Shkrimtarja japoneze mahnitet nga qoftet shqiptare, tregon eksperiencën në faqen e njohur (FOTO)

Gatime shqiptare

Shkrimtarja japoneze Mizuho Ota, pas vizitës në Shqipëri, ka publikuar eksperiencën e saj në faqen e njohur japoneze Asahi.com. Ajo thotë se i ka shijuar shumë qoftet dhe birrat në shesh, ushqim që në Japoni nuk e kishte provuar kurrë.

“Në Shqipëri, të cilën e kam vizituar dy herë deri më tani, më vjen ende keq që u ktheva në Japoni pa realizuar setin e shumëpritur të tre pjesëve të 'Qofte dhe birrë në tarracë'. Sa herë që shkoja në treg në Tiranë pashë një grup njerëzish që hidhnin mish të pjekur në skarë dhe pinin birrë në orët e para të pasdites. Sidomos nëse një fllad i këndshëm dhe me diell kalonte midis çadrave nën erën e këndshme të mishit të pjekur në skarë. Këtë e quaj 'Shesh, qofte, birra' dhe dëshiroj shumë ta provoj në Shqipëri kur të vij herës tjetër", ka shkruar Ota.

Pasi përshkruan këtë menu në Tiranë, Mizuho vendos të bëjë qofte vetë në Japoni.

“Kur u njoha me ambasadorin Teneqexhiu për një punë në fund të vitit të shkuar dhe bisedova për udhëtimin tim në Shqipëri ai më tha: Nëse keni ndonjë pyetje, ju lutem më pyesni në çdo kohë. Megjithëse kërkesa ime ishte e papritur, ai u tregua i gatshëm të më mësonte recetën e gruas së tij Elona në Tiranë”, shkruan ajo.

Ajo gjithashtu ka shkruar edhe për recetën e perimeve të pjekura të spërkatura me kripë dhe vaj ulliri. "Sallata përbëhet nga domate me madhësi të kafshuar dhe tranguj të spërkatur me kripë. Mund ta hani me salcë kos nëse dëshironi", shprehet Ota.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të mbahen zgjedhjet parlamentare me lista të hapura?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mbytet një 34-vjeçar në plazhin e Shëngjinit, pushuesit pikasën trupin e pa jetë