Ka bombardime edhe për Krishtlindje në Ukrainë! Putin: Gati t'i japim fund luftës por ukrainasit nuk negociojnë! Përgjigjet Kievi: Ai nuk do paqe

Ka bombardime edhe për Krishtlindje në Ukrainë! Putin: Gati t'i japim fund luftës por ukrainasit nuk negociojnë! Përgjigjet Kievi: Ai nuk do paqe

Ushtarë ukrainas festojnë Krishtlindjen

Pavarësisht festës së Krishtlindjeve, bombardimet në Ukrainë nuk kanë pasur të ndaluar gjatë mbrëmjes së djeshme. Si pasojë e sulmeve ajrore kanë humbur jetën 16 persona dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë. Nëpërmjet një mesazhi në kuadër të festës së Krishtlindjes, Zelensky bëri thirrje që ukrainasit të mos dorëzohen dhe të durojnë edhe këtë dimër.

“Ne duruam në fillim të luftës. Ne duruam sulmet, kërcënimet, shantazhet bërthamore, terrorin, sulmet me raketa. Le të durojmë këtë dimër sepse ne e dimë se për çfarë po luftojmë. "Ne do të festojmë festat tona! Si gjithmonë. Ne do të buzëqeshim dhe do të jemi të lumtur. Si gjithmonë. Ndryshimi është një. Nuk do të presim për një mrekulli. Në fund të fundit, ne e krijojmë vetë"-është shprehur Zelensky.

Nga ana tjetër, presidenti rus, Vladimir Putin pasi pranoi se sulmet ruse kishin arritur objektivat për të goditur furnizimet energjitike, deklaroi se qëllimi nuk ishte goditja e civilëve. Ndërsa më tej në një deklaratë zyrtare, u shpreh se Rusia ishte e gatshme të vendoste paqe dhe të tërhiqej nga lufta në Ukrainë, por sipas tij, ishin ukrainasit ata të cilët nuk pranonin të negocionin lidhur me këtë gjë.

"Ne jemi të gatshëm të negociojmë me të gjithë të përfshirët për zgjidhje të pranueshme, por kjo varet nga ata - nuk jemi ne ata që refuzojmë të negociojmë, ata janë," tha presidenti rus.

Kjo ka sjellë edhe reagimin zyrtar të Kievit, nëpërmjet këshilltarit të presidentit ukrainas i cili tha se Rusia nuk dëshironte negociata dhe se po përpiqej të shmangte përgjegjësitë ndryshe nga çfarë Putin deklaroi.

“Putini duhet të kthehet në realitet: Rusia nuk dëshiron negociata, por përpiquni të shmangni çdo përgjegjësi”, shkroi në Tëitter Mikhaylo Podoloyak.

Për shumë ukrainas, Krishtlindjet do të jenë në errësirë dhe në të ftohtë. Të shtunën, luftimet e ashpra vazhduan në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, ku trupat ruse sulmuan qytetin strategjik të Bakhmut.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:56
Lufta në Ukrainë, Erdogan: Perëndimi provokon, nuk kërkon ndërmjetësim

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se “Perëndimi vetëm provokoi dhe nuk u përpoq të ndërmjetësonte krizën në Ukrainë”.  Kjo deklaratë e liderit turk u bë gjatë një takim me të rinjtë në Erzurume, raporton “RIA Novosti”.

“Perëndimi vetëm sa ka intensifikuar elementet e provokimit dhe nuk është përpjekur të jetë ndërmjetës” mes dy palëve. Ne si Turqi e kemi marrë këtë rol, në veçanti në lidhje me korridorin e grurit të Detit të Zi", shtoi Erdogan.

Ora 17:09
Ukraina: Rusët duan të hapin një front tjetër

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës thotë se ushtria ruse dëshiron të hapë një front tjetër. Një ofensivë e re është në dukje pas sulmeve pranë Bakhmut dhe Avdiivka.

Zëdhënësi i Grupit Lindor të Forcave të ushtrisë së Kievit, Serhiy Cherevati , theksoi se lindja e vendit mbetet "teatri kryesor i operacioneve ushtarake, ku armiku ka përqendruar shumicën e forcave të tij".

