Prodhimet pa treg, Rama-fermerëve: Financim sipërmarrjeve të suksesshme! Mësoni nga strategjitë e njëri-tjetrit

TIRANË- Në një takim ku në fokus ishte bujqësia dhe implementimi i teknologjisë në këtë fushë, kryeministri Edi Rama ua bëri të qartë fermerëve që asnjë prodhim bujqësor nuk mbetet pa u shitur nëse ata  prodhojnë duke pasur një strategji të qartë dhe duke i njohur mirë nevojat e tregut. Sipas Ramës, fermerët nuk duhet të mbajnë shpresa në subvencionet e mbijetesës, pasi ato nuk janë një zgjidhje e përhershme, por tashmë duhet kaluar në një stad tjetër, në mbështetjen e sipërmarrjeve të suksesshme, pa hequr dorë nga subvencionimet.

Konkretisht kreu i qeverisë u ndal tek qershitë e Dibrës, problematikë të cilën Report Tv e ka trajtuar problematikat e fermerëve të cilët thonë se u ka mbetur prodhimi pa shitur. Sipas tij, të njëjtin prodhim ka fermerë që e shesin, ndërkohë ka të tjerë që u mbetet, ndonëse operojnë në të njëjtin territor.

Rama thotë se kjo është një problematikë që ka të bëjë me mosinformimin e fermerëve, të cilët duhet të orientohen drejt dijes dhe nevoja të tregut, ndërsa u sugjeroi që të shkojnë të vizitojnë sipërmarrje të suksesshme dhe të mësojnë nga strategjitë e njëri-tjetrit.

Por një rol në informimin e fermerëve, Rama tha se duhet ta luajë edhe Ministria e Bujqësisë, e cila duhet të ndërtojë ura komunikimi mes tyre.

“E gjitha lidhet me dijen. Nuk ka nevojë të na dëgjoje ne, të shohin si bëjnë tjerët, dalin ca fermerë që hedhin qershitë se nuk i shesin sot, bërtasin për çmimet, subvencionet. Do ishte shqetësues nëse ndodh me gjithë Shqipërinë, në të njëjtin territor ka të tjerë që në këtë kohë bëjnë sukses, më shumë sukses si rezultat i rritjes së çmimeve. Cili është dallimi mes të parëve dhe të dytëve. Pse për të njëjtin vullnet përkushtim, disa e hedhin prodhimin dhe disa bëjnë të ardhura të larta, është i njëjti shtet, qeveri struktura, dobësi dhe ja ku janë dy realitete. Ca duhet bërë këtu, e para ata fermerë duhet të marrin mundimin dhe të shkojnë të tjerët dhe tu thonë si e bëni këtë dhe ta shikojnë atje sesi ndodh kjo dhe e dyta i takon ministrisë AZHBR që të ndërtojnë ura komunikimi, kanale informacioni për të transferuar dijen”, tha Rama.

E pranishme në takim ishte edhe ministrja e Bujqësisë Frida Krifca, e cila bëri me dije se po ndërtohet një portal online që do t’i shërbejë fermerëve për të marrë informacione për prodhimin, tregun si edhe politikat që do të ndiqen për bujqësinë.

“Në bashkëpunim me BERZH po ndërtojmë një portal në dispozicion të fermerëve dhe agrobizneseve me të dhëna për mundësitë e financimit, transparencë për politikat, ofrimin e informacioneve lidhur me tregun dhe prodhimin ne vend”, tha Krifca.

Kryeminsitri njoftoi një tjetër mbështetje për fermerët por nga ana tjetër do ndryshoj edhe skema e naftës, ku fermerët do sjellin dhe faturat e shitjeve të prodhimeve.

“Po bëhemi gati për financimin e radhës për fermerët. Naftën do e marrësh dhe do sjellësh dhe faturat dhe raporti që ke marrë naftën por ke prodhuar dhe ke shitur. Është një hap tjetër për tu hedhur”, tha Rama. 

