SHBA – Një polic fajësohet për vrasjen e një 50-vjeçari me ngjyrë

/ATSH-AFP/ - Një polic i bardhë është akuzuar për një vrasje në Karolinën e Jugut, pas shpërndarjes së një videoje, që e tregon duke qëlluar disa herë drejt një personi me ngjyrë të paarmatosur, ngjarje që ndodh në një kohë kur tensionet racore janë të forta në SHBA.
Walter Scott, 50 vjeç, është ndaluar të shtunën në qytetin North Charleston nga një polic, gjatë një kontrolli rutinë në rrugë, ku u konstatua se njëra nga dritat e makinën nuk funksiononte.
Kjo ngjarje e filmuar nga një kalimtar ka ndodhur në një kohë kur në SHBA janë shtuar konfliktet racore.
Sipas një njoftimi të policisë, polici Michael Slager, 33 vjeç, i cili rrezikon dënimin me vdekje ose 30 vite burg, është transferuar dje në burgun e kontesë së North Charlestonit.
Babai i Scottit, i cili gjithashtu quhet Walter, tha sot se është i shkatërruar nga vdekja e të birit.
"Mënyra sesi i ka qëlluar mund të thuhet se polici ka gjuajtur si mbi një derr të egër dhe nuk kuptoj nëse e ka bërë nga racizmi apo nga ndonjë problem mendor", tha ai për rrjetin informativ amerikan, NBC.

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Okultisja: “Ja si ta dalloni kur dikush ju ka bërë magji të zezë dhe si mund t’a prishni”