"Okupatorët rusë po përpiqen të përparojnë në tre drejtime kryesore: Bakhmutskyi, Avdiivskyi dhe tani ata do të përpiqen të kryejnë veprime kundërofensive në Lymanskyi. Ushtria ukrainase, nën një breshëri të vazhdueshme zjarri, duke treguar heroizëm masiv, bën mos lejoni që armiku të thyejë mbrojtjen tonë dhe të shkaktojë viktima sistematike”, tha Cherevati.\

Ora 16:30
Vladimir Putin: Do të shkatërrojmë raketat Patriotë nëse SHBA furnizojnë me ato Ukrainën

Presidenti rus Vladimir Putini në një intervistë për televizionin shtetëror rus “Rossiya-1” është shprehur se ushtria ruse do të shkatërrojë  sistemet e mbrojtjes ajrore “Patriot”, nëse SHBA do  të furnizojë me ato Ukrainën.

“Rusia do të shkatërrojë sistemet e mbrojtjes ajrore nëse Shtetet e Bashkuara i furnizojnë ato në Ukrainë. Ne do t'i eliminojmë ato 100%," tha Putin duke shtuar se Ukraina aktualisht nuk i ka këto sisteme.

Ora 15:42
VIDEOLAJM/ Pasojat e bombardimeve ruse në Kherson në prag të Krishtlindjeve, të vdekur dhe të plagosur

 

Bombardime ruse në prag të Krishtlindjeve në qytetin Kherson, në Ukrainën jugore, që la disa të vdekur. Bombardimi ndodhi ndërsa ukrainasit po fillonin festimet e Krishtlindjeve, të cilat për shumë të krishterë ortodoksë do të kulmojnë me festën tradicionale të 7 janarit.

Një video e publikuar nga administrata rajonale Kherson tregon rrugët e qytetit pas sulmit të forcave të Moskës me të vdekur dhe të plagosur. E shtuna shënon 10 muaj nga fillimi i pushtimit rus, i cili filloi më 24 shkurt.

Ora 15:14
Lufta në Ukrainë/ Alarmi i ri ajror në të gjithë vendin


Për herë të dytë sot, paralajmërimet për sulm ajror u dhanë në të gjithë Ukrainën. Sirenat filluan të bien në rajonet e Kievit dhe Lviv dhe më pas u përhapën në pjesën tjetër të vendit.

Grupi i monitorimit "Belarusian Gayun" raportoi se në orën 14 u ngrit avioni gjurmues i radarëve me rreze të gjatë Il-76 A-50U "Serhiy Atayants" nga Machulyshchy në Bjellorusi. Menjëherë pas kësaj, u ngrit një avion luftarak i Forcave Ajrore Ruse MiG-31K, i cili mund të mbajë raketa Dagger të pajisura me koka bërthamore.

Ora 14:34
Tjetër vdekje misterioze në rradhët e elitës ruse, ndërron jetë kreu i kantierit detar

Kreu i një kantieri detar që prodhonte anije luftarake dhe nëndetëse për Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë ka vdekur papritur në moshën 66-vjeçare. Vdekja e tij vjen pas një seri vdekjesh figurash të fuqishme që kërcënojnë në mënyrë misterioze muajt e fundit.

Alexander Buzakov u vlerësua për mbikëqyrjen e disa prej "urdhrave më komplekse". Është interesant fakti që vdekje të tilla misterioze kanë ndodhur në masë të madhe në Rusi, që kur presidenti Vladimir Putin urdhëroi pushtimin e Ukrainës. Më parë kishin vdekur në rrethana misterioze njerëz të pushtetshëm të Kremlinit, por që konsideroheshin se me nisjen e luftës në Ukrainë, ia kishin kthyer shpinën Putinit.

Ora 12:50
Kievi i përgjigjet deklaratës së Putinit: Moska nuk dëshiron të negociojë

1671969053_3633bd39071c334fc6e1e40ff12d83c81645854296extralarge.jpeg

Nuk ka vonuar reagimi ukrainas ndaj deklarata të Presidentit rus Vladimir Putin gjatë një interviste të sotme, në të cilën presidenti rus pohoi se vullneti i tij për të negociuar po refuzohet nga Perëndimi.

«Putini duhet të kthehet në realitet: Rusia nuk dëshiron negociata, por përpiquni të shmangni çdo përgjegjësi”, shkroi në Twitter Mikhaylo Podoloyak, këshilltar i Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky.

“Rusia ka sulmuar Ukrainën me dëshirën e saj dhe po vret qytetarët. për këtë do ta çojmë në gjykatë”, përfundon Podolyak.

Ora 12:05
Putin bën deklaratën e papritur: Jemi gati t'i japim fund luftës por Ukraina nuk pranon të negociojë

Vladimir Putin ka këmbëngulur se Moska është e gatshme të negociojë për t'i dhënë fund luftës - por akuzoi Ukrainën dhe Perëndimin për "refuzim" për kompromis. 

