REP-POP/ Marilyn Monroe, Julia Roberts dhe Audrey Hepburn, fustanet ikonike që shënjuan skenat e filmave historikë

Një veshje e bukur mund të zbukurojë një skenë filmi, por një veshje e mrekullueshme e bën atë të paharrueshme.

Moda inspirohet nga filmat klasik, që nuk e humbin asnjëherë cilësinë dhe finesën.

Më poshtë do të ndjekim disa prej fustaneve ikonike që kanë lënë shenjën e tyre, jo vetëm në filmin ku u shfaqen por në historinë e kinematografisë.

E kush mund të harrojë skenën e famshme të Marilyn Monroe me fustanin e bardhë dhe pozën karakteristike në “The Seven Year Itch”. Askush! Siç nuk mund të harrojmë fustanin e bardhë të derdhur mbi trupin e gruas më të bukur në vitet 50.

Në filmi Breakfast At Tiffany’s, me fustanin e saj të zi ikonik është shfaqur figura e modës, Audrey Hepburn.  Shumë vajza dhe gra janë frymëzuar nga look-u i saj në këtë film, duke e rikthyer në mënyrat e tyre origjinale.

Me flokët, buzët dhe fustanin e kuq, Julia Roberts në filmin “Pretty Woman” nuk la vetëm Richard Gere dhe punëtorët e hotelit pa fjalë por edhe të gjithë shikuesit prej vitit 1990. 

Brenda anijes më të famshme në botë, Titanikun, Kate Ëinslet përveç performancës së jashtëzonshme në rolin e Rose, i ka dhënë nota romantike me fustanin e saj të zi me detajet e bukura skenës ku doli për një takim me Jack.

E kush mund të harrojë Elvirën, gruan fatale nga filmi “Scarface”?

Tony Montana, ra në dashuri me Elvirën, kur e pa për herë të parë në fustanin e saj elegant ngjyrë blu, i cili ka bërë të paharrueshëm edhe skenën e kërcimit.

Këto ishin disa prej fustaneve në historinë e filmit, të cilat do të frymëzojnë, do të rikrijohen dhe do të mbetën të paharrueshme

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Sot seancë maratonë në Kuvend! Manastirliu e Denaj interpelancë, institucionet raportojnë punën për vitin 2023! Në rend edhe pr.vendimi për ligjin e luftës me Greqinë

Sot seancë maratonë në Kuvend! Manastirliu e Denaj interpelancë, institucionet raportojnë punën për vitin 2023! Në rend edhe pr.vendimi për ligjin e luftës me Greqinë