Si u prit mbreti Zog në kongresin mysliman të Tiranës?

Si u prit mbreti Zog në kongresin mysliman të Tiranës?

“La République” ka botuar, të hënën e 8 korrikut 1929, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me organizimin e një kongresi mysliman në Tiranë dhe praninë e Mbretit Zog gjatë zhvillimit të tij, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar: 

Myslimanët shqiptarë mbajtën një kongres

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Burimi: Bibliothèque nationale de France

“Tiranë, 7 korrik. – Një kongres myslimanësh u mblodh në Tiranë për të diskutuar reformat që janë të nevojshme pas hyrjes në zbatim të kodit të ri civil.

Pasi u njohën me programin e ditës, delegatët pritën mes brohoritjeve mbretin e Shqipërisë, reformatorin e madh të vendit.”

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar ndjek hapat e BE-së ndalon përdorimin e TikTok në pajisjet zyrtare

Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar ndjek hapat e BE-së ndalon përdorimin e TikTok në pajisjet zyrtare