"Ne jemi të gatshëm të negociojmë me të gjithë të përfshirët për zgjidhje të pranueshme, por kjo varet nga ata - nuk jemi ne ata që refuzojmë të negociojmë, ata janë," tha presidenti rus për televizionin shtetëror.

Komentet e tij nuk kanë gjasa të përfaqësojnë një lëvizje reale përpara, pasi duket se Rusia nuk është ende e gatshme të tërheqë trupat e saj nga Ukraina - diçka që Kievi ka thënë se është një parakusht për t'u kthyer në tryezën e bisedimeve. 

Putin vazhdoi: "Unë besoj se ne po veprojmë në drejtimin e duhur, ne po mbrojmë interesat tona kombëtare, interesat e qytetarëve tanë, popullit tonë. Dhe ne nuk kemi zgjidhje tjetër përveçse të mbrojmë qytetarët tanë."

Moska ka këmbëngulur se i ashtuquajturi "operacion i saj special ushtarak" synon të mbrojë njerëzit që flasin rusisht në Ukrainë. 

Megjithatë, Ukraina dhe Perëndimi thonë se qëllimi i pushtimit ishte të merrte kontrollin e vendit. 

Ora 10:27
FOTOGALERIA/ Prej muajsh në front, ushtarët ukrainas festojnë Krishtlindjet

 

Luftën nuk e ka ndaluar as Krishtlindja por megjithatë edhe në front ka feste. Ushtarët ukrainas kanë publikuar foto teksa kremtojnë një prej festave më të rëndësishme të kalendarit fetar të të krishterëve.

Ndërkohë, sulmet ruse në Ukrainë vijojnë. Teksa dita e Krishtlindjes zbardhi, sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në Kiev dhe në të gjitha rajonet e Ukrainës, thanë zyrtarët.

Ora 09:58
Kherson, tre punonjës të shërbimeve të urgjencës të Ukrainës vdesin gjatë operacionit të çminimit

1671958735_23412523177bfd5ae03b3408ca9303faa551c2db0.jpg

Tre punonjës të shërbimeve të urgjencës shtetërore të Ukrainës vdiqën gjatë pastrimit të tokës në rajonin Kherson të dielën, kur një minë shpërtheu. Kështu shkruan Ukrinform.

Sipas asaj që njoftuan Shërbimet e Urgjencës në Facebook, "të tre shërbyen në Shërbimin Shtetëror të Emergjencave të Ukrainës në rajonin Zhytomyr dhe morën detyrën e çminimit të territoreve të rajonit Kherson të çliruar nga armiku".

Ora 09:03
Ukrainasit zgjodhën nga sirenat e alarmit në ditën e Krishtlindjes, avionët rusë janë ngritur në Bjellorusi

Pavarësisht se sot besimtarët e krishterë kremtojnë Krishtlindjen, sirenat e sulmit ajror ranë këtë mëngjes në Kiev dhe në të gjithë rajonet e Ukrainës, shkruajnë mediat e huaja.

Raportet e pakonfirmuara në mediat sociale ukrainase thanë se alarmi mund të jetë dhënë pasi avionët rusë u ngritën në Bjellorusi.

Ora 08:42
Zyrtarët moldavë ngrejnë alarmin: Mund të sulmohemi nga Rusia

Zyrtarët moldavë të zbulimit paralajmëruan se forcat ruse mund të nisin një ofensivë ushtarake në Ukrainën jugore në fillim të vitit të ardhshëm. Një nga qëllimet, thonë ata, mund të jetë bashkimi i forcave ruse në Ukrainë me një rajon separatist të mbështetur nga Moska në Moldavi, të quajtur Transnistria. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Anna Kosstutschenko vizitoi këtë rajon. Për arsye sigurie disa nga personat e intervistuar nuk e bënë të ditur identitetin e tyre.

Nina u lind dhe u rrit në fshatin ukrainas Velyka Mykhailivka në rajonin e Odesës, i cili ndodhet në kufi me Transnistrinë, një rajon i Moldavisë që kontrollohet nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

Pjesën më të madhe të jetës së saj, ajo ka punuar në një fabrikë të zonës. Sot, është pronare e një dyqani buke.

