Dorëhiqet pas 32 viteve karrierë prokurori Petrit Fusha (LETRA)

Petrit Fusha

Petrit Fusha, Prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme ka dorëzuar kërkesën për dorëheqje nga nga posti i tij pas 32 viteve pune në këtë institucion. 

Ai është shprehur se pas kaq shumë vitesh punë e sheh të arsyeshme të kontribuojë në dobi të një aktiviteti me më pak ngarkesë, pasi koha në të cilën jetojmë është e ngarkuar me fenomene të drejta e të pa drejta.

Përmes një letre dorëhejeje ai ka shpjeguar arsyet pse po largohet nga detyra

Pas 32 viteve pune në sherbimin e Prokurorisë, çmoj se përvojën që kam mund ta përdor në dobi të një aktiviteti tjetër me më pak ngarkesë.

Koha në të cilën po jetojmë është tejngarkuar me ngjarje e fenomene të drejta e të pa drejta. Një profesionist në moshën time natyrshëm zgjedh me maturi vendin se ku mund të kontribuojë më mirë.

Ndaj gjykova se Prokuroria nuk është më vendi ku unë mund të shërbej me përvojën 32 vjeçare.  Një përvojë e akumuluar tashmë nga procese hetimore e gjykimi të çdo lloj çështje e niveli.

Në këto kushte ju paraqes sot dorëheqjen time nga detyra e Prokurorit në Prokurorinë e Përgjithshme si dhe nga shërbimi i Prokurorisë.

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Lartë të Prokurorisë u vendos me shumicë votash se mandati i Petrit Fushës do të përfundojë më 31 Mars. Ndërkohë që po sot KLP deklaroi përfundimin e statusit të magjistratit për prokurorin e Gjykatës së Shkallës së Parë, Përparim Hasa për shkak të plotësimit të moshës për dalje në pension.

 • Sondazhi i ditës:

  Nisma e mazhorancës për shkarkimin e presidentit, sipas jush a duhet shkarkuar Ilir Meta?

Komento

Komente

 • Fredi: 07/03/2019 07:57

  Duket në surrat se ç’surrat eshte !

  Përgjigju
 • ela: 06/03/2019 18:07

  Te iki po jo i lire,por ne burg,hajdut,maskara qe cdo muaj paguante kuoten mijra euro tek Llalla qe shkonin per berishen dhe meten

  Përgjigju
 • Prokurori ndershem: 06/03/2019 16:37

  Te dale raporti i Vetting-ut te shohim 32 vitet e karjeres sa rroge ka patur

  Përgjigju
 • Refat Lala: 06/03/2019 15:15

  Eshte e pa drejte dhe nuk ka per tu bere ai vend nese keta dorehiqen dhe nuk kalojne ne veting. Se keshtu do shpetojne te gjithe pa u ndeshkuar. Te skanohet te hetohet pastaj te iki ne shpi nese eshte i paster.

  Përgjigju
  • Duri: 06/03/2019 20:08

   Ca vettingu do kaloje Petriti??? Ska nevoje i ka me djerse.

 • Nje plehre me pak!: 06/03/2019 11:36

  Ky ta shpif qe nga pamja. Ne burg e ka vendin!

  Përgjigju
 • Ilir: 06/03/2019 11:32

  Ja do qajme tani qe ike ti Ajo godine duhet lare me klor Dhe juve me benzine

  Përgjigju
 • Zani: 06/03/2019 11:21

  Shef Petriti je simol dhe ikone e Prokurorise Shqiptare/Bashk me shef Adritatikun dhe shef Ramadanin/Jeni me te miret; ju duhet ti bashkoheni protestes Respekte nga cunt e Varrit te Bamit

  Përgjigju
  • terminator -escavator: 06/03/2019 13:08

   futni nje kontroll skanim per gjith keta vite qe vodhi ky shef (tarzani) dhe shiheni apo del ne pension ky miku×

Lajmi i fundit

John

'Nuk i kam trajtuar kurrë njerëzit si plaçkë', Braçe: Çdo votë për PS e pastër, me djersë dhe pa zarfe