'Sa të kem shpirt në trup teatri s'largohet!' Margarita Xhepa 90 vite ikonë, ditëlindja mes miqve e artistëve

Mes aktorëve, kujtimeve e urimeve për një jetë sa më të gjatë, Margarita Xhepa festoi sot ditëlindjen e 90-të në një ceremoni festive të organizuar nga ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja.

Vajza që erdhi nga Lushnja në Tiranë, pa pasur një ‘valixhe’ me vete, aq e varfër ishte familja e saj sot është një ndër aktoret ikonë të teatrit dhe filmit shqiptar.

Miqtë e suprizuan

“Kur sheh Margaritën dorëzohesh. Ajo është ylli botës, yll i skenës, e yll i jetës. Mbi të nuk vë asnjë. Lum ai që ka mundësi të ketë miqësi aq shumë që kam unë me te, e si di ajo me trajtu njerëzit. Unë jam e lumtur që jam mikja jote” thotë Margarita Xhepa

Të flasësh për tu është të flasësh për dashurinë. Mendoj që për breza të tërë, që kanë kaluar e që do të vijnë do të mbetesh simbol dashurie, jo vetëm për nga syri bojëqiell e flokët bjonde që pavarësisht nga mosha e koha mbeten të pandryshuara. Njerëzit harrojnë se tek artistja që ka peshën e personazheve pa fund nuk janë 100 vjet por vite pa fund, se je pjesë e memories dhe kulturës së bukurësi shqipare. Privilegj që pata rastin të punojmë bashkë” është urimi i regjisorit Kujtim Çashku.

Ndërsa aktorja Rajmonda Bulku e uron që të ketë role deri ‘në frymën e fundit'

Një ekspozitë me kostumet që aktorja ka veshur gjatë roleve të saj në teatër apo dhe foto ishte organizuar për nder të saj.

E në fund Margarita Xhepa fryu qiririn e datëlindjes së parë.

“Në qytetin tim të Lushnjes ishte zakon që nuk i festonim ditëlindjet e vajzave. Edhe djemtë e mi donin që unë ti festoja por i thoja nuk jam mësuar. Kjo është datëlindja e parë në moshë madhore” tregon ajo.

E kur kthen kokën pas kur dhimbjet gërshetohen me gëzimet’ Margarita Xhepa e ndjen veten me fat që ka pasur në jetë regjisorë që i kanë besuar asaj rolet dhe gjen rastin ti përmende një nga për t’i shprehur mirënjohje.

“Jam shumë mirënjohës regjisorëve të teatrit dhe filmit. Që nga regjisori i parë Kujtim Spahivogli, Mihallaq Luarasi, Piro Mani, Viktor Gjika, Kujtim Çashku.... Jam shumë mirënjohës” thotë Margarita Xhepa ndërsa shton: Arti emancipon shoqërinë“

Teatri është pasioni dhe jeta, e për Margarita Xhepën ‘sa të kem shpirt në trup teatri nuk largohet kurrë”

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:59
Margarita Xhepa e Tinka Kurti bashkë në skenë e jetë i kaluan të 90-tat: 'E kemi marrë kadalë e kadalë'

Ata kanë kaluar bashkë një jetë, në skenë e kudo. Janë të pandara. Bashkë shkojnë kudo. Pranë i gjenden njëra tjetrës dhe në gëzime e hidhërime.

Edhe në ditëlindjen e 90 -të të Margarita Xhepës, Tinka Kurti nuk kishte si të mungonte.

I japin kurajo e zemër njëra tjetër për të jetuar më gjatë.

“Me Tinka Kurtin kemi hyrë fare të re në Teatër dhe siç duket e kemi marrë me tapi e dashur që të kalojmë dhe të 90-tat. I them Tinkës: kemi ditët e numëruara. Por Tinka më thotë:  Jo Jo, ti po deshe ik unë e kam marrë kadalë. Kadalë” tregon Xhepa duke qeshur. 

Si Tinka Kurti dhe Margarita Xhepa janë ikona të reatrit dhe filmit shqiptarë dhe i urojmë një jetë sa më të gjatë.

S.G/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Pse BE-ja s’i sanksionon politikanët e korruptuar?

Pse BE-ja s’i sanksionon politikanët e korruptuar?