Kreu i qeverisë ripërsërirti se synimi është arritja në 1 mld euro eksporte në bujqësi e peshkim. Ai komentoi edhe deklaratat e deputetit socialist Erion Braçe i cili thotë se numri i lopëve është ulur ndjeshëm. Rama ngriti pyetjen më thoni ku ikën lopët kur sot Shqipëria prodhon 97% të qumështit që konsumon.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:37
Braçe vijon replikën me Ramën: Unë nuk numëroj lopët! Iu besoj haureve bosh, më falni që nuk di të gënjej

Ish-zëvendëskryeministri Erjon Braçe ka vijuar replikën me kryeministrin Edi Rama, mbi numrin e lopëve dhe sasinë e qumështit të prodhuar. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Braçe i kthen përgjigje Ramës, ku ky i fundit tha se Shqipëria prodhon 97% të qumështit që konsumon. Në përgjigje të kësaj deklarate, ish.zv.kryeministri tha se shifrat i ka marrë nga INSTAT, institucion në të cilin për raste të tjera përdoret prej qeveritarëve si burim informacioni.

“Me falni qe nuk di te genjej! Une nuk numeroj lopet! Jo se e perbuz si pune, fare; thjesht nuk kam mundesi ta bej kudo. Une kam cituar drejt e pa asnje gabim INSTAT; nje institucion qe per statistika te tjera e ngreme ne qiell! INSTAT ne publikimin e tij, thote kudo: Purimi: ministria e bujqesise e zhvillimit rural.

Pra po them: Lopet i ka numeruar ministria edhe ne 2017, edhe ne 2018-fundit te tij i jam referuar une, edhe ne 2019, edhe ne 2020, edhe ne 2021! Burimi i INSTAT eshte ky numerim! Po ti numeroja une do ishin edhe me ndryshe, reale! E dini pse? Sepse midis nje ministri qe thote “nuk ka qene aq numri i lopeve se e shtoi ai qe ishte atehere per te vjedhur leket e vaksinave”, nje tjeter ministri qe argumenton edhe me thelle “lopet i kane ngrene turistet; erdhen shume, cfare hane ata”-ne te njejtat qeveri, une i besoj haureve bosh, deshmive te blegtoreve per numrin e lopeve qe kishin e kane, stallat e pergjysmuara apo edhe me pak; i besoj nje fshati te tere si Lifaj qe ka patur mbi 2000 krere lope e tani ka disa qindra!

Jane shume me te besueshem keta se pese ministra nga 2016-ta e ketej qe akuzojne njeri tjetrin se kane numeruar gabim lopet! Te dhenat e INSTAT jane ne linje e logjike; numri i lopeve ne renie, shoqerohet me sasine e qumeshtit prodhuar me pak; dhe nese numri i lopeve eshte numeruar nisur nga korrupsioni, litrat e qumeshtit te prodhuar kane si burim fabrikat e perpunimit, faturat, sipas INSTAT. (Ketu une perseri kam rezerva, po hajde)

Numrat e INSTAT mbeshteten ne ekonomi; nese me pare, cmimi i qumeshtit ne grumbullim ishte i ulet, ndryshimi i skemes se TVSH e beri te pagrumbullueshem ekonomikisht, pra te padobishme ekonomikisht mbajtjen e tufes, sot edhe pse cmimi eshte lart, eshte me pak se shpenzimet e ushqimit per lopet!
Thene keto, une mund te pranoj cdo arritje, cdo gje te mire te bere e nuk le rast pa e bere publik; por nuk genjej dot, kerkend, perfshire edhe kryeministrin!

Per dy arsye: E para, te genjesh eshte mungese respekti per tjetrin; e dyta, te genjesh nuk zgjidh problemin dhe kjo nuk shpeton kerkend, nuk i intereson kerkujt, as bujqve e blegtoreve”, shkruan Braçe.

