SHBA refuzon thirrjen e Putinit për heqje të sanksioneve në këmbim të drithërave

SHBA refuzon thirrjen e Putinit për heqje të sanksioneve në këmbim të drithërave

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre

Shtetet e Bashkuara kanë refuzuar kërkesën e presidentit rus, Vladimir Putin që Perëndimi të heqë sanksionet ekonomike ndaj Rusisë.

Sipas Kremlinit, Putin i ka thënë kryeministrit italian, Mario Draghi se Rusia do të nisë anijet me ushqime dhe pleh, për të zbutur krizën për ushqim në gjithë botën, mirëpo vetëm nëse “marrin fund masat e motivuara politikisht, të zbatuara nga Perëndimi”.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se eksportet e drithit nga Ukraina do të mund të nisin nëse hiqen sanksionet ndaj Rusisë.

Megjithatë, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, ka thënë se bllokada detare e Rusisë ka bllokuar disa tonë të produkteve, dhe jo sanksionet.

Sipas saj, nuk ka diskutime për heqje të sanksioneve.

“Nuk ka bisedime. Kjo është e bëmë e Rusisë”, ka thënë ajo.

Rusia duhet të ndalë “menjëherë luftën e saj në Ukrainë”, e cila është duke ndikuar në sigurinë globale të ushqimit, ka thënë Jean-Pierre.

“Rusia është duke bllokuar vazhdimisht eksportet e ushqimit nga portet ukrainase dhe është duke rritur urinë në botë”.

Rusia dhe Ukraina janë eksportuese të rëndësishme të drithërave, andaj luajnë rol të rëndësishëm në zinxhirin e furnizimeve.

Në javët e fundit, komuniteti ndërkombëtar i ka bërë thirrje Rusisë që të mundësojë eksportin e grurit ukrainas.

Mirëpo sipas Kievit, marina ruse është duke bllokuar portet ukrainase në Detin e Zi.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për shantazh dhe i ka bërë thirrje Perëndimit që të mos heqë sanksionet derisa Rusia t’i japë fund luftës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar më 24 shkurt, atë që e quan “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur me sanksione të ashpra ndaj Rusisë, duke shënjestruar ekonominë e shtetit dhe oligarkët rusë./REL

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Gjendet trupi i pajetë i një 67-vjeçari anës lumit në Fier! Dyshohet se mund të jetë mbytur