Rama kritikoi BE që s’e ndihmoi Shqipërinë me vaksina antiCOVID, Ambasada Franceze: S’mund të sulmohet kështu një vend mik dhe aleat

Kryeministri Edi Rama dhe letra e ambasadës franceze

Ambasada Franceze është shprehur e habitur me deklarata e kryeministrit Edi Rama në lidhje me kritikat që i ka bërë BE-së, duke mos lejuar shpërndarjen e vaksinave për vendet e Ballkanit. Në një letër dërguar ministrisë së Jashtme, Ambasada Franceze duke iu referuar deklaratave të kryeministrit Rama, shkruan se BE është donatori më i madh në vend me 100 milion euro dhe se një vend mik dhe alet nuk mund të sulmohet në këtë mënyrë. Ambasada mohon se Franca të ketë stok vaksinash, madje shkruan se nuk është e vërtetë që 2.3 mld doza të vaksinës anti-covid të miratuara nga KE të jenë vetëm për vendet e BE-së por edhe për vendet fqinje.

Letra e plotë

Mbrëmë në një transmetim televiziv, Sh.T.Z, Edi Rama kryeministër i Shqipërisë, akuzoi qartë vendet anëtare të Bashkimit Evropian, për egoizëm dhe cinizëm. Kjo ambasadë kujton se çdo vit, Bashkimi Evropian është donatori më i madh në Shqipëri me më shumë se 100 milionë euro, në sektorë të ndryshëm. Lidhur me pandeminë, Komisioni Evropian njoftoi më 8 janar se portofoli global i BE-së prej 2.3 miliardë dozash nuk ishte vetëm për BE por edhe për vendet fqinje. Financimi u sigurua për vendet e Ballkanit Perëndimor me 70 milionë euro nga programi IPA. 

Ndërsa Franca do të arrijë qëllimin e saj për 1 milionë njerëz të vaksinuar në fund të janarit, kryeministri ngriti pyetjen pse Franca duhet të ketë një stok vaksinash që nuk mund ti përdorë, në vend që ti ndajë me të tjerët. Përveç natyrës së pavërtetë të këtij informacioni, por që mund të jetë shumë i ndjeshëm për mendjet e njerëzve, kjo ambasadë konsideron se nuk është e përshtatshme të sulmosh në këtë mënyrë nominative, një vend mik dhe aleat.

Pak ditë më parë në lidhje me këto kritika u shpreh i habitur edhe ambasadori i BE-së Luigi Soreca, i cili tha se nuk BE e ka ndihmuar Shqipërinë me fonde dhe se vendi nuk kishte paraqitur një plan vaksinimi dhe kjo ishte arsyeja që BE nuk e kishte ndihmuar me vaksina. Kryeministri Rama iu përgjigj këtyre deklaratave se Shqipëria nuk i kishte kërkuar BE-së fonde por vaksina për të lejuar vaksinimin e shqiptarëve dhe se vendi ynë do i blinte ato. Kryeministri shpjegoi se kishte pritur më shumë solidaritet nga disa vende të Bashkimit Europian, ndërsa tha se 975 dozat e para të vaksinës Pfizer në vendin tonë kishin mbërritur nga një vend mik që nuk mund të zbulonte emrin.

Letra e Ambasadës Franceze dërguar Ministrisë së Jashtme shqiptare

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Figura të reja dhe lidershipi i partisë në zonë rreziku/ A ka zgjedhur PS strategjinë e duhur për siguruar një tjetër mandat?

Komento

Komente

 • ANDoN LARS: 16/01/2021 18:33

  Unë e mbështes plotësisht Ramën në këtë pikë! BE nuk është një "klub nate", ai duhet të ketë një strategji të saktë në kohën e duhur. BE nuk mund të presë mrekulli të ndryshimit në disa vjet në këtë shoqëri. Së pari, BE duhet të japë të gjithë mbështetjen dhe të përfshijë këto vende të vogla në klub sa më shpejt që të jetë e mundur. Tani BE e ka lënë Ramën vetëm në kohën më të prekshme. Ujqërit e Turqisë, Rusisë, Arabisë janë gati të kapin Ramën! Edi ka mbetur në prehrin e të tjerëve, ai është në rregull të shkojë në Erdogan ose Dubai. Unë ndjek me kujdes, në rastin e Shqipërisë, BE po tregon vetëm shkopin, duke mos dhënë asnjë karotë! Nëse BE nuk duhet të përdorë vaksinimin Covid-19 kundër Edi. Prandaj, Franca nuk duhet të ankohet, Edi bëri punën e duhur dhe shkoi te Erdogan. Franca duhet të shikojë veten në pasqyrë!

