Rama-Veliaj krah për krah/ Mbikalim te “Sheshi Shqiponja” dhe rikthimi i trenit në Tiranë, ja projektet e qeverisë

Kryeministri Edi Rama mbërriti sot përkrah kryebashkiakut Erion Veliaj në Bulevardin e Ri të Tiranës, ku qeveria prezantoi disa projekte me peshë, sidomos për sa i takon infrastrukturës rrugore dhe asaj hekurudhore në vend.

Në këtë mënyrë, bien poshtë zërat, sipas të cilave mes kryeministrit dhe qytetarit të parë të Tiranës ka një ftohje.

Erion Veliaj dhe Edi Rama gjatë takimit të sotëm në Bulevardin e Tiranës

Veliaj e kishte mohuar një gjë të tillë pak kohë më parë në Report TV, kur tha se ka një komunikim të rregullt të përditshëm me Ramën.

Ndërkohë, zv. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjitikës Artan Shkreli paraqiti transformimin që do të pësojë Unaza e Madhe e Tiranës, me ndërtimin e mbikalimit te Sheshi Shqiponja.

Shkreli parapriu ndryshimet e mëdha edhe në hekurudhën shqiptare, e cila do të nisë fazën e saj të re të funksionimit brenda qershorit të vitit 2021.

Është parashikuar që stacioni i Trenit do të rikthehet në Tiranë në zonën ku ka qenë, dhe madje treni do të mund të depërtojë nëpërmjet një sistemi të ri deri në Sheshin Nënë Tereza.  

Disa nga projektet e qeverisë që pritet të zbatohen së shpejti, që nga mbikalimi te "Sheshi Shqiponja", e deri te stacioni i ri hekurudhor intermodal në Qafë Kashar

Ndërtimi i mbikalimit te "Sheshi Shqiponja"

Segmenti nga Shkolla Teknologjike te Sheshi Shqiponja do të jetë me dy korsi vajtje-ardhje prej 11.5 metrash, të cilat në projektin e ri, si pjesë e unazës e bashkon shkollën teknologjike me kospthin botanik. Do të ketë 3 korsi aktive, 3,75 metra secila dhe një tjetër 3 metra për emergjenca, që janë korsi të standardeve më të larta evropiane. Do ketë ndarje në mes të trafikut me gjelbërim dhe secila nga anët do të ketë rrugë dytësore, secila me dy korsi nga 3.5 metra. Rrugët dytësore do të interveprojnë me këtë unazë, ndëmrjet nënkalimeve dhe mbikalimeve, pa ndërpreje semaforiale apo me rrotonda. Kjo unazë është vetëm 2.2 km, por është shumë e gjatë në nivel kohor. Pajisja e unazës me rrugë dytësore do të bëjë që kjo unazë të kalohet për 2 minuta, gjë që sot është e paimagjinueshme, pasi në rastet e pikut ajo kalohet edhe për 25 minuta. Përfitimet janë të mëdhaja dhe po bëhemi gati ta fillojmë, jemi në ratifikimet e fundit të mobilimit urban, pasi do jetë një vepër që do ketë edhe një impakt mjedisor. Do ketë edhe barriera për mbrojtjen zanore, duke qenë se kalon në një ndër zonat më intensive urbane të Tiranës. Ideja me bashkinë e Tiranës ka qenë që të mos krijojmë një ndarje me Kamzën, por pëkrundrazi të jetë një rrugë që i lidh dy komunitetet.

Artan Shkreli

Hekurudha

Edhe hekurudha është planifikuar dhe është koha të realizohet. Është hapur tenderi, për hekurudhën Tiranës-Durrës, më e para e vendit dhe e para që do rivihet në jetë. Te Qafa e Kasharit do krijohet një degëzim që do kalojë në Rinas, duke lidhur kështu Tiranën dhe Durrësin me Rinasin. Risia që doja t’iu thoja është që bashkë me këtë hekurudhë, do ndërtohet edhe stacioni intermodal, që do bëhet pak a shumë pranë spitalit Hygea, i cili do jetë shumë i rëndësishëm pasi do jetë një stacion hekurudhor në rang Shqipërie, që do mbulojë dhe rrugët drejt Malit të Zi, dhe në Maqedoni, për hekurudhën që do kalojë në Pogradec dhe Lin si dhe në Greqi. Do të ringrihet një stacion terminal pasagjerësh ku ka qenë, në terminalin e ri. Parashikohet një futje trenash me modul më estetik dhe të reduktuar në qendër të qytetit me sistemin “light rail”. Po shikohet mundësia për ta çuar deri në Sheshin nënë Tereza, duke i qëndruar planit rregullues francez, një ndër planet më të mirë në Shqipërinë e pasluftës.

