Sot 7 marsi/ Ekspozohen në Korçë sende personale dhe letërkëmbime të mësuesve të Mësonjëtores

 

Në kuadër të 136 vjetorit të mësonjëtores së parë shqipe në muzeun e arsimit është çelur një ekspozitë me 30 objekte nën titullin "Mësonjëtoret e para përmes dëshmive të kohës".

Kjo ekspozitë iu dedikohet personaliteteve të shquara të dy shkollave të para kombëtare që u hapën në qytetin e Korçës në fundin e shekullit të XIX të mësuesve dhe nxënësve nga Mësonjëtorja e Parë Shqipe dhe Mësonjëtorja e Vashave.

Mësonjëtorja e parë shqipe u çel në 7 mars në 1887 në kushtet e pushtimit otoman, dhe ajo u krijua nga një grup rilindësish, ndërsa ishte e para shkollë fillore me një fizionomi të theksuar kombëtare dhe laike, ku të gjitha mësimet jepeshin në gjuhën shqipe.


Lajmi kryesor:

7 marsi/ Nxënësit lule e dhurata mësuesve! Nuk mungojnë as zarfe me para! Nxënësja: Kam dhuruar një buqetë dhe ca lekë


B.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Hapi ekspozitë në New York, Rama zbulon si e kontaktoi galeria prestigjoze në SHBA, Rama: Mendova se po tallen

Hapi ekspozitë në New York, Rama zbulon si e kontaktoi galeria prestigjoze në SHBA, Rama: Mendova se po tallen