  Përgjigju
 • fat: 16/01/2021 17:48

  Nuk eshte çudi qe eshte ambasada Francese qe ju pergjigjet akuzave te Edy Rames,per KE-ne,nje vend thellesisht anti-mysliman,cinik me te varferit dhe bujar me te pasurit...(nuk ja fus kot se banoj ne France fatkeqesisht)

  Përgjigju
 • Tiku: 16/01/2021 16:10

  Z KM. Bej reformen ne administrate keto 3 muaj !!! Ndryshe ska tepsi anymore

  Përgjigju
  • Tahir tarfyci: 16/01/2021 22:13

   Mbaje me shkum . Deri ne 2033 aty e ke. Kush do e mari hajdyti flori apo lulash krimineli,ah harrova eshte edhe Medi gerdeci edhe nardi me dulen.

 • Tiku: 16/01/2021 15:51

  Franca eshte shteti me dy fytyra. Dhe kunder forcimit te bashkimit europian. Lufta mes saj dhe gjermanise per influenca e ka bere europen te percare. Franca nuk e do europen e bashkuar!!!! E do te dobet qe te kete sa me shume shtete nen ifluence dhe ti kete satelite te saj si hollanden,belgjiken etj. Tani qe doli anglia nga europa ajo e ka rritur interesin per percarje te europes.

  Përgjigju
 • Tetovari: 16/01/2021 15:38

  Mos u merakosni vëllezër, franca do ta ndihmojë shqiptarët me vaksina,do të na jep kur ti kalojë afati i përdorimit. Dhe kjo orospie europës do rah gjoks duke u lavdëruar.

  Përgjigju
 • Kasemi: 16/01/2021 15:13

  Shpata që të futet në byth ty e ku ti k3sh robt. Po Edi Rama ka shum të drejt se Franca është shteti më pler i Evropës nuk kjo Franc o shpata që të hyft në byth që vuri veton kundra nesh. Pse Shqipria është një vënd shum i vogël çfar i prishte pun Francës hyrja e Shqipris në Evrop ? ? ? O shpata që të hyft në byth a e ke par ti si i ndihmon kjo qelbësir Franc kriminelët Sërb. Po ti o shpata në byth sje Shqiptar. Se veto kundra Shqipris nuk ishte kundra Edit po kundra Shqipris. Po ti duhet të jesh analfabet e se njef historin e Shqipris se Franca në të gjith historin e saj ka qen kundra Shqipris. Ku ti kesh rrobt o shpata në byth o idjot i ler.

  Përgjigju
  • Shpata: 16/01/2021 17:01

   Une ti kam derguar paradhenje sharjet! Kot lodhe, kot fare!! Je patriot!!

 • Franca macron: 16/01/2021 14:52

  U bet ju o bydh grrisura te shani francen ..po franca nje pordh i ka shqiptaret se ka nje jet te ter demokraci..ikni o leckaman ikni hani ndonje pjat me trahana..shqiptareve shtoi drurin dhe pakesoi buken ..ateher te duan shum ..dhe mos harroni duartrokitjet basha - rama

  Përgjigju
  • Loni: 16/01/2021 16:39

   E ca duhet te bejm ne o Franca. Kur na bien ne shpulle ti kthejme faqen tjeter. Ja duket kush e do popullin e vet

 • Belle: 16/01/2021 14:16

  Mund te thoni boll ju kemi dhene se nuk ju duam as ne Europe askund, po mos na tregoni perralla. Pse nuk u habitet kaq kur kete e thote dhe min i jashtem italian? Apo se hapni dot gojen se late nam me Italine gjate pandemise. Jo vetem qe nuk ndihmuat nje vend anetar po i mbyllet kufijte. Tani po ju ngelen vaksinat qe dere se shtetasit tuaj nuk ju besojne. Habituni gjithe dite, vendimi me i shemtuar qe ju nxjerr sic jeni

  Përgjigju
  • Selenice: 16/01/2021 16:26

   Ik ore injorant laj ndonje hale lavazhoje!

 • Shpata: 16/01/2021 14:12

  Kur i leshon llafet sikur flet me Lulin, keshtu e merr pergjigjen! Mos e ka nga erdogani ky trimi yne!! Sidoqofte e ka nga qe si hapen konferencen e europes!! Po me hajdute dhe dokrra nuk hapen rruget e europes!! I beni qejfin dhe fresk Rames dhe rrini ne mut!! Shqiperia nuk i ka plotesuar asnjehere detyrat e Europes! Ska drejtesi, ska shtet, dhe politiken e bejne hajdutet dhe injorantet!! Ndonjerin qe ka ndermend te me shaje, po ja dergoj paradhenje sharjen!!...

