Dosja K/ Shefqet Gjana, antikomunist që 7 vjeç, 3 dosjet e zhdukura të Sigurimit

Shefqet Gjana, ka kaluar një jetë plot drama e peripeci, në vitet e regjimit komunist.

Ishte vetëm 7 vjeç kur pa të atin të arrestuar me hekura në duar, një kujtim i hidhur që i shenjoi pothuajse gjithë jetën në vijim. Pas të atit do t’i arrestonin edhe gjyshin 70 vjeç, të cilin e çojnë në kampin e Tepelenës, ku vuan për 6 vite në kushtet e mbijetësës dhe nën tortura të vazhdueshme.  

Përveç historisë së babait dhe gjyshit,  në botkuptimin e  këtij djaloshi, do linte një shenjë të veçantë edhe historia e dajës së tij Tahsim Spahiu, një nacionalist me kontribute gjatë Luftës së Dytë Botërore por i vënë nën shënjestrën e komunistëve ende pa u mbyllur kjo luftë në Shqipëri.  

Këto tre personazhe dhe një aksident i mëvonshëm ku humb jetën vëllai i tij i vetëm,  i cili ishte detyruar nga rrethanat që të shkonte në aksion, krijuan tek Shefqeti një profil të spikatur si antikomunist, i cili për shkak të karaktetit të tij të drejtpërdrejt, do të binte shpejt nën rrjetën survejuese të Sigurimit të Shtetit, dhe për të do të ndërtoheshin plot 3 dosje,  lënda e të cilave do të shërbente vite më vonë për të ngritur një akuzë kundër tij, akuzë që do të çonte pas hekurave të burgut.

S.G//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë