Rama: Duam bashkëjetesë me BE, edhe vetë jam martuar vonë! Duhet të bëjmë detyrat e shtëpisë për anëtarësim

 

Kryeministri Edi Rama ka komentuar samitin e BE të mbajtur në Tiranë duke thënë se nuik shprehu asnjë shqetësim para liderëve duke qenë se ishte mikpritësi. Rama u shpreh se kërkojnë që të jenë në bashkëjetesë me BE ndërsa përdori historinë e tij personale duke thënë se edhe ai vetë është martuar vonë.

“Dje isha mikpritësi dhe isha shumë i ëmbël me ta, nuk thashë asgjë shqetësuese. Duhet të bëhemi të aftë e të hyjmë dhe të qëndrojmë me ta, jo vetëm sepse je vend model që drejtohet nga sundimi i ligjit por duhet ta bësh. Për ne nuk ka problem, mund të na fusin e të na lënë te dera. Ne nuk do të dorëzohemi. Të flasim njëherë pastaj të martohemi. Mund të shkojmë në bashkëjetesë derisa të shkojmë në martesë. Edhe unë jam martuar vonë. Mendoj që diçka thelbësore po ndryshon. Duhet të punojmë fortë për anëtarësimin, duhet të bëjmë detyrat e shtëpisë.

Merkel më ka thënë “autostaradat nuk sjellin demokraci.” Standardet e mira të jetesës nuk sjellin demokraci. Sigurisht jam dakord për luftën kundër korrupsionit. Dje në firmosëm marrëveshjen për Roaming. Shqipëria është vendi i parë për frymë në dërgimin e mesazheve. Martesa është e sigurt që do të ndodhë. Sa më të pjekur jeni kur martoheni, aq më mirë është martesa”, tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama në Bruksel: I dhamë Europës buzëqeshje dje! Liderët ishin më mirë se kur mblidhen në kryeqytetet depresive! BE të mendojë për financat drejt Ballkanit (VIDEO)


A.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Kryetari i ri i Gjykatës Kushtetuese, zyrtarizohen kandidaturat! Në garë Fiona Papajorgji, Marjana Semini dhe Holta Zaçaj

Kryetari i ri i Gjykatës Kushtetuese, zyrtarizohen kandidaturat! Në garë Fiona Papajorgji, Marjana Semini dhe Holta Zaçaj