Kjo përgjigje vjen pas deklaratës së Ramës në një takim mes ekspertësh shqiptarë e të huaj, me fermerët, agropërpunuesit, përfaqësues nga Shërbimi i Këshillimit dhe Qendrat e Transferimit të Teknologjive në vend, pedagogë dhe studentë nga Universiteti Bujqësor Tiranë, i cili tha se Shqipëria sot prodhon 97% të qumështit që konsumon e se nuk ka mundësi që numri i lopëve të jetë ulur.

Ora 14:00
Braçe: Boll! Llogaritë e rreme nuk u japin të ardhura bujqve! E ardhura për një dynym lakër sallatë është 3500 euro, jo 9000 euro

 

Deputeti socialist Erion Braçe ka reaguar për problemet në sektorin bujqësor duke thënë se asnjë llogari e rreme nuk u sjell të ardhura bujqve. Në reagimin e tij në rrjete sociale, Braçe bëri një analizë dhe llogari për të ardhurat që fiton një bujk nëse mbjell një dynym serrë të thjeshtë me lakër sallatë. 

Braçe thotë se një dynym serë  ka 7000 bimë dhe produkti shkon nga 600 gramë në 1.2 kg dhe e gjithë e ardhura është 3500 euro, jo 8000-9000 euro.

"Boll! Llogaritë e rreme nuk u japin të ardhura bujqve! Sapo dëgjova një tregtar kastraveci për turshi që llogaria i kish thënë: me një dynyum serë të thjeshtë, një bujk nga lakra sallatë fiton 8000-9000 euro! Eeeeej, booooooll! Fotot janë të miat e i bëra në shkurt të këtij viti ne serën moderne të Visit në Divjakë. Llogaria është kjo: Një dynum serë ka 7000 bimë. Produkti shkon nga 600 gramë në 1.2 kilogramë.

Me kokrrën më të madhe, pra 1.2 kg, prodhimi arrin në 8400 kg. Cmimi këtë vit, caktuar nga tregtarë që operojnë në tregje të sofistikuara, ishte 30 lekë/kg. Por llogarinë po e bëj me cmimin 50 lekë/kg që të ndiheni edhe më mirë. E gjithë e ardhura nga një dynym serë me lakër sallatë është: 420.000 lekë ose 3500 euro!

Po ua fal të gjitha shpenzime, po e zë që Visit ja paguan të tjerët shpenzimet për mbjellje e kultivim. 9000 euro të ardhura bëhen vetëm nëse çmimi është dy herë e gjysmë më i lartë, pra 128 lekë/kg, jo 30 lekë/kg. Ndaj, ju lutem booooooooll!", shkruan Braçe.

Ora 11:25
Rama i përgjigjet Braçes: Më thuaj ku ikën lopët, sot Shqipëria prodhon 97% të qumështit që konsumon

 

Kryeministri Edi Rama ka komentuar postimin e deputetit socialist Erion Braçe i cili ka shkruar një ditë më parë se krahasuar me vitin 2018 kemi 65 mijë lopë, 250 mijë dele dhe 100 mijë dhi më pak.

Rama ngre pyetjen më thoni ku ikën lopët kur sot Shqipëria prodhon 97% të qumështit që konsumon.

“Shqipëria meqë kemi dëgjuar shumë, që qumështi falimentoi, ikën lopën, Shqipëria prodhon 97% të qumështit që konsumon. Më thoni ku ikët. Nëse shikojmë realitetin me shifrat e konsumit ne na dalin pyetje të tjera si bëhen statistikat, si janë regjistruar miliona lopa që u zhdukën, kanë ngordhur. 97% e qumështit që konsumohet në Shqipëri, prodhohet në vend”, tha Rama.

