Rakacolli: Situata në shkolla e qëndrueshme! Nuk ka nevojë për masa të tjera kufizuese

Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli shprehet se situata në shkolla aktualisht është nën kontroll pasi rastet e të infektuarve nuk kanë ndikuar në numrin e përgjithshëm.

Ndaj ajo deklaroi se aktualisht nuk është e nevojshme vendosja e masave kufizuese ndaj shkollave.

"Maskat kanë dhënë rezultat pasi në të kundërt shifrat do të ishin detyrimisht më të larta. Gjatë hetimit epidemiologjik, më të shumtat e rasteve nuk i kanë përdorur maskat në shumë rtaste. Unë shpjegova që çdo masë që merret, merret për shkak të shifrave. Ne nuk na rezulton që në shkolla të kenë një shpërndarje më të madhe të koronavirusit. Ne po vazhdojmë monitorimin dhe gjithmonë masat do të jenë në dinamikë me rritjen e të infektuarve. Shkollat nuk kanë influencuar në rëndimin e situatës" - tha Rakacolli.


Lajmi kryesor:

Masa të reja për COVID/ Nga e mërkura ndalohet lëvizja nga ora 22:00 - 06:00! Edhe restorantet e lokalet mbyllen në këtë orar


E.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

John

Abazoviç : Prioriteti im është 2024, jo 1918/ Duam marrëdhënie miqësore me Serbinë