Ukrainasja nuk shprehet e shqetësuar pas paralajmërimeve të zbulimit moldav mbi mundësinë e një ofensive ruse në Ukrainën jugore. “Janë vetëm fjalë. Jemi mirë këtu, gjithçka është e qetë. Djemtë tanë po na mbrojnë”, thotë ajo për Zërin e Amerikës.

Por të tjerë shprehen të shqetësuar.

“Jemi shumë afër kufirit. Gjithmonë jemi nën trysni, ndërsa përpiqemi të ndihmojmë ushtarët tanë, me sa mundemi”, thotë Liudmila, një banore tjetër. “Po i afrohemi kufirit me Moldavinë. Ato shtëpi që po shihni, janë në territorin e rajonit të Transnistrisë”, thotë Oleksandr Kovalchuk, i cili u lind dhe u rrit në këtë rajon të Ukrainë. “Prindërit e mi jetojnë rreth 26 kilometra larg kufirit me Moldavinë”, thotë ai.

Moldavia shpalli pavarësinë e saj nga Bashkimi Sovjetik më 1991.

Një vit më vonë, separatistët e mbështetur nga Rusia nisën një luftë civile në Transnistri dhe që atëherë kontrollojnë rajonin që ndërkombëtarisht njihet si pjesë e Moldavisë.

Atje vazhdon të ketë trupa ruse. Prania e tyre është shqetësimi më i madh i ukrainasve që jetojnë pranë kufirit.

Zoti Kovalchuk thotë se nga fillimi i luftës në Ukrainë, shumë persona kaluan kufirin e Ukrainës me Moldavinë pranë Tiraspolit, kryeqytetit të Transnistrisë.

“Sipas informacioneve jozyrtare, në gjashtë muajt e fundit shumë të rinj dhe persona të moshës së mesme erdhën në Transnistri, me justifikimin se po vizitojnë të afërmit ose se kishin punë. Por asnjëri nuk është larguar ende. Ne mendojmë se janë oficerë rusë që po presin diçka. Sipas burimeve tona, deri tani janë mbledhur rreth 1 mijë burra”, thotë zoti Kovalchuk pjesëtar i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Zyrtarë moldavë të zbulimit paralajmëruan këtë javë mbi mundësinë e një ofensive ruse në Ukrainën jugore në fillim të vitit të ardhshëm, me synimin për të lidhur Ukrainën dhe Transistrinë.

Por zoti Kovalchuk thotë se kjo nuk ka gjasa të ndodhë.

“Edhe nëse do të ndodhë, Ukraina do të fitojë. Kemi më shumë njerëz. Jemi në avantazh”, thotë ai.

Ndërkohë, banorët e fshatit Velyka Mykhailivka po përgatiten për temperatura edhe më të ulta gjatë dimrit. Grupe vullnetare ngritën qendra për ngrohje, për banorët, kjo pasi sulmet ruse shkaktuan ndërprerjen e energjisë elektrike në të gjithë vendin.

“E dimë se ky do të jetë një dimër i vështirë. Vendi ynë është gjithçka që kemi dhe për të do të luftojmë deri në fund. Jemi të zotët e tokës sonë”, thotë Anatoly Ivanov, zvendëskryetar i fshatit Velyka Mykhailivka.

Në fshat jeta vazhdon, por me kujdes të shtuar, e duke mbikëqyrur çdo lëvizje pranë kufirit perëndimor./VOA

B.V/S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Erdogan: 25/12/2022 21:52

  I vetmi qe vertet u fut per te negociuar eshte Erdogan, kurse ata lapanjozet e tjere duan ta zgjatin luften por nuk e dine qe koken do te hane

  Përgjigju
 • Rrumpalle: 25/12/2022 08:44

  Zelensky para se te fillonte lufta vete mediat perendimore e cilesinin si njeriun me te korruptuar dhe sistemin e tij gjithashtu , kurse tani na e nxjerin njeriun e vitit me duket pak e cuditeshme kjo gje , por mjere populli qe i ka ne kurriz te gjitha kurse ketabpolitikanet jane ndyresira ne te gjithe globin pa ber perjashtime

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 25/12/2022 08:05

  Ķreu i kishes ruse eshte nje kriminel mizor dhe jo vetem ai si individ,por si INSTITUCION. Si predikues ai dhe institucioni tij duhet te kishte urdheruar pushimin e luftes per 24 ore te pakten per festen e KRISHTLINDJEs.....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Minxhozi: Gara e Himarës dhe toksina e nacionalizmit politik antishqiptar

Minxhozi: Gara e Himarës dhe toksina e nacionalizmit politik antishqiptar