Rritja e numrit të të infektuarve, qytetarët shkelin masat anti-COVID në urbanë

Pa maska pavarësisht se janë ngjitur me njëri tjetrin, kjo është pamja e përditshme në urbanët e Tiranës.

“Ndonëse jemi në një situatë ku përgjegjësia personale është primare, ne sërish përballemi me persona të papërgjegjshëm, kryesisht në transportin publik. Në redaksinë e Report Tv, kanë mbërritur këto pamje”

Përpos personave të cilët nuk mbajnë maska në urban, shihet qartë që fatorino pi duhan brenda në transportin publik.

Nisur nga situata e rënduar e infektimeve me COVID, Policia e Shtetit ka intensifikuar kontrollet në linjat urbane dhe interurbane ku  në 12 ditë të shkurtit ka regjistruar rreth 8018 masa administrative për mosrespektimin e masave anti-COVID.

Këtë të shtunë, Ministria e Shëndetësisë raportoi 1152 raste të reja me COVID si dhe 12 viktima në 24 orët e fundit. Situata është rënduar dhe në spitale ku aktualisht ndodhen të shtruar 512 qytetarë.

E.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • jetnor: 13/02/2021 22:07

  Urbanet jan burim i infektimit me Corona dhe kryesisht faji eshte i qytetareve apo shpellareve por dhe kompanite kane fajin e tyre sepse autobuzet nuk zbatojne oraret gje qe ben te kete shum njerez ne autobus.

  Përgjigju
  • Mili: 14/02/2021 09:03

   O Jetnor, nuk ka shtet. Shpellarët kanë emigruar edhe në Evropë ku respektojnë me rigorozitet rregullat. Sepse në Evropë ka shtet që i detyron ti respektojnë. Shteti na mungon, o Jetnor

 • tirona: 13/02/2021 20:21

  Rreziku me i madh i korones eshte urbani

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Sveçla: Rezistenca e djeshme, dëshmi se nuk ndalemi në mbrojtje të sovraniteti të Kosovës

Sveçla: Rezistenca e djeshme, dëshmi se nuk ndalemi në mbrojtje të sovraniteti të Kosovës