Ora 11:22
Rama: Duhet financim suksesi në bujqësi, jo subvencion mbijetese! Sipërmarrësit janë të suksesshëm, nuk e pranojnë se kanë para të padeklaruara

 

Kryeministri Edi Rama ka theksuar se është rritur prodhimi i grurit dhe theksoi idenë e tij për mënyrën e financimin që nuk e përfshin subvencionin. Sipas tij, subvencioni është mbijetesë në bujqësi dhe përsëritje e ciklit, ndaj duhet financim suksesi për krijimin e sipërmarrësve.

Për këta të fundit thotë se janë të suksesshëm por nuk e pranojnë se kanë shumë para të padeklaruara, ndaj thotë se do të bëjnë ligjin për amnistinë fiskale.

"Është rritur prodhimi i grurit në Shqipëri që do të thotë se sot jemi në kushtet kur mund të synojmë për shumë më tepër dhe patjetër që rastet e suksesit janë shumë domethënëse për shumë arsye, por unë do veçoja dy.

Së pari janë për të kuptuar të gjithë se çfarë potenciali ka pa hyrë fare shteti. Nuk është çështje e sasisë së parasë, por e mënyrës se si ne financojmë. Kemi bërë një ndryshim të konsiderueshëm në ndryshimin e financimit që ka sjellë ndryshim në realitet, edhe pse unë bashkë me Dhimon, ndryshe nga politikanët që na drejtojnë, mendojmë që mënyra e financimit duhet të thellohet në drejtim të financimit të suksesit, jo të subvencionit të mbijetesës.

Subvencioni i mbijetesës në bujqësi do të thotë përsëritje e ciklit të mbijetesës dhe pamundësi për të dalë nga ai rreth vicioz. Financimi i suksesit do të thotë krijimi i bujqësisë sipërmarrëse. Ata që janë nga komuniteti, janë sipërmarrës sot, nuk janë njerëz që mbushin tokën e trastën, shesin domate e patate te autostrada, por janë njerëz që bëjnë sukses financiar. Sipërmarrësit shqiptar po ti pyesësh nuk e pranojnë se kanë shumë të padeklaruara, prandaj do bëjmë amnistinë, por janë të suksesshëm. Vërtetë AZHBR por shikoni çfarë ka bërë. Është vepër arti, nuk është magazinë", tha Rama.

SI.E./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • olti: 29/06/2022 01:03

  EDI RAMA URGJENT TE BESH ERION BRACEN MINISTER TE BUJQESISE,,,DHE TE MIRATOSH TE GJITHA PROPOZIMET E TIJ,,,SEPSE ESHTE DJALE PER SE MBARI,,,QE KUJDESET TE BUJQESINE.....EDHE VOTA DO FITOSH PREJ TIJ.....PIKE....

  Përgjigju
 • hasani: 28/06/2022 19:43

  ME C'FARE MERRESH TI Z,KRYEMINISTER,N,Q.S. NUK MERRESH ME NJEREZIT DHE BAGETITE DHE TOKAT E KETIJ VENDI,,,,APO MENDON SE JE KRYEMINISTER I NDONJE SHTETI EUROPIAN,,,,,,THERRITI MENDJES DHE BEJ PUNEN PER TE CILEN KERKOVE VOTEN,,,TE RRITESH TE ARDHURAT PER SHQIPTARET,,DHE TE KUJDESESH ME SISTEMIN SHENDETSOR QE SHQIPTARET TE QENDROJNE NE SHQIPERI E TE MOS IKIN NE VEND TE HUAJ ,,,,TE BEHEN ARGATE TE TE HUAJVE,,,,KJO ESHTE DETYRA JOTE KRYESORE,,,PO QE SE NUK E BEN DOT JEP DOREHEQJEN,,,KA SHQIPERIA NJEREZ TE NDERSHEM SA TE DUASH...////

  Përgjigju
 • Hui: 28/06/2022 14:19

  Mire thote strategu te mesojne se si ti qihet aneta ne varr si ti qihet limda ne ahtepi dhe si i qihet rea naten meper lendina. Ptuuuuuu fare e keqe

  Përgjigju
 • Andi: 28/06/2022 13:09

  Lopet iken, dhente ngordhen... Qumesht ka, ke te drejtë, per sa kohe jane future mijëra ton qumesht pluhur... Apo hyn qumesht pluhur se ke fabriken cokollatash qe furnizon treçerekun e Europes me embëlsira??? Delet e vetme qe po te ngelen jane Frida Krifca dhe ca G99-sha te Milves dhe Erjon V-së.

