Rekord të infektuarish me COVID në Shqipëri, 319 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orë! 9 raste në Gjykatën e Tiranës, puna vijon normalisht

Ambulancat sot te Spitali Infektiv

Me kalimin e ditëve, Shqipëria vijon të shënojë rekorde të reja të infektimeve nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit në të gjithë vendin tonë u kryen 1534 testime prej të cilave 319 rezultuan pozitivë.

Në krahasim me dy ditët e fundit, numri i viktimave është ulur ku fatkeqësisht kanë humbur betejën 3 persona duke e çuar bilancin total në 502.

I lartë mbetet numri i të shtruarve në spital ku aktualisht 301 pacientë po marrin shërbim shëndetësor, 15 në terapi intensive dhe 6 pacientë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 90 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,097 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid.

Janë kryer 1534 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 319 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

141 raste në Tiranë, 38 në Fier, 15 në Pogradec, nga 13 raste në Elbasan, Kavajë, 11 në Korçë, 9 në Krujë, nga 8 raste në Durrës, Berat, Kuçovë, 7 në Gramsh, nga 6 raste në Lezhë, Tropojë, Sarandë, nga 4 raste në Shkodër, Vlorë, Mirditë, Patos, nga 3 raste në Kurbin, Rrogozhinë, 2 në Devoll, nga 1 rast në Kukës, Lushnje, Gjirokastër, Ura Vajgurore, Bulqizë, Klos.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 90 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,097 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet covid po trajtohen 301 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, ne 24 oret e fundit, kanë humbur jetën 3 qytetarë me Sars Cov2 pozitiv në 2 spitalet Covid: 72 vjeçare dhe 73 vjeçare nga Tirana, 81 vjeçare nga Berati, me sëmundje bashkëshoqëruese.

COVID-19 – Statistika (30 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                                         319

Të shëruar ne 24 orë                                      90

Të shtruar në spitale                                       301

Humbje jete në 24 orë                                  3

Testime ditore                                                  1534

Testime totale                  123,960

Raste pozitive                       20,634

Raste të shëruara               11,097

Raste Aktive                            9,035

Humbje jete                            502

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                  4566

Durrës                  847

Fier                         692

Korçë                    569

Shkodër                522

Lezhë                     405

Elbasan                  395

Vlorë                   360

Berat                   266

Kukës                    191

Gjirokastër         129

Dibër                     93

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:48
9 të prekur me COVID në Gjykatën e Tiranës, togat e zeza kërkojnë ISHP-në për hetim epidemiologjik! Puna vijon normalisht

TIRANË- Ditën e sotme janë konfirmuar me COVID-19 dy gjyqtarë të Dhomës Penale dhe tre në Nën- dhomën Civile në Gjykatën e Tiranës, gjithashtu pozitiv janë konfirmuar edhe 3 sekretare gjyqësore dhe një punonjës i administratës.

Pas konfirmimit të 9 personave me COVID brenda Gjykatës së Tiranës, është kërkuar nga togat e zeza që Instituti i Shëndetit Publik të kryejë hetimin epidemiologjik për të bërë të mundur ndërprerjen e zinxihirit të infeksionit.

Pavarësisht se gjykata ka mungesë me 9 punonjës puna vijon normalisht me protokollet e sigurisë që janë në fuqi, pa publik dhe me maska në salla.

Ora 12:28
COVID futet në Drejtorinë e Tatimeve në Berat, pozitiv punonjësi, 3 karantinohen! Infektohen dhe 2 mësues në Skrapar

Shtohen të infektuarit në rrethin e Beratit.

Ditën e sotme në Berat ka rezultuar pozitiv me COVID-19 pasi ka bërë tamponin një punonjës i Drejtorisë Rajonale të tatimeve. Pasi ai rezultoi pozitiv janë karantinuar dhe i janë nënshtruar testit  edhe 3 persona të tjerë të cilët punonin në një ambient me të. 

Gjithashtu në Skrapar 2 mësues në një shkollë 9-vjeçare dhe një punonjës i Ujësjellësit janë të infektuar me COVID-19 duke arritur numrin prej 288 të infektuarish në rrethin e Beratit.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Situata e COVID po rëndohet! Mendoni se duhen mbyllur disa aktivitete tregtare dhe të kufizohet me shumë lëvizja gjatë ditës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shkeli të gjitha rregullat anti-COVID në ditëlindjen e Bes Kallakut, Meta flet pas gjobës: Marrëzi, unë jam shembull i përgjegjshmërisë