Do të krijihget Du-rana, hapësira Tiranë-Durrës, me ndërkëmbim të nyjeve të transportit ajror, detar dhe tokësor,  austostradal dhe hekurudhor. Për çështje muajsh do shohim frytet dhe realizimet, dhe në qersjor të 2021 do të kemi funksionimin i hekuriudhës së re shqiptare.

Artan Shkreli

Ndërkohë, vetë kryeministri Edi Rama foli për objektivin e punësimit.

Objektivi i vitit ëhstë 25 mijë të punëusar brenda vitit, jemi mbi normën e punëismit mujor. Duhet të luftojnë fort me mendëisnë se vetëm puna në shtet është punë dhe se midis punës në shtet dhe asaj në privat, kur mungon e para, është më mirë ndejtja në kafene se privati. Duhet të shtyjmë fort për arsimin profesional. Ka njerëz të aftë fizikisht për punë, por që nuk zotërojnë asnjë zotësi të veçantë për punë. Për këta njerëz kemi ndërtuar një sistem të ri bashkëpunimi. Kush është i papunë dhe dëhsiron të fillojë punë, merr financim nga shteti, financim mbi mesatern e ndihmës ekonomike për t’u trajnuar, për 1,2 3, muaj sipas nevojës që të mund të hyjë në rrugën e punësimit. njerëzit që këkrojnë punë, të vetëdijësohen, se shteti nuk është punëdhënës, por është punëkërkues. Nga sot pasdite do të kemi një bashkëbisedim të gjerë me këtë proces që e nisim sot. Jemi në një fazë, ku ka ende shumë për të bërë, dhe nuk duhet harruar që në raport me Shqipërinë që duam jemi larg. Por në raport me Shqipërinë që kishim, kemi të gjitha arsyet që të jemi jo vetëm krenarë por edhe opstimistë.

Edi Rama

17 shkolla janë në proces ndërtimi në Tiranë. Edhe qendrat shëndetësore të Tiranës do të kenë një transformim të ri. Do të transformohen 300 prej tyre në të gjithë vendin, 80 prej të cilave  këtë vit. Një pjesë e konsideruehsmë janë në Tiranë. Do shtrihemi më shumë në komunitet, me një qasje të re. Policia do të jetë më pranë komunitetit.

Edi Rama

 

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento

Komente

 • Tim Tironci: 03/05/2018 02:04

  SULM I NGADALTE DHE I MENDUAR MIRE I RAMES PER LALI ERIN QE GEZON POPULLARITETIN E TIRANES ME NJE TE ARDHME SI KRYEMINISTER TE SHIKOJME CDO TE NDODHE RAMA ESHTE NJELLOJ SI SHOKU ENVER QE I HIQTE QAFE RIVALET. TE SHIKOJME CDO TE NDODHE

  Përgjigju
 • Ave!: 02/05/2018 18:12

  Well done!

  Përgjigju
 • populli: 02/05/2018 17:23

  bravo RAMA berisha dhe luli projektonin 21 janarin dhe gerdecin kure se ti te harrthmen e vendite

  Përgjigju
 • Limi: 02/05/2018 16:47

  Perkrah me Lal mashtruesin ku jo me larg se 20 m nga vendi ku ishte ulur kompania ndertuese e Bulevardit qe sot angazhoi 5 bote per sperkatje me uje cdo dite po ju a merr frymen banoreve me pluhur dhe me ujrat e zeza qe kane dale ne siperfaqe nga bllokimi.i.kolektoreve nga papergjegjshmeria e ndertuesve,apo shkoni ne qendrat e ankimeve te UKT ku hajdutet e Lalit i kane mbifaturuar konsumin e ujit te akumuluar qe nga shtatori i 2017 te gjithin ne mars 2018 me cmimin e rritur duke vjedhur qytetaret diten per diell,mortja hajdut Lali

  Përgjigju
 • Kola: 02/05/2018 15:15

  Jo vetem me Lindita Nikollen, por edhe me "shkence*arin" Dhori Kule. E ardhmja e sigurt. Lum Shqiperia!....

