Shqipëria ka 130 mijë ndërmarrje aktive! Rritet prezenca e bizneseve të huaja, kryesisht me pronarë italian

Shqipëria ka 130 mijë ndërmarrje aktive! Rritet prezenca e bizneseve të huaja, kryesisht me pronarë italian

Numri i bizneseve në Shqipëri është rritur me 4.1% përgjatë vitit të kaluar. Instituti i Statistikave raporton se në fund të vitit 2023, ishin 130.338 ndërmarrje ekonomike aktive përjashtuar fermerët. Ndërkohë numri i ndërmarrjeve aktive në fund të vitit 2022 përllogaritej në 125.222 subjekte. Vetëm vitin e kaluar janë regjistruar 13.636 ndërmarrje të reja. 

Për shkak edhe të bumit të madh turistik dhe shtimit të konsumit, ekonomia e vendit po orientohet më shumë drejt bizneseve të shërbimeve, si në akomodim ashtu edhe në tregti me shumicë e pakicë.

Pjesa më e madhe e ndërmarrjeve është e përqendruar në prodhimin e shërbimeve, kryesisht tregtia me shumicë, me pakicë dhe riparimi i automjeteve.

“Në grupin “Prodhues të shërbimeve” operojnë 86,2% e ndërmarrjeve aktive duke realizuar 65,9% të xhiros vjetore. Në këtë grup ndërmarrjesh, rolin kryesor e luan tregtia. Të punësuarit gjithsej në tregti zënë 19,1% të numrit të të punësuarve gjithsej. Ndërmarrjet me aktivitet tregtar numërojnë 25,6% ndaj totalit të ndërmarrjeve të regjistruara gjatë vitit 2023. Aktiviteti tregtar realizon edhe xhiron vjetore më të madhe në ekonomi, me 40,8%. Rreth 85,9% e ndërmarrjeve janë ndërmarrje të vogla me 1-4 të punësuar dhe kontributi i tyre llogaritet në 22,6% në punësim dhe 20,2% në realizimin e xhiros vjetore. Ndërmarrjet me 50 e më shumë të punësuar përfaqësojnë 1,6% të totalit të ndërmarrje, punësojnë 50,0% të të punësuarve gjithsej, dhe realizojnë 45,3% të totalit vjetor të xhiros”, thotë INSTAT.

Numri më i madh i bizneseve është përqendruar në Tiranë e Durrës. 

“Në qarqet Tiranë, Durrës e Vlorë janë përqendruar rreth 65,6% e ndërmarrjeve. Numri më i madh i ndërmarrjeve shënohet në qarkun e Tiranës me 61.602 ndërmarrje, ndërsa numri më i vogël në qarkun e Kukësit me 1.408 ndërmarrje. Mbizotërimi i grupit të prodhuesve të shërbimeve është dukuri në të gjitha qarqet. Në qarqet Tiranë dhe Durrës janë përqendruar 58,2% e grupit të prodhuesve të shërbimeve”, thotë INSTAT.

Aktualisht në vend operojnë 6.938 ndërmarrje të huaja ose me bashkëpronar shqiptar, nga ku 43,6% e tyre janë me origjinë nga Italia, 7,5% nga Kosova dhe 5,8% nga Turqia.

Në total biznese aktive me pronar Italian janë 3026, e që janë të përqendruar kryesisht në sektorin e shërbimeve dhe prodhimit të mirave. Në total ndërmarrjet e huaja italiane zënë 44% të totalit të bizneseve të huaja që operojnë aktualisht në vend.

“Ndërmarrjet e huaja e të përbashkëta Ndërmarrjet me pronarë apo bashkëpronarë të huaj zënë 5,3% të ndërmarrjeve gjithsej dhe punësojnë 12,8% të të punësuarve gjithsej. Ndërmarrjet nga vendet Bashkimit Evropian përfaqësojnë 63,1% të ndërmarrjeve të huaja e të përbashkëta. Pronarët apo bashkëpronarët me origjinë italiane dhe greke përfaqësojnë 48,4% të ndërmarrjeve të huaja e të përbashkëta gjithsej. Ndërmarrjet e huaja e të përbashkëta janë përqendruar kryesisht në bashkitë Tiranë, Durrës, Vlorë, përkatësisht me 65,6%, 10,8% dhe 4,4%”, vijon më tej raporti.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Parajsë për taksa: 05/06/2024 18:55

    Me pronar mafioz

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

43 vjet në burg për një krim që se kreu kurrë, gruaja në SHBA lirohet nga burgu në moshën 64-vjeçare

43 vjet në burg për një krim që se kreu kurrë, gruaja në SHBA lirohet nga burgu në moshën 64-vjeçare