Rënie drastike e numrit të lindjeve në Japoni, kryeministri japonez: Kjo çështje nuk pret dot më! Po falimentojmë si shoqëri

Rënie drastike e numrit të lindjeve në Japoni, kryeministri japonez: Kjo çështje nuk pret dot më! Po falimentojmë si shoqëri

Fjalimi i Kishidës në parlamentin e Japonisë

Kryeministri japonez Fumio Kishida foli me terma të dëshpëruar për shkallën e ulët të lindjeve në vend në një fjalim në parlamentin e vendit të tij të hënën.

“Tani ose kurrë kur bëhet fjalë për politikat në lidhje me lindjet dhe rritjen e fëmijëve, është një çështje që thjesht nuk mund të presë më”, tha kryeministri Kishida në një fjalim me rastin e seancës së re parlamentare.“Numri i lindjeve ra nën 800,000 vitin e kaluar. Japonia po qëndron në prag të pikëpyetjes nëse ne mund të vazhdojmë të funksionojmë si shoqëri,” shtoi ai.

Japonia përjetoi gati 2 milionë lindje në vit gjatë viteve 1970. Edhe pse kombi aziatik ka një popullsi prej rreth 125 milionë banorësh, piramida e tij demografike po thinjat me shpejtësi. Vetëm Monako, qytet-shtet në rivierën franceze, ka një përqindje më të lartë të banorëve të moshës 65 vjeç e lart.

Rritja e kostos së jetesës dhe imigrimi i ulët ka penguar aftësinë e Japonisë për të rritur shkallën e vonuar të lindjeve.

Kishida u zotua të hënën të dyfishojë shpenzimet e lidhura me nismat që lidhen me fëmijët dhe njoftoi krijimin e një agjencie të re qeveritare të ngarkuar me trajtimin e çështjes.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet