Qeveria mbylli klubet e natës, Luan Bregasi: Sakrificën ta bëjë shteti, jo biznesi

"Sakrificën tani duhet ta bëjë shteti dhe jo biznesi". Kështu është shprehur biznesmeni Luan Bregasi, duke u rreshtuar krah zërave të shumtë që kanë dalë kundër aktit normativ të qeverisë për të ndaluar muzikën në të gjitha lokale pas orës 20:00 si dhe për pezulluar aktivitetin e lokaleve të natës.

Bregasi shprehet se shteti ka për të detyrë të ushtrojë kontrolle dhe të mbyllë vetëm ata që kapen në shkelje. "Shteti të zbatojë fort rregullat jo të gjobiten. Shteti duhet të marrë kontrollin".

Nga Vlora, kreu i shoqatës Biznes Albania tha se industria e turizmit është më e dëmtuara në vend, ndaj masat e fundit të qeverisë po rëndojnë krizën ekonomike. Operatorët turistikë në Velipojë dolën publikisht kundër vendimit për mbylljen e lokaleve të natës.

Ata shprehen se kanë marrë leje në bashkinë e Shkodrës për të mbajtur muzikën në lokale deri në mesnatë. Ndërsa një tjetër operator tha se nëse qeveria nuk tërhiqet bizneset në plazh do të falimentojë, duke shtuar numrin e  të papunëve.

Akti normativ u njoftua të hënën nga ministrja Manastirliu e cila tha se për shkak të injorimit të masave anti-covid do të mbyllen pa afat klubet e natës, diskove, lounge bareve.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është i pranueshëm për ju përdorimi i të dhënave personale nga një parti politike?

Komento

Komente

 • Enveri: 22/07/2020 09:38

  Sakrificen ta besh ti Luan se ke marre shtepine time dhe e ke bere lokal me cmimet me te larta netr, ke bllokuar dhe gjithe trotuarin e nuk te thot askush gje se je dhe ne k bashkiak, policet e lali Erit i marin shishet e qumshtit noj plake se ajo bllokon trotuarin... Se harrova jane per te vene gjoba cdo makine qe shohin ne rruge.. Shteti eshte i te gjitheve dmth sakrificen ta bejme ne per ty se je i varfer...??

  Përgjigju
 • Kasem gahinji: 21/07/2020 18:19

  Dakord,sakrificat shteti, por sipermarrja,kudo ku ka aktivitetin e vet ,te respektoje regullat e pandemise, tavolinat 3m larg njera tjetres, klientet 1.5m larg, maska per personelin e sherbimin dhe klientet,shishe e dizinfektuesit ne xhep per cdo klient dhe per personelin.klienti ne xhep e siguron vete,ti,sipermarresi e kontrollon.hyrja ne lokal te behet ne nje dere dhe falje ne nje dere tjeter,etj,etj.pse nuk i beni ju keto sakrifica?pak po ben shteti duke mbushur spitalet me ata qe infektoni ju ne aktivitetin tuaj?atehere mesohuni te sakrifikoni, paguajeni gjoben qe tu vine mend ne koke, jo endrra per fitim ne kurriz te shendetit te qytetareve.e di ti zoteri?vetem ne spitalin e durresit dje jane shtruar rreth 18 persona me covi,jo 4 sic jepet ne komunikate. Verifikojeni po deshet. Tu vije turp qe vetem kerkoni nga shteti dhe nuk e cani fare per detyrat dhe pergjegjesite tuaja.

  Përgjigju
 • Gim: 21/07/2020 17:28

  Po cbiznes jane klubet e nates more koketul. Nese qeveria i paguan ata hajdute me taksat qe me merr mua, jam i pari qe dal ne proteste, dhe me besoni qe si une jane me qindra mijera

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Dy arsyet që shkaktuan vrasjen e Elbasanit