  Përgjigju
 • ERTV: 28/06/2022 12:58

  E paska leshuar ushtrine e komentuesve ne terren Edvini! Perrallat e ketij nuk i ha me njeri, as ata qe e kane votuar.

  Përgjigju
 • bruno: 28/06/2022 12:51

  qeveria ka dhen nje ndihme shume te madhe me subvencionet per fermeret tashme eshte ne doren e tyre te punojn me zgjuarsi dhe strategji qe te fitojne

  Përgjigju
 • klara: 28/06/2022 12:50

  nje sektor si bujqesia kerkon shume vemendje. dhe mbi te gjitha kerkon zgjuarsi dhe strategji qe prodhimet mos te ngelen stok por te shiten t gjitha

  Përgjigju
 • ALB Patriot: 28/06/2022 12:40

  Duhet URGJENTISHT t'u KTHEHET TOKA, PRONAREVE TE LIGJSHEM (jo "ish-pronareve", mendesi komuniste, e majte). VETEM atyre u dhimbset PRONA, njelloj si Prindit per Femijen! VETEM keshtu nxitet prodhimi vendas kundrejt importit! Bazuar ne kushtet e SHKELQYERA gjeografike e klimatike qe ka Shqiperia. Çdo gje ka filluar se prapthi qe nga '91-shi!

  Përgjigju
 • Elsa: 28/06/2022 12:37

  Bujqesia ka marr nje zhvillim teje te madh kohet e fundit dhe me ndihmesen e madhe qe i ka dhen qeveria do marri nje zhvillim dhe me te madh

  Përgjigju
 • Ca bohet: 28/06/2022 12:32

  Ke te drejt z.Rama qe 97% prodhohet ne vend duke marr dhe tonelatat me qumesht pluhur qe hyjn ne vend.

  Përgjigju
 • Bledi: 28/06/2022 12:18

  Po xhaxh Fiku dhe Teta Kumbulla. Fryma e bashkepunimit dhe prrallet jane te bukura. Pak hashash i ndhmon dhe fermeret tane te fluturojne me presh ne mendere sic fluturojme edhe ne te skuadres se ekomentursve.

  Përgjigju
 • Fani: 28/06/2022 12:15

  Bo bo bo ku shkon auto arroganca. Ne ekstrem fare! Tani edhe per buqesine do jape mend ky. Mire qe Enveri edhe kishte pare gomar me sy po ky, kerrici yne???? Suvencione thote, ti shikoni me dylbi se do ja jap Luces dhe Doshit. Por edhe Hasaneve dhe kushdo qe eshte ne listen e arte te krimit te organizuar Edvinian. Pa le kur i akuzon se kane padeklaruar leket e vicit. Hakde tutkun hajde me keq se ne kohen e grumbullimit. Cna gjeti halli te shkojme me avazin e Sales, thuaj, se nuk doli burre apo grua tjeter tja mbledhe ketij dallkauku injorant dhe te korruptuar.

  Përgjigju
 • sabi: 28/06/2022 12:08

  Kam pare disa fermere qe i linin prodhimet pa uje dhe thonin sna ndihmon qeveria , po ca tbej qeveria ktyre qe nuk iu sherbejne tokes se tyre ti shkoi tiu beje sherbim bimeve te tyre

  Përgjigju
  • altini: 28/06/2022 19:35

   Ja ke futur kot o legen komentues.....kush eshte ai qe mbjell e nuk e vadit aren dhe prodhimin e vet nese do kishte mundesi ta kishte ujin? Njesoj si te besh femije edhe mos u japesh per te ngrene se s'do e jo se nuk ke. Bujkut i dhimbset puna e tij, por kur nuk ka ujin afer apo leket per benzine a nafte per te vaditur se ka vajtur nafta 160 lek ca te beje mor bthq muti.

