Rusia lavdëron përpjekjet e talebanëve për të stabilizuar Afganistanin, paralajmëron për terrorizmin

Rusia të mërkurën njohu përpjekjet e talebanëve për të provuar dhe stabilizuar situatën në Afganistan, por nga ana tjetër shprehu shqetësimin se grupet "terroriste" kërcënojnë ekulibrin e të gjithë rajonit.

Rusia po pret talibanët për bisedime ndërsa Kremlini kërkon të pohojë ndikimin e tij në Azinë Qëndrore dhe të shtyjë për veprim kundër luftëtarëve të Shtetit Islamik, të cilët thotë se janë grumbulluar në këtë vend të paqëndrueshëm.

"Një administratë e re është në fuqi tani," u tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov zyrtarëve nga 10 vende, përfshirë Kinën dhe Pakistanin.

"Ne vërejmë përpjekjet e tyre për të stabilizuar situatën ushtarake, politike dhe për të ngritur punën e aparatit shtetëror."

Por diplomati i lartë rus tha gjithashtu se "grupe të shumta terroriste", përfshirë luftëtarët e Shtetit Islamik dhe al-Kaeda, kanë kërkuar të shfrytëzojnë një vakum sigurie në vend dhe të rrisin profilin e tyre.

Lavrov shprehu keqardhjen që zyrtarët amerikanë nuk morën pjesë në bisedime.

Ai i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të mobilizohet dhe t'i sigurojë Kabulit ndihmë "efektive" për të parandaluar një krizë humanitare dhe një eksod të mëtejshëm të refugjatëve.

Bisedimet vijnë pasi Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi javën e kaluar se luftëtarët e IS -it po mblidheshin në Afganistan për të përhapur mosmarrëveshje në ish -republikat sovjetike në krah të Rusisë.

Delegacioni i talebanëve kryesohet nga zëvendëskryeministri Abdul Salam Hanafi, një figurë e lartë në lidershipin e ri afgan, i cili udhëhoqi bisedimet me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara javën e kaluar.

Ata pasuan bisedimet në Ankara midis talebanëve dhe zyrtarëve turq.

Brukseli ka premtuar një miliard euro (1.2 miliardë dollarë) për të shmangur një krizë humanitare pas marrjes nën kontroll të grupit të linjës së ashpër.

Moska ka arritur tek talebanët dhe ka pritur përfaqësuesit e saj në Moskë disa herë në vitet e fundit, edhe pse talebanët janë një organizatë e caktuar terroriste në Rusi.

Shqetësimet për terrorizmin dhe drogën

Putin dhe zyrtarë të lartë rusë kanë shprehur një mori shqetësimesh të lidhura me sigurinë që kur talebanët morën kontrollin e Afganistanit dhe trupat e huaja u tërhoqën pas gati 20 vjetësh.

Presidenti rus paralajmëroi javën e kaluar se rreth 2,000 luftëtarë besnikë të grupit Shteti Islamik ishin mbledhur në Afganistanin verior, duke shtuar se udhëheqësit e tyre planifikuan t'i dërgonin ata në vendet fqinje të Azisë Qendrore të maskuar si refugjatë.

Pas marrjes nën kontroll të talebanëve, Rusia zhvilloi stërvitje ushtarake së bashku me vendet ish-sovjetike fqinje me Afganistanin.

Lavrov ka paralajmëruar se trafiku i drogës nga Afganistani kishte arritur nivele "të pa shembullta", një shqetësim që bëri jehonë nga Kremlini gjatë takimeve me vendet e tjera të Azisë Qendrore dhe Kinën.

Pavarësisht se iu drejtuan talebanëve, Putini dhe zyrtarët rusë javët e fundit e kanë bërë të qartë se Moska nuk po shkon drejt njohjes zyrtare të regjimit islamik.

“Njohja zyrtare nuk po diskutohet dhe kjo është thënë publikisht”, ka thënë Lavrov.

Në vitet 1980, Moska luftoi një luftë katastrofike dhjetëvjeçare në Afganistan që vrau deri në dy milionë afganë, i dëboi shtatë milionë të tjerë nga shtëpitë e tyre dhe çoi në vdekjen e më shumë se 14,000 trupave sovjetike.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Virozat/ Shtohen patologjitë respiratore te fëmijët në kopshte! 40 vizita në ditë në një qendër shëndetësore