Problemi i vërtetë që ka me vaksinën, opozita dhe aleanca e oborrit

Problemi i vërtetë që ka me vaksinën, opozita dhe aleanca e oborrit

Drejtuesit kryesorë të opozitës

Fillimi i shpërndarjes së vaksinës kundër COVID-19 ka qenë një lajm i mbuluar gjerësisht në mediat ndërkombëtare, dhe i pritur me entuziazëm nga shumica dërrmuese e popullsisë së botës, duke lënë mënjanë sigurisht besimtarët e përhershëm të teorive konspirative. Njësoj është pritur edhe nga pjesa më e madhe e popullsisë në Shqipëri, si një ngjarje që ngjall shprese, pothuaj dhjetë muaj nga dita kur koronavirusi u shndërrua në një realitet frikëndjellës edhe për shqiptarët. Por në Shqipëri, si në çdo gjë tjetër, fushata e vaksinimit ka ndeshur edhe në një kundërfushatë, e cila nuk lidhet aspak me mosbesimin e konspiracionistëve tek vaksina, por me mosbesimin e ngulitur thellë tek Lulzim Basha, Monika Kryemadhi dhe oborrtarët e tyre, tek fitorja e zgjedhjeve në prill. Të dy këta, kanë bërë atë që bëjnë gjithmonë kur kanë ndjerë se kunja e shkrepëses së tyre nuk po ndez e nuk po ndez dot entuziazmin as të militantëve të partive që përfaqësojnë, e jo më të qytetarëve shqiptarë.

Tema e këtij fillimviti është vaksina. Kanë grisur deklaratat që bënin dy javë më parë, ku deklaronin se Edi Rama e ka lënë Shqipërinë pa vaksinë, të fundit në rajon, jetime, pa qeveri, e të tjera si këto. Dhe kanë nisur të shkruajnë nga fillimi akuza të reja, më absurde, më qesharake, më domethënëse për gjendjen e pashpresë në të cilën ndodhen ata, dhe oborrtarët e tyre. Në një kohë kur vaksinimi një orë e më parë është detyrim, pasi çdo sekondë që kalon është një sekondë që mbart rreziqe për mjekët dhe infermierët që përballen me sëmundjen në spitale, ata ngrejnë pyetjen, përse e filluat vaksinimin kaq shpejt?

Në një kohë kur u thuhet se vendi i BASHKIMIT EVROPIAN, që i ka dhuruar Shqipërisë 10 000 vaksinat e para, ka kërkuar ruajtjen e konfidencialitetit, për të mos u zënë ngushtë përballë shteteve të tjera që do ta kërkonin vaksinën njësoj si ne, mediat e syve të oborrit të opozitës nuk kanë lënë shtet pa përmendur si origjinë të vaksinave, shumica e të cilëve as nuk janë anëtarë të BE-së. Duke vënë kështu seriozisht një pikëpyetje të madhe edhe mbi dijet e tyre politiko-gjeografike.

Oborrtarët e paguar kanë vërshuar në banakët e mbrëmjeve televizive shqiptare, me 12 emisione politike për 3 milionë banorë, dhe ngrenë pyetje nga më të ndryshmet. Niveli skandaloz dhe mjeran i pyetjeve që bëhen, nxjerr zbuluar edhe vetë nivelin e njohur tashmë të inteligjencës së vashave që këshillojnë SHQUP-in dhe që udhëzojnë aktorët e banakëve të mbrëmjes.

Të cilët, si robotët e programuar për të mos dalë nga linja, as nuk skuqen e as nuk nxihen kur u drejtojnë profesionistëve të fushës, pyetje të tipit: A kishte etiketë vaksina? A shkruante Pfizer? A mos vallë vaksina ka ardhur nga Serbia (kjo duhej shoqëruar me pyetjen: a është Serbia vend i BE?) Si mund të pranojmë ne që të shpërdorohen taksat e një vendi të Bashkimit Evropian, duke na sjellë vaksina këtu në Shqipëri? Pse vaksinimi filloi sot dhe jo nesër? A jeni të sigurt që vaksinat nuk kanë ujë?

Imagjinoni pak, profesionistët e shëndetit si Bino, Brataj, Pipero e të tjerët, që kanë dhjetë muaj që rraskapiten me orë e pa orë, që u duhet të dëgjojnë edhe pyetjet e tilla të mjeshtrave të propagandës mediokre të Lulit, Monës, Likes dhe të tjerëve.

Imagjinoni që pas lodhjes së ditës, u duhet t’u shpjegojnë me durim, se Shqipëria ka siguruar 500 mijë vaksina, falë një kontrate që është e zeza mbi të bardhë tashmë, se vaksinat i kemi në xhep dhe se nis menjëherë lëvrimi, ndërkohë që vendet e rajonit NUK I KANE. Se milionat që flet Kosova janë instrumentit Covax, ku Shqipëria është e angazhuar madje edhe financiarisht, ndryshe nga Kosova. Se Maqedonia bëri lajm kur siguroi 100 doza nga Bullgaria, dhe se pret edhe ajo Covax. Ashtu si edhe Mali i Zi. Se Serbia ka siguruar deri tani vetëm 5000 doza, dhe as ajo nuk e ka treguar origjinën.

Sigurisht, Duke folur me mure. Sepse oborrtarët me tituj e pa tituj që kanë përballë, nuk janë aty për të kuptuar. Ata janë nxënës të zellshëm të shefeve të SHQUP-it, që duhet të mjegullojnë gjithçka. Misioni i tyre i vërtetë nuk është të sqarojnë shqiptarët duke u zbutur frikën. Jo! Misioni i tyre është të zbusin frikën e Lulit, Monës dhe Likes, të cilët ndjejnë se pak muaj i ndajnë nga dërgimi në koshin e plehrave të historisë së këtij vendi.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Populli: 14/01/2021 16:52

    E gjithe surreter matrapazesh dhe dallavereaxhinjsh! E kane te shkruar ne cdo cep te fytyrave te tyre idiote we reflektojne vetem makuteri, injorance dhe poshtersi... kurre me keto surreter dhe fytyra te ndyra!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Nafta e ‘Albpetrol’ rrezikon Vjosën, Kumbaro flet për shqetësimin e ngritur nga Report Tv: Po ndërhyjmë për pastrim! Ndikim pozitiv në turizëm

Nafta e ‘Albpetrol’ rrezikon Vjosën, Kumbaro flet për shqetësimin e ngritur nga Report Tv: Po ndërhyjmë për pastrim! Ndikim pozitiv në turizëm