 • Fermeri: 28/06/2022 12:06

  Ky eshte show i radhes i kryeministrit,dhe i ju te tjereve qe keni keto komente te gateshme pa patur iden me te vogel per punen dhe mundin e atyre njerezve!

  Përgjigju
 • Mondi: 28/06/2022 12:05

  Eshte gjynah qe ne te mos eksportojme duke ditur edhe cfare pozicioni kemi si terren por ne momentin qe fermeri prodhon sipas qefit te tij dhe jo cfare do tregu normalisht qe do i ngelin pa shitur produktet

  Përgjigju
 • zaim: 28/06/2022 11:59

  Bujqesia eshte nje sektor delikat duke qene se ke stok prodhimi edhe duhet punuar me shume kujdes , qershite noramle do ngelen kur vetem presin ti ndimojne e nuk punojne pak vete

  Përgjigju
 • Tana: 28/06/2022 11:55

  Eshte e vertete vullnet kane te gjithe po gjeja qe i dallon nga njeri tjetri eshte menyra sesi menaxhojne prodhimet e marra dhe strategjite qe ndjekin ne shitjen e produkteve. Dhe per kete gje fermeret duhet te mesojne nga njeri tjetri.

  Përgjigju
 • Deni: 28/06/2022 11:55

  Kohet e fundit bujqesia po zhvillohet shume dhe kjo vwtem fale vemendjes qe qeveria juaj i ka dhene ketij sektori

  Përgjigju
 • Sergi: 28/06/2022 11:54

  Investimet e bera ne bujqesi ka bere qe sektori bujqesor te zhvillohet akoma dhe me shume dhe kjo ka ndodhur vetem fal jush z.kryeminister dhe qeveris suaj

  Përgjigju
 • Sara: 28/06/2022 11:53

  Bashkepunimi eshte celesi i suksesit!Duhet qe te kemi dhe komunikimin dhe marredheniet e mira me vendet e tjera qe te ecim perpara e te zhvillohemi akoma e me shume

  Përgjigju
 • Silva: 28/06/2022 11:52

  Futja e teknologjise ne materialet bujqesore i ndihmon ato vertete shume

  Përgjigju
 • Rea: 28/06/2022 11:50

  Nje gje shume e mire do ishte nese fermeret me njeri tjetrin te kene komunikim dhe fryme bashkepunimi ne menyre qe te jene te kordinuar me njeri tjetrin

  Përgjigju
 • Alteo: 28/06/2022 11:49

  Kjo qe z.rama ka thene per menyren qe duhet te bashkpunojne bashk esht dicka shum e mire sepse pak nga njeri pak nga tjetri te gjithe mund te ecin perpara dhe pse jo vendi yne te zhvillohet akoma dhe me shume

  Përgjigju
 • slena: 28/06/2022 11:48

  Bujqesia po merr nje zhvillim tjeter fale punes se perkushtuar te ministrise dhe qeverise qe i japin fermereve

  Përgjigju
 • Petrit: 28/06/2022 11:48

  Ideja qe ju ka then zoti kryeministri eshte shume e mire hapni veshet e zbatojeni sepse dhe ju keni ne dore per ta ndryshuar vendin

  Përgjigju
 • Izmir: 28/06/2022 11:47

  Komunikimi me njeri tjetrin ne kete pike eshte vertete i rendesishem qe dhe ekonomin e vendit ta ndihmoni dhe nga pjesa e shitjeve te ndihmoni njeri tjetrin

  Përgjigju
 • blerta: 28/06/2022 11:47

  shpresoj qe fermeret te gjejne nje zgjidhje sa me te shpejt, dhe e mira do ishte te merrnin shembull dhe nga jasht, e more te ankohen ose te presin me nga qeveria pasi i ka krijuar lehtesira mjafueshem

