Regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut, rreth 30 % janë shqiptarë, por pjesa dërrmuese e emigrantëve

29.52 % e popullsisë së Maqedonisë së Veriut është shqiptare. Kjo shifër është së bashku me rezidentet në Maqedoni dhe diasporën, ndërsa brenda vendit 24.3 % e popullsisë është shqiptare.

Gjatë publikimit të rezultateve e regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e veriut popullata është 2.197 319 persona, ndërsa rezidentë janë 1.836 713 persona. 

Ndërkohë që popullsia që ka emigruar është 260 606, ku 24.45% janë maqedonas dhe 66.36 % janë shqiptarë dhe 4.79 % janë turq. 

Nga numri i përgjithshëm i popullsisë rezidente të regjistruar: 58,44% e qytetarëve janë deklaruar si maqedonas, 24,3% si shqiptarë, 3,86% si turq, 2,53 si romë, 0,94% si vlleh dhe 0,87% si boshnjakë.

Ndërsa numri total i popullsisë rezident dhe diasporën është 2.1 milionë: 54,21% janë maqedonas, 29,52 për qind janë shqiptarë, 3, 98 si turq, 2.34 si romë, 1,18 për qind si serbë, 0,87 si boshnjak dhe 0,44 si vlleh.

/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Gege Kosova: 01/04/2022 09:29

    Ka kohe qe, ne IRJM behen spekulime me regjistrimin e popullesise,gjithnje ne dam te shqiptareve.Madje edhe tash, doli se qenka bere keshtu me shqiptaret,sepse.kurre ne regjistrimwet e kaluara, nuk dilnin mbi 10% tash paskane dalur"koxho" gadi 30%.A eshte edhe kjo e sakte? me siguri jo se jo!Shqipataret jane shumice ne IRJM,kur dihet e njihet se,"maqedonasit" kur te hiqen Torbeshte,Bulgaret e cincaret,mesiguri mbesin nen 30%.Kur shqiptaret regjistrohen ashtu sic jane e sa jane, besoj shume, te dalin mbi 40%.Andaj,ka hapesire e te drejte te rishikohet ceshtja e regjistrimit te popullesise.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Parashikimi i motit për ditën e sotme, java nis me temperatura të larta