  Përgjigju
 • Akrepi: 16/01/2021 14:03

  Z Rama , tha nje te vertete . BE-ja s'e ndihmoi Shqiperine me vaksina kundra covid . Te thuash te verteten nuk me duket sulm . Sulm do te thosha eshte mosdhenia e vaksinave , edhe popullit shqipetar nga BE-ja . Argumentoni ju te kunderten , zoterinj te BE-se .

  Përgjigju
 • Durres: 16/01/2021 13:54

  Turp Francen, nuk na ka dashe 1912! Tani ben deklarata dashurie.....

  Përgjigju
 • LORA: 16/01/2021 13:50

  Big like per denoncimin publik,me fakt te Kryeministrit Rama,per cinizmin ekzemplar ne BE ne lidhje me shperndarjen ne shtetet eurooiabe te vaksines kunder COVID-19.Tek kundertia e zotit Soreca dhe e Ambasades Franceze ne Tirane shoh vetem bishtnim;asnje fakt.

  Përgjigju
 • YYY: 16/01/2021 13:44

  Pse me duket kjo Ambasadorja si zedhenese e Likes tone?! Sa per Francen, shqiptaret jane te qarte se sa ne don!

  Përgjigju
 • Doda: 16/01/2021 13:36

  Rama nuk foli per Francen po BE-ne. Pastaj kete e kane thene edhe Italia ne kohen e krizes se vendet e BE nuk i kishin ndihmuar. Pastaj nuk eshte sulm. Me shume nje habi apo ankesë.

  Përgjigju
 • Toni: 16/01/2021 13:30

  BE-ne te gjithe shtetet antare po e perdorin si thes per te nxjerre dufet e tyre populiste, se i angulliu pak ky kulishi yne nuk iu paksuan tulet BE-se.

  Përgjigju
 • Babuli ta nguli: 16/01/2021 13:26

  Franca shteti më pis i Evropës. Franca shteti më qelbësir kundra Shqipris vuri veton kundra Shqipris e ky ambasdori na çan gajden se kujton ky që Shqiptarët nuk i njofin qelbësirat franceze që jan kombi më pleh në Bot. E ky idjot thot nuk sulmohet një vënd mik dhe aleat. Apo sjeni miq ju nga që ishit miqt tan ju vut veton kundra Shqipris ptu bur pis komb pis

  Përgjigju
 • Blenard: 16/01/2021 13:18

  Francesi di merda!

  Përgjigju
 • edi: 16/01/2021 13:09

  po si duhet ta sulmoje? me kurasant belino ?

  Përgjigju
 • Une: 16/01/2021 13:09

  Po cfare sulmi? Po thote nje fakt. Jo vetem qe kane stok me miliona doza por do ju duhen 2 vjet minimum te mbarojne vaksinimin. Nuk kane dhene asnje doze per vendet e ballkanit ky eshte fakt, jo sulm. Nuk i kerkoi Rama Francez doza, thjesht po sqaronte perse i kishte marre dozat direkt nga Pfizer. Lajthitje e ambasades.

  Përgjigju
 • Miti: 16/01/2021 13:04

  Mashtrues! Franca ka ne gjendje 3-fishin e vaksinave qe mund te injektoje per momentin. E deklaruan autoritete franceze kur dje doli lajmi qe Pfizer do ngadalsoje prodhimin. Pra Franca ka ne stok shume me teper sesa mund te perdore.

  Përgjigju
 • Loni: 16/01/2021 13:03

  Vendi mik nuk bllokon vaksinat, por i jep. Nga kjo deklarate duket qarte qe vaksinat qe na erdhen nje jave me pare nuk vijne nga Franca.

  Përgjigju
 • durresi: 16/01/2021 13:02

  ju dogji byca?? kujt i djeg le ta mbaj. europ k..v se gjithe historine keni qene kunder shqiptareve. z km qent le te lehin karvani te shkoj perpara. zoti Biden po vjen dhe po vjen me arom shqiperie

  Përgjigju
 • JamKushJam: 16/01/2021 12:57

  Po Franca po, po ke harru se ato 100 milion jane investime te biznesi tat dhe ke fitim, s’eshte se tu ca menderja per Shqiperine se e dime te gjithe qe vure veton 2 here per te na pranuar ne Europe!!!!! Patjeter do justifikohesh po edhe hajde po ta marrim te mireqene se s’ke stok vaksine, kur ti kesh dihet qe ne njehere s’do na japesh para Serbit se per ta ke dobesi historike bile ja hape negociatat ne 2013 edhe pa zgjidh genocidin ndaj Kosoves !!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bindja Demokratike dorëzon listat në KQZ! Patoi i pari në listë për Tiranën! Andi Përmeti i pari në Korçë, i dyti Leonard Olli