Rikthehet 'sovranisti' Meta: Diplomatët që i mbanin iso Ramës, kanë penguar ngritjen e Kushtetueses

Kreu i shtetit rikthehet sërish në idetë e tij “sovraniste” dhe kundër ambasadorëve dhe partnerëve tanë ndërkombëtarë në Shqipëri! Meta tha se Edi Rama bashkë me disa diplomatë që i mbanin iso, kanë gisht në minimin e votimeve për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese dhe për këtë arsye nuk është ngritur ende si institucion. Meta tha se për Gjykatën Kushtetuese, vetëm Bundestagu dhe Presidenti kanë ndihmuar dhe kontribuuar që ky institucion të ngrihet, duke akuzuar KED, Ramën dhe të tjerë diplomatë, pa përmendur emra, për pengim të ngritjes së Kushtetueses.

"Ndoshta jam një nga njohësit më të mirë të procesit të integrimit të Shqipërisë në BE. Unë kam thënë prej vitesh që nuk ka çelje të negociatave. Bundestagu e ka treguar qartë ndër vite. Gjuha e Merkelit është pak me e butë dhe diplomatike. Bundestagu ka 3 vjet që e ka kush hetimin zgjedhor, dosjet 339 dhe 184. Këto kushte kanë qenë aty, ne nuk kemi dashur vetë t’i plotësojmë. Qeveria vetë nuk ka dashur. Unë bëra çdo gjë që Shqipërisë t’i pakësoheshin kushtet. Presidenti ishte ai që kërkoi menjëherë vetëm dy institucione në maj në krizën e çmendur të parazgjedhjeve lokale, vetëm dy institucione bënë përpjekje maksimale që mos të shkonim në palozgjedhje, Bundestagu dhe Presidenti, që mori iniciativë, krijoi tryeza, dhe kryeministri nuk iu përgjigj se kishte bërë plan me kohë që si do t’i merrte zgjedhjet. Ashtu siç bënë dhe shumë diplomatë këtu që i bënin iso Ramës dhe krijuan iluzionin sikur do çeleshin negociatat", tha Meta në Syri.net

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për ‘21 janarin’?

Komento

Komente

 • Hidrauliku: 01/12/2020 06:51

  Jepi Like te lumte goja, tregoja vendi armiqeve qe flasin kunder teje. Tu je ai qe ke ne dore integrimin, burre zakoni, trim, s'ta ha qeni shkopin vetem se ke harruar nje gje te vogel,ke veshur minifundin e Mones dhe ajo pantallonat è tua.

  Përgjigju
 • LORA: 01/12/2020 00:29

  Diversion tipik i katunarit "sovranist".

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Presidenti deklaron se Trump i la atij një letër vërtet bujare