Simbol i largimit të dimrit, në Berat ndizen zjarre si traditë për ‘Ditën e verës’! Digjen goma makinash në rrugët kryesore (VIDEO)

Mbrëmja e 13 Marsit nis me ndezjen e zjarreve dhe vazhdon gjatë gjithë ditës së nesërme, me 14 Mars, datë që konsiderohet si ndarje me dimrin.

Në qytetin e Beratit dhe në fshatrat përreth, tradicionalisht ndizen zjarre me dru të vjetër apo shkurre si paralajmërim për Ditën e Verës. Por ky ritual prej vitesh e ka humbur traditën, pasi për ndezjen e zjarreve  nga fëmijët po përdoren goma makinash. Dhjetëra goma u dogjën  këtë mbrëmje pranë zonës në brigjet e lumit Osum  por edhe në mes të rrugës nacionale Berat-Dimal. Flaka dhe tymi në mes të rrugës u ka shkaktuar probleme drejtuesve të mjeteve. Djegia e gomave të makinave solli një ndotje  masive të ambientit dhe rrezik serioz për automjetet që kalonin përgjatë rrugës nacionale.

Reparti i zjarrfikësve ka qenë në gatishmëri duke shuar zjarret në disa zona dhe neutralizuar dhe pastruar djegien e gomave në rrugën nacionale.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lui: 14/03/2023 12:48

    Ju lumtë.. E treguar veten dhe në festë. Kremtuat një festë të natyrës duke e dëmtuar Atë.. ptu njerëz injorantë

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

Tiparet e Eurobondit, çmimi më i shtrenjtë që në 2010, maturiteti ulet për shkak të interesave të larta

Tiparet e Eurobondit, çmimi më i shtrenjtë që në 2010, maturiteti ulet për shkak të interesave të larta