Shkodër, shfaqet rasti i parë me sëmundjen e fruthit: Një fëmijë 4 vjeç ishte vaksinuar me një dozë

Një rast me infeksionin e fruthit është konfirmuar në Shkodër, bëri të ditur sot shefja e Epidemiologjisë, Dhurata Hysa.

Fëmija i infektuar është 4-vjeç i vaksinuar me një dozë, por në gjendje të mirë shëndetësore.

Në qarkun e Shkodrës rreth 13% e fëmijëve janë të pavaksinuar, ndaj epidemiologia u bën apel prindërve t’u bëjnë vaksinat e fruthit.

Hysa tregon se “4-vjeçari po ndiqet nga mjekët dhe familjarët teksa ndodhet në banesën e tij në një gjendje të mirë shëndetësore”.

Ndërkohë shefja Hysa bën të ditur se “në Shkodër vetëm 87% e fëmijëve janë të vaksinuar dhe 13% jo”.

Sipas shefes së epidemiologjisë të gjithë fëmijët e pavaksinuar janë të rrezikuar të infektohen nga fruthi apo viruse të tjera të rrezikshme që mund të kenë edhe pasoja fatale ndaj i bën thirrje për vaksinim.

K.M/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin