I vunë tritol në shtëpinë e motrës police, kundërpërgjigjet ndaj Mirsad Metës me breshëri plumbash në pedonalen e Shkodrës

SHKODER - Tritoli i vendosur në murin e banesës së një efektivje policie në Durrës, fshihet edhe pas ngjarjes së rëndë mbrëmë (22:40) në qendër të qytetit të Shkodrës, që fatmirësisht u mbyll pa viktima.

Ngjarja e fundit ka çuar policinë edhe drejt autorit të vendosjes së triloit në banesën e polices, Ornela Buraku më 25 janar 2020. Ai dyshohet të jetë Mirsad Meta, 26-vjeçar nga fshati Bërdicë i Shkodrës, tashmë i shpallur në kërkim nga policia. Mbrëmjen e djeshme, ndaj tij u bë një atentat, por që nuk shënoi viktima. Tre persona, mes të cilëve edhe vëllai i efektives së Durrësit, Ension Buraku, qëlluan me armë ndaj tij por plumbat kapën makinën e tij luksoze, një BMW me targa gjermane, dhe aksidentalisht u plagos lehtë në këmbë një kalimtare e rastësishme në pedonalen e Shkodrës "Kolë Idromeno".

1580975071_mbw.jpg

Makina e Mirsad Metës

Në qytetin e Durrësit, sot në orët e para të mëngjesit, policia arrestoi Argjend Rexha, Emirion Buraku, të dy banues në Durrës si dhe Rihad Xheladinin, banues në Shkup, Maqedoni. Ndërkohë në kërkim u shpall Mirsad Meta pronari i makinës, i cili gjithashtu iu kundërpërgjij me armë zjarri autorëve. Të arrestuarit do të përballen me akuzat për veprat penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”, “Plagosja e lehtë me dashje” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Burime konfidenciale për Shqiptarja.com thanë se edhe tritoli i vendosur në Durrës, nuk ka qenë për efektiven e policisë, por pikërisht për vëllain e saj, Ension Buraku. 

Vendi ku u hodh tritoli ne Durres, ku ishte parkuar makina e efektives

Sipas gazetarit të Report Tv, Ergys Kavaja, të rinjtë e përfshirë në përplasjen me armë mbrëmë në Shkodër, kanë njohje me njëri-tjetrin, pasi dyshohet të kenë qenë disa muaj më parë në Gjermani, ku ka dyshime të forta se mund të jenë përfshirë në trafik të drogës dhe të jenë konfliktuar pas prishjes së pazareve.

Dinamika e ngjarjes, "arene lufte" ne pedonalen e Shkodres

Njëri nga grupet e të rinjve kanë qenë të ulur tek stolat e pedonales 'Kolë Idremeno', dhe sapo janë parë me Mirsad Metën kanë filluar të qëllojnë në drejtim të tij. Edhe ky i fundit i është kundërpërgjigjur duke e kthyer pedonalen në një arenë lufte. Plumbat kanë kapur edhe makinën luksoze me targa gjermane të  Mirsad Metës, të cilën ky i fundit e ka braktisur duke ikur menjëherë nga vendi i ngjarjes. 

Por nga breshëria e plumbave që të rinjtë kanë qëlluar nuk është plagosur asnjëri prej tyre, megjithatë një 'plumb qorr' ka kapur një 35-vjeçare e cila po kalonte rastësisht aty së bashku me motrën dhe dy kunetërit e saj. Këta të fundit kanë qenë duke konsumuar një kafe në lokalet e pedonales pasi kishin dalë nga spitali për të marrë disa ilaçe, por rastësisht janë gjendur mes dy 'zjarreve'. Plumbi e ka kapur në këmbë, ndërsa njëri nga kunetërit e saj ka shpëtuar mrekullisht pasi plumbi i ka përshkruar pantallonat, por pa e kapur në trup.

Në vendin e ngjarjes janë gjetur të paktën 10 gëzhoja plumbash çka tregon se përplasja me armë mes të rinjve ka qenë e ashpër. Nga bizneset janë sekuestruar kamerat e sigurisë ku pas kqyrjes pritet të ketë detaje të reja rreth kësaj ngjarje të rëndë. Në polici janë marrë dëshmitë edhe të personave që ishin në zonë kur ndodhi përplasja e armatosur.

E.L./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i Henri Çilit, a mendoni se po fillon të veprojë drejtësia e re?

Komento

Komente

 • Tahip Lala: 07/02/2020 09:37

  Pyetja lind . Ky katunari bërdicës shiti gomarin dhe bleu bmw? Pyetja tjetër. Me plumba manovre kanë gjuajtur kta snajperistat.