  Përgjigju
 • titi: 28/06/2022 11:46

  shqipetaret duhet te mesojn nga suksesi njeri tjetrit me vjen mir qe shume prej tyre e kan bere. me vjen mir qe qeveria po merr masa ndaj fermerve dhe po krijon thjeshtesira per to

  Përgjigju
 • Goni: 28/06/2022 11:45

  Shyqyr qe po mendon dikush per fermeret se e dim se ca behej ne kohen e saliut ku si perfillte njeri dhe duhet te hidhnin ne plehra mundin e tyre

  Përgjigju
 • alba: 28/06/2022 11:39

  nje zgjidhje vertete e mire kjo, te kene sa me shume komunikim mes njeri tjetrit dhe te ndajne sa me shume eksperienca, qe ne fund te jene te gjithe te suksesshem

  Përgjigju
  • Ehuuu: 28/06/2022 11:48

   Po pastaj plas sherri pse me ke vjedhur idene e pse ti po shet me shume e pse i shet me cmim me te lart. Keto duhet te behen nga shteti

 • Miri: 28/06/2022 11:36

  Ministra duhet te filloj te krijoj ura komuniki dhe bashkpunimi me te gjithe fereret qe dalin e tregetojn mallrat e tyre qe asnje mos i hidhet posht e askujt mos ti ngel prodhimi pa shitur

  Përgjigju
 • Marko: 28/06/2022 11:34

  Sa me shume te rritet bashkpunimi e komunikimi aq me i sukseshem do te jet tregu i shitjeve

  Përgjigju
 • Esi: 28/06/2022 11:31

  I rrisni cmimet ne stratosfer se vetem te fitojn pafund duan njeri fiton po brenda normalet

  Përgjigju
 • Ela: 28/06/2022 11:31

  Po se keta ferkeret duan te fitojn pafund shkojn e i shesin me 16 mij lek kilen normal qe kush do mari te keta

  Përgjigju
 • Monda: 28/06/2022 11:30

  Investimet ne bujqesi jane nje gje shume e mire duhet vlersuar fakti qe shqiperia po zhvillohet shume dhe kjo fale punes tuaj dhe vemendjes qe i keni dhene ketij sektori.

  Përgjigju
 • lulja: 28/06/2022 11:30

  Kjo ka te beje dhe me faktin qe ka shume qe duan ta abuzojne me cmimet duke prishur dhe tregun , njeri ja vendos 500 njeri 350 , sigurisht qe do shkojne te ai me 350 , ndaj duhet te jene pak me te zgjuar te mendojne per te miren e tyre por edhe gjithe tregut ne pergjithesi

  Përgjigju
 • Alfred: 28/06/2022 11:30

  Qershi kishte plot sivjet prodhim mos lakmoni t shisni sa me shtrenjt se ju ngelen aty

  Përgjigju
 • Sibora: 28/06/2022 11:30

  Nga keto nisma qe qeveria ka marr bujqesia do te jete nje ndihme e madhe per ekonomine e vendit, po beni nje pune shume te mire pasi po i lehtesoni fermeret duke i ndihmuar sa me shume ata.

  Përgjigju
 • Redi: 28/06/2022 11:29

  Po nese i shisni se bashku ne nje pike grumbullimi nuk ju ngelen.Ju doni dhe ti shisni shtrenjt mor

  Përgjigju
 • tani: 28/06/2022 11:27

  Qeveria e ka bere punen e vet tani e kane vete blegtoret dhe ata qe merren me bujqesi ti japin drejtim

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vizita e Presidentit Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

VIDEO / '1.5 milionë metra katrorë…', si gënjyen Berisha e Meta me akuzat për projektin e Portit të Durrësit

VIDEO / '1.5 milionë metra katrorë…', si gënjyen Berisha e Meta me akuzat për projektin e Portit të Durrësit