RUSI – Një karvan i dytë humanitar mbërrin në Ukrainë

MOSKË, 13 shatotr /ATSH-AFP/ - Një karvan i dytë humanitar rus livroi dy mijë ton ndihma humanitare në juglindje të Ukrainës, ku popullsia lokale është viktimë e luftimeve mes ushtrisë ukrainase dhe rebelëve prorusë, njoftoi sot një kanal televiziv publik rus "Rossia 24?.
"Ky karvan i dytë humanitar ka livruar dy mijë ton ndihma në Dombas", rajon industrial ukrainas ku separatistët e kanë shndërruar në bastionin e tyre, sipas të njëjtit televizion.
"Ushqime, ilaçe dhe veshje të ngrohta janë dërguar krysisht me këto ndihma në Lugansk, një qytet i rëndësishëm i Dobasit, dhe një nga zonat më të goditura nga konflikti i armatosur mes Kievit dhe rebelëve", theksoi televizioni rus.
Deri tani janë shkarkuar 72 kamionë dhe janë duke u kthyer në rusi. Ndërkohë që në muajin gusht në Ukrainë ishte dërguar një karvan me rreth 300 kamionë me ndihma humanitare nga Rusia.

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Apeli i la vulën Berishës, nisin lëvizjet e para nga grupimi i Bashës! Çollaku e Bano: Mbetemi deputetët të PD-së