Samiti i dytë i Komunitetit Politik Europian mbahet në Moldavi në 1 qershor! Rama pritet të ketë takime me liderë të lartë të BE

Samiti i dytë i Komunitetit Politik Europian mbahet në Moldavi në 1 qershor! Rama pritet të ketë takime me liderë të lartë të BE

Foto nga Samiti i mbajtur në Pragë

Moldavia do të jetë shteti i radhës ku do të mbahet takimi i dytë për Komunitetin Politik Europian (EPC). Burime bëjnë me dije Më datë 1 qershor do të jetë dita e parë e takimit, ndërsa kryeministri Edi Rama pritet të niset më herët për të zhvilluar takime paraprake me liderë të lartë  për të detajuar platformën e diskutimit të ardhshëm.

Moldavia është përcaktuar si vendi ku do të mbahet ky  samiti i dytë i iniciativës së ndërmarrë më herët nga presidenti francez. Kujtojmë që takimi i parë është mbajtur në kryeqytetin çek, Pragë.

Janë afro 47 shtete që do të takohen në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinau.

Një prej arsyeve përse samiti do të mbahet në Moldavi janë edhe protestat masive në kryeqytetin e vendit Kishinau për të shprehur qëndrimin e tyre pro-evropian. Ndërsa presidentja e Moldavisë Maia Sandu e cila akuzoi Rusinë se po përpiqet të sabotojë integrimin europian të vendit, u zotua se deri në 2030-ën Moldavia do jetë anëtare e BE-së.

Diskutimet e Samitit të dytë të EPC-së do të fokusohen në tri tema kryesore: përpjekjet e përbashkëta për paqen dhe sigurinë; elasticiteti i energjisë dhe veprimi klimatik dhe ndërlidhjet në Evropë për një kontinent më të lidhur dhe më të qëndrueshëm.

Ky samit do të bazohet në themelet e mbledhjes fillestare të EPC-së që u mbajt në Pragë në tetor 2022. Samitet e EPC-së organizohen me rotacion nga secili pjesëmarrës vend me pritës të alternuar midis një shteti të BE-së dhe një shteti jo-anëtar të BE-së. Ky është samiti i parë EPC i organizuar nga një vend jo anëtar i BE-së.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maloku: 26/05/2023 18:58

  Po ne kot shkojmë se askush nuk na don as nuk na fut ne Europ,i kemi ngel ne dere Europes,ne e kemi vendin tek Bashkimi Arab se aty na kane dërguar keto shqipfolsat turq qe kane ndërruar identitetin para 500 vjetësh per nje lop e nje dylym toke sikur shiten sot per nje thes miell

  Përgjigju
 • Nori: 26/05/2023 18:26

  Do e perfaqesosh denjesisht vendin tone

  Përgjigju
 • Dea: 26/05/2023 17:07

  Jam i bindur qe kemi per te marre lajme shume te mira nga ky samit

  Përgjigju
  • Toni: 26/05/2023 18:00

   Cfare lajmesh do marresh moj idiote? Eshte takim informal pa asnje lloj rendesie.

 • Klea: 26/05/2023 17:05

  Nje samit shume i rendesishem ky

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Gërdeci/ Shtyhet më 3 tetor gjyqi ndaj Fatmir Mediut! Shkak avokatët e familjarëve të viktimave, duan të njihen me listën e dëshmitarëve të dorëzuar nga mbrojtja e ish-ministrit

Gërdeci/ Shtyhet më 3 tetor gjyqi ndaj Fatmir Mediut! Shkak avokatët e familjarëve të viktimave, duan të njihen me listën e dëshmitarëve të dorëzuar nga mbrojtja e ish-ministrit