Rama: Nga statusi i pensionistit, formalizmi i të ardhurave të emigrantëve apo vaksinimi me detyrim, dua të dëgjoj shumicën e shqiptarëve

Rama: Nga statusi i pensionistit, formalizmi i të ardhurave të emigrantëve apo vaksinimi me detyrim, dua të dëgjoj shumicën e shqiptarëve

Kryeministri Edi Rama tha se ka disa çështje për të cilat do të dëgjojë më shumë zërin e qytetarëve.

"Duam të sigurohemi që të kemi mbështetjen e shumicës jo vetëm që na ka votuar por një shumice përtej saj, pa u ndarë të majtë e të djathtë dhe i gjithë ky pyetësor shkon në këtë drejtim lidhur me të ardhmen e shtëpisë tonë të përbashkët. Kësaj shtëpie i vijnë problemet pikërisht nga ndasia dhe sherri politik. Një tjetër problematik është statusi i  pensionistit që vazhdon të punojë. Disa thonë që ky pensionist që punon nuk duhet të paguaj kontribute. Pensionisti që vazhdon punën është i respektuar por zë një vend pune dhe duke mos paguar kontributi mungon një kontribut në arkë. Të gjithë janë nevojtar për të marrë më shumë nga arka e përbashkët.  Një tjetër pyetje është amnistimi për emigrantët për të formalizuar të gjitha kursimet e tyre. Si në gjithë botën edhe këtu ka një lëvizje kundër vaksinimit. Duan të formalizojnë të ardhurat Ka njerëz që thonë se shqiptarët duhet të lejohen në hapësira të përbashkëta e institucione me vaksinë, ndërsa një pjesë tjetër e quan kufizim të lirive dhe të drejtave. Edhe këtu duam të shkojmë përtej bindjes tonë dhe është një vullnet për të ndryshuar vetveten në një proces ku të gjithë mësojmë. Dhe një mandat i 3 të që në mënyrë domethënëse ndikon edhe mbi mua. Të dëgjojmë më shumë dhe t'u japim më shumë akses qytetarëve për demokracinë në vend", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama: Kuvendim popullor për vendimet strategjike! Pyesim shqiptarët për integrimin në BE, 'Ballkanin e Hapur', legalizimin e kanabisit etj! Basha: Propagandë për t'iu fshehur skandaleve (VIDEO)


//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura