Propozimi i Beqajt: E premtja dhe e hëna të jenë pushim! Të çlodhemi dhe ndihmojmë ekonominë pas COVID-it (VIDEO)

TIRANE-Për të ndihmuar ekonominë, ish-ministri i Shëndetësisë, aktualisht deputet i PS-së, Ilir Beqja i propozoi qeverisë që gjatë verës, 2 ose 3 fundjava që të vendosë si ditë pushimi edhe të premten e të hënën, përveç fundjavës.

"I kërkoj qeverisë nga sot deri në 14 shtator kur fillon shkolla janë edhe 9 javë, të mund të marrë në konsideratë që në 2 ose 3 fundjava ta bëjë ditë pushim edhe një të premte dhe një të hënë, për t'u dhënë mundësi njerëzve që të kenë mundësi për më shumë alternativa, që të mos mbivendosemi të gjithë në gusht dhe te shlodhemi edhe ndihmojmë ekonominë vendase.

Nëse nga sot për 9 javë nëse mund të shpallim tre fundjava, nga e premtja në të hënë, praktikisht 4 ditë pushimi, njerëzit mund të programojnë që sot punët dhe prenotimet, sepse në fund të fundit një kërkesë e shtuar rishtaz këtë vit për turizmin vendas nuk përballohet aq kollaj" tha ai në foltoren e Kuvendit në seancën e sotme plenare. 

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • petrit: 10/07/2020 10:40

  Te pushojme sa me shume qe te jetojme sa me mire.Sa e bukur do te ishte, java e punes me 3 dite.Por cedo qe vetem ata qe paguhen me parate e taksapaguesve mund te jetojne ne nje parajse te tille.

  Përgjigju
 • Turist Shqiptar: 10/07/2020 10:21

  Per ju qe tallni menderen ketu me keto komente per dembelizmin e shqiptareve, a mendoni pak per industrine e turizmit shqiptar qe po falimenton? shume mire e ka bere propozimin. Te pakten nese fund javat jane te gjata, me shume shqiptar do te shkojne per pak dite pushime ketu ne Shqiperi duke i dhene nje dore industrise se turizmit shqiptar, se per te huaj as qe behet me fjale.

  Përgjigju
 • Beni: 10/07/2020 09:50

  Po ne qe jemi pushim gjithe javen?

  Përgjigju
 • Traskop Kacija: 10/07/2020 08:59

  PS-ja ta mbaje si syte e ballit kete xhevahir njehere thote te ulen pensionet pastaj thote qe nga e premtja deri te henen administrata te jete pushim ndonje dite tjeter mund te shpike dicka tjeter. O Ilir o vella lum Rilindja qe te ka.

  Përgjigju
 • Iris: 10/07/2020 03:13

  Shqiptaret jane dembele ne vendin e tyre,por ky propozim do tu jape diplomen per c'ka njihen e kane fame.

  Përgjigju
 • Koli: 10/07/2020 00:38

  Po ca behet more. Le qe ka vjedhur sa eshte shqepur nga sigurimet shendetesore, por tall dhe bythen me miletin. Surrat presh!

  Përgjigju
 • Shqiperia: 09/07/2020 23:23

  Rilindje e ps hajede rumpalle ska vita per ps

  Përgjigju
 • Tirona: 09/07/2020 18:59

  Na e keni mbush parlamentin me nje tuf budallejsh dhe ne presim qe Europa t'na fusi ne gjirin e saj, ndajeni menjen o shqiptare sa t'kemi k'to budallejn ne parlament mos prisni te boheni pjese e BE.

  Përgjigju
 • Latif: 09/07/2020 16:31

  Jepni dite pushimi se te tjerat i moret vete

  Përgjigju
 • Sokrati: 09/07/2020 15:59

  Hapu dhe! Kot i kemi rene Nardit ne qafe!

  Përgjigju
 • Ore: 09/07/2020 15:03

  Vlla. Ti ke probleme me duket. Lere karrigen o delenxhi ose thuaj te verteten te pakten...

  Përgjigju
 • Biri sharlatanit: 09/07/2020 14:54

  Gamor ti gamor kush tvuni Sot a neser valon huni

  Përgjigju
 • Arber: 09/07/2020 14:38

  Pra me llogjiken e Shvejkut sa me pak te punoni aq me shume ka rritje ekonomia .?!Po ky vend prandaj ben progres cdo dite se ka ne krye te puneve nje tufe nga kesi soji .

  Përgjigju
 • Shkodrani: 09/07/2020 14:25

  Sa shume duhet ta kete menduar kete "perle" ky rilindasi... E ka fjalen per vitin kovidian apo per vitin postkovidian? E ka fjalen per administraten publike apo per administraten private? Me siguri, qe pas gjithe kesaj perle, fshihet ndonje interes privat se nuk ka mundesi. Ndoshta ka hallin qe pushimet e tij t'i beje pa shume njerez rrotull (sepse ky i paska prenotuar me sa duket pushimet ne gusht). Ku i dihet? Na i paguan ky te premtet dhe te henat neve (ngjashem me ministrin e ekonomise te Anglise, qe po paguan picat e restoranteve!!!)?...po te jete keshtu HALLALL!!! Hajde rilindas hajde!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

I mbijetuar i Holokaustit, kush është arkitekti i shquar hebre që u rikthye në Shqipëri dhe ndërtoi falas memorialin në Tiranë