  Përgjigju
 • Timi: 06/02/2020 18:29

  Gjoba padund ndaj bizneseve dhe asnjeri nuk ben denoncim. Zgjedhin te ikin pasi te shteti nuk kane besim

  Përgjigju
 • Pppp: 06/02/2020 17:37

  Shum te keqinj jeni ju shkodrant. Te eger

  Përgjigju
  • Kuç: 06/02/2020 21:24

   Vlonjëtëve nuk ua kalojne. Shkodranete janë nje hiçe perpara vlonjëtëve

  • Tiku: 06/02/2020 19:54

   Nga Berdica Thote shkrimi. Njesoj si ti thuash cerriksit elbasanlli. Varet si e sheh.

 • TONI TRANE: 06/02/2020 13:56

  Ja pra dhe puna e droges ku e ka cuar Shqiperine dhe shqiptaret Keshtu do veje, do vriten

  Përgjigju
 • Beluli: 06/02/2020 13:51

  Policia ne Shkoder di gjithcka por nuk vepron pasi asnjeher nuk ben detyren.Mjafton te vij te pij nji kafe ne pedonale ministri pa eskorte e bodigarda dhe te shikoj me syt e tij si perulet policia perball te forteve.Ju dhjefsha ne shtet.

  Përgjigju
  • Fuati: 06/02/2020 14:44

   Pikes i ke rene Belul. Koment me i bukur, qe i ka te gjitha brenda.

 • Loti: 06/02/2020 13:42

  Bravo policia Shkodres

  Përgjigju
 • Vicidoli: 06/02/2020 12:44

  Rrnofsh o Birishe na bane me arme

  Përgjigju
 • Ujku i vetmuar: 06/02/2020 12:23

  Mos Beni gola o bajga se prapa veshi e keni plumbin.heres tjeter uroj ta rregullojne shenjestren ata ustallaret.

  Përgjigju
 • Goni: 06/02/2020 10:50

  Shkodra si Shqiperia eshte kthyer ne arene lufte mes grupesh kriminale qe policia i njeh shum mir por i nderon sikur te ishin ministra.Kjo eshte policia jone,ky eshte realiteti dhe jo Facebook i Rames

  Përgjigju
 • Sonila: 06/02/2020 10:42

  Ne zemer te Shkodres njerez te armatosur,ne mes te pedonales makina te parkuara nga mengjesi ne dark ne kundershtim.me ligjin pasi i fori ka hotelin aty.Shkodra nuk ka me shkodran,eshte braktis nga gjith,qeveria ben show mediatik si per cdo gje.Kriminelet e armatosur duhen arrestuar para se te qellojn mbi te pafajshim e jo mrapa.Minimumi duhet shkarkuar shefi i qarkullimit dhe ai i krimit

  Përgjigju
 • Kafsha: 06/02/2020 09:47

  Derrmojini bajgat rëndë që minjtë e tjerë ta mendojnë mirë herës tjetër! Dërrmojini rëndë së do të ngrihet I gjithë populli i Shkodrës në këmbë në “luftë” me qeverinë... O të jetojmë të qetë pergjithmonë ose Kabul tërë jetën! Dërrmojini krimbat rëndë!

  Përgjigju
 • lol: 06/02/2020 09:30

  KçK DI SEKUESTROJ EDHE BREKET

  Përgjigju
 • Ilir: 06/02/2020 09:12

  Asnje meshire per keta LEGENA. Armembajtje pa leje, tentative vrasjeje, group I strukturuar kriminal, demtim prone me dashje, prishje e rendit publik dhe... hidhjani celesat ne det... Fare e keqe...

  Përgjigju
 • Santa Quaranta: 06/02/2020 09:06

  Si ka mundesi qe ne "Pedonale" ose ne Piace, siç i kane thene dikur shkodranet, gjendet nje makine e parkuar ku qarkullimi eshte i ndaluar dhe i kufizuar??! Pse nje i forte ben karshillek policise dhe parkon ne mes te rruges dhe taksapaguesit qe per nje ndalese qe te blejne buken gjobiten, ulin koken dhe psheretijne??! Pse policia me paaftesine e saj po ia merzit jeten shkodraneve?? Pse policia nuk kontrollon rrugicen e franceskaneve ku mu aty tek cepi pihet hashash sa nuhatet deri tek xhamia??

  Përgjigju
  • al ta: 06/02/2020 19:09

   se ka hotelin aty dhe ka leje te posacme per te hyre e te dali.nuk mund te rrije me shume se gjysem ore ose kohen qe i ka thene bashkija.nqs e tejkalon atehere policija e qarkullimit duhet te veproje.kush esht qe e vendos policine e qarkullimit?