02/2021 15:48

  kush eshte ky karazgjozi qe flet me emer te popullit mbas 26 do e shikosh ti o like ku do vesh ne pidh te kurves ti familje e degjeneruar

  Përgjigju
 • Gazmend: 27/02/2021 15:46

  Unë kurrë nuk do të besoj në reformën në drejtësi për sa kohë që ky Meta është president dhe jo në burg së bashku me gruan e tij për korrupsion të hapur të dokumentuar.

  Përgjigju
 • ylli baka: 27/02/2021 15:36

  Si doni ju tju thote hajde me arrestoni!!!

  Përgjigju
 • Ardian: 27/02/2021 14:39

  Ku e ke allin o president pe skrapari qe del cdo mengjes dhe bertet.. tu mbaruan leket nuk ka me pjese.. dale o like sekur kerkon pjese ka dhe nje pjese aty tek burgu... MOS HARO

  Përgjigju
 • Endri: 27/02/2021 14:38

  Tik tak hajdut. Fakti qe pellet gjithe diten tregon qe, rdhe pse e ngadalte, e suskseshme ESHTE. Keshtu te pafsha duke folur perçart deri diten qe te te hedhin prangat. Hajdut

  Përgjigju
 • dulja: 27/02/2021 14:32

  mose dile me pere ZOTINE Se le name as nje nuke te beson njehere thua do vrase veten si aljente nje na vjedhe florin morta na henger ne si populle qe ju besojme akoma ju hyyy plera 30 vjecare

  Përgjigju
 • Tironsi: 27/02/2021 14:23

  JU I TUM JENI TE GJITHE... POR TI JE ME SHUME TUM ITUM...

  Përgjigju
 • Vangjushi Xhinës e i Fanie Bletës: 27/02/2021 14:06

  O ilur o këllir prit se nuk është e largët dita e burgut o fundërrina e kombit Shqiptar. Pastaj do të shikojm si do cicërosh në kafaz o iliri shtaz.

  Përgjigju
 • Delinquenti: 27/02/2021 13:41

  Or tyt president ule zonin se po te nigjojn mos boj si ai gjeli files kikiko e kikiko gjith diten me mjes hajde de se osht mjes e te falet po majaft se jo per gjo po nigjohet shum larg zoni dhe vjen ai i shkreti atje ku osht per 6 ore ene car ti bojm se e thot troc ai nuk din me i ra ka kina ashtu osht ai dreq i bje drejt.......

  Përgjigju
 • Bobo: 27/02/2021 13:33

  Na mbyti hajduti Meta

  Përgjigju
 • Kistra: 27/02/2021 13:28

  Si mund te jete njeriu kaq ingtrigant, i lig, i pabese e i inkriminuar?!

  Përgjigju
 • O tej: 27/02/2021 13:10

  Me 25 prill ti o hajdut krhen patkonjte perpjete.

  Përgjigju
 • Drejtesia: 27/02/2021 13:00

  Ku nuk i ke futur duart e pista ti me tet shoqe. Kerkon te mbrosh dyqanet e tua e te Gjin Gjonit ne aeroport ku kalonte droga e kriminelet pas ju fut ferre ne kembe. Mjaft me, me budallalleqe o horr i Skraparit, se po nxjerr perdite bemat e tua ne shesh.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Pas 23 ditësh, lideri opozitar rus Navalny i jep fund grevës së urisë