  Përgjigju
 • oboboboboooooooooo: 02/05/2018 14:46

  E harruat koncesionin qe anulloi qeveria " BERISHA 1" dhe shteti shqiptar humbi 25 milion EURO per linjen hekurudhore tirane- rinas- durres. A mban njeri pergjegjesi per keto ? Ishte koncesion i NANOS per trenin elektrik apo harrojme NE budallnjte shqiptar . LEKET TONA JANE NE I PAGUJME NE NJE FORME APO TJETER ME TAKSA , S"KA ME ZGJUARSI , KETYRE GJEMAVE NUK I THEMI VJEDHJE POR GRABITJE.

  Përgjigju
 • Hallexhiu: 02/05/2018 14:44

  NA MAHNITEN PRoJEKTET SI DHE VARIANTI I lloGARIDHENIES PoR TEK KoMUNITETI I SHKRETE NE RRUGEN KE KoDHElI DHE SKENDER SHTYllA KA VETEM PREMTIME NDAJ JEToJME NE KUSHTE SKANDAlZE PA INFRASTRUKTURE P

  Përgjigju
 • Emigranti: 02/05/2018 14:07

  Keta flasin per projecte madhore ku ne cdo vend te shqiperis nuk ka nje rrug te sakt, nuk ka nje spital te sakt, nuk nje shkoll me standarde sigurie, nuk ka rruge per picikletat edhe nuk ka nje njeri te edukuar. Filloni nga edukimi, shendetesia punesia edhe pastaj te mendojmke projektet madhore. Shnet.

  Përgjigju
  • tironci: 02/05/2018 15:34

   nuk te ben shteti te edukuar ty o emigranti,,,,pse atje jasht shtetit sillesh i mir me edukat ti kurse kur vjen ktu ne shqiperi parko si i keq i hedh mbeturinat kot me kot, e shum t tj?

 • Blenard: 02/05/2018 13:47

  Sa kohe do te duhen te mbaroin keto 3 projekte fantastike a do zbatohen vertet apo do ngelen ne fjal goje sa kushtoin e ku do gjenden parat e po e realizuat jeni te medhenje se ne mbetem si qytet afganistani tirana europiane smund te jet nje germadh

  Përgjigju
 • alfons: 02/05/2018 13:42

  Hajde propagande hajde, vetem projekte se vepra konkrete0000000. Me Lindita Nikollen do i besh kto vepra!!!!

  Përgjigju
  • Toni: 02/05/2018 14:40

   Ty te ka ngelur ora 4 vjet mbrapa me duket! Keto komente duhet t’ia beje Lulush Sali Fazllicit para 4 vjetesh!

 • Fati: 02/05/2018 13:42

  Po shume mire. Vetem nje pyetje kisha. E kane pare ndotjen qe po shkaktohet nga ndertimi I 24 kateve prane ish muzeut te shkencave (rruga kavajes) ku punohet gati gjithe naten dhe ku pajisjet kur ndizen nxjerrin vetem bloze, ku pluhuri ngrihet dhe te mbulon dhe ku themelet te happen ngjitur me ballkonin. Me shume per femijet qe luajne aty se per vete kur nuk ikem mire te na behet

  Përgjigju
  • Fati: 02/05/2018 15:43

   Ja kerkova o Tony me vote ja kerkova. tha sdo kete me kulla. Une nuk jam kunder zhvillimit e ndertimit. Po nderton 24 kate te pakten ca pajisje per ulje te ndotjes dhe nje bote me uje qe kur prish germallat mos te cohet pluhur. Po ndoshta ke te drejte kerkoje shume×

Lajmi i fundit

John

Sarandë, përcillet për në banesën e fundit Lefter Zhidru