Punonjësit e kopshteve private do marrin rrogën nga shteti

Punonjësit e kopshteve private që përfshihen te bizneset e vogla,  punonjësit e tyre do të përfshihen në  paketën e ndihmës së qeverisë për të marrë pagën e tyre. Sipas ministrit Ahmetaj ata përfshihen automatikisht në paketë për të marrë pagën e  tyre për aq kohë sa qëndrojnë në shtëpi për shkak të mbylljes së biznesit.

Rama: Kopshtet private, që konsiderohen biznes i vogël, janë mbyllur, punonjësit janë në shtëpia. Hyjnë te paketa punonjësit e tyre apo jo?

Ahmetaj: Automatikisht, kush ka përgjegjësi tatimore dhe ka një qarkullim lekësh nën 14 milionë, bizneset private përfitojnë automatikisht nga paketa vendimin e të cilës do e mbyllim sot në darkë që në bazë të procedurës të vazhdojë dhe verifikimi dhe në fillim të prillit të gjitha pagesat të kryhen në saj të asaj që ju keni deklaruar.


Lajmi kryesor:

Nis puna për spitalin karantinë! Rama online me ministrat: Asnjë pensionist s'do lejohet jashtë! Sot erdhën 50 mijë mjete mbrojtëse


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hapet transporti publik e ai ndërqytetas?×

Lajmi i fundit

John

Policia operacion në zonën e Freskut, 45-vjeçari kapet me 2 pistoleta, një shotgun dhe kokainë