Tre gola Bjellorusisë, Shqipëria arrin fitoren e madhe në 'Air Albania'! Renditemi të parët në grup (VIDEO)

Shqipëria arrin një fitore shumë të rëndësishme 3-2 me Bjellorusinë. Kuqezinjtë kanë arritur të marrin vendin e parë në grupin e tyre në Ligën C, duke u ngjitur në Ligën B të Ligës së Kombeve.

Ndeshja ka nisur vrullshëm, me kuqezinjtë të motivuar për të shënuar sa më parë. Dy gola të Çikalleshit dhe një i Manajt kundrejt një të Bjellorusisë i dhanë një avantazh të rëndësishëm kombëtares në pushim të ndeshjes. Në pjesën e dytë Bjellorusia shënoi në fund, duke krijuar ankth në 'Air Albania' por fatmirësisht gjithçka mbaroi dhe Shqipëria arrin objektivin e rëndësishëm. 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:07
Braçe: Paratë e fituara nga ndeshja sotme të investohen për tapetin e “Air Albania”

Zv. Kryeministri Erion Braçe përmes një statusi në rrjetet sociale ka uruar ekipin kombëtar për suksesin e sotëm më Bjellorusinë.

Braçe gjithashtu ka kërkuar që paratë e fituara me vendin e parë në grup që shkojnë tek më shumë se 1 milion euro, të investohen për tapetin e “Air Albania”.

“Vetëm kaq? Bravo deri këtu por, me zemër në dorë e mbi të gjitha pa dominim, për pasojë edhe pa playoff që është një shkallë më lart se kaq!
Dhe ishin të gjithë më të dobët se ne, se ju! Liga e re është krejt tjetër standard; aty çdo bëni?


Individualisht-tek e tek jeni të denjë për aty; por aty duhet ekipi, ai që mbron, lufton e fiton në çdo centimetër! Ju keni shansin të hapni një cikël 10 vjeçar që duhet të jetë super, për ju, për ne tifozët, për Shqipërinë; rrituni bashkë e me fitoret!

Aaaa po, që të mos harroj; paratë të cilët do rrjedhin nga fitorja e sotme-vendi i parë, kërkoni të mbeten në këtë fushë, aty, për ta bërë njëherë e mirë një fushë që nuk pengon cilësinë tuaj!”, shprehet Braçe. (TemA)

Ora 18:42
Fitorja me 3 gola ndaj Bjellorusisë, Meta: Urime kuqezinjve tanë             

Presidenti Ilir Meta, i ulur në pankