Qytetarët në Maqedoninë e Veriut në protestë, kundër propozimit francez për integrimin në BE: Ultimatum? Jo faleminderit

Qytetarët në Maqedoninë e Veriut në protestë, kundër propozimit francez për integrimin në BE: Ultimatum? Jo faleminderit

Qytetarët në protestë

MAQEDONI E VERIUT- Qytetarë të shumtë u mblodhën para Kryeministrisë, duke protestuar kundër propozimit francez. Ata janë futur në oborrin e Kryeministrisë, pavarësisht, mbrojtëseve metalike dhe tentimit të policisë për t’i ndalur.

Protestuesit kanë deklaruar se nuk pranojnë ultimatume. "Ultimatum? -Jo, faliminderit". Disa nga protestuesit mbanin të veshura edhe maska, ku i shiheshin vetëm sytë.

Pas mbarimit të protestës para qeverisë, qytetarët në vend që të shpërndaheshin, ata iu drejtuan parlamentit. Protestuesit i rrëzuan mbrojtëset metalike, ndërsa në drejtim të kordonit të njësitit special afër dyerve të parlamentin, protestuesit gjuajtën me sende të ndryshme.

Nesër kanë paralajmëruar se do të zhvillojnë protesta të tjera./ Alsat

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

‘Rithemelimi’: Tirana, e fundit në Europë  për cilësinë e jetës

‘Rithemelimi’: Tirana, e fundit në Europë për cilësinë e jetës