POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Shkenctarët të shqetësuar/ Akujt në Antarktidë po shkrijnë shumë shpejt

Një ajsberg në Polin e Veriut

Një e çarë masive sa  dy të tretat e madhësisë së Manhatanit është zbuluar në një akullnajë të Antarktikut. Zbulimi që është bërë kohët e fundit ka alarmuar shkenctarët sepse sinjalizon shkrirjen e shpejtë të akullit.

NASA në një deklartaë për shtyp u shpreh se “gryka“ e madhe gati 300 mertra po rritet me një normë shumë të madhe çka ka shqetësuar shumë shkencëtarët.

Grupe të posaçëm shkenctarësht kan në nisur analizimn duke vëzhguar thellësitë e akullnajave të Antarktikut, hulumtuesit shpresojnë të llogarisin se sa shpejt nivelet e detit do të rriten në përgjigje të ndryshimeve klimatike.

Studiuesit po përdorin radarë ajrorë dhe satelitorë për të zbuluar të çarën që është bërë një problem madhor .

“Akullnaja mban "akull të mjaftueshëm për të rritur nivelin e oqeanit të botës pak më shumë se 65 centimetra", tha ekip i NASA-s. gjithashtu thuhet nga studiuesit se në qoftë se akullnajat shkrihen në këto ritme atëher njerëzit do të jenë të humbur poshtë detit pasi iveli I tyre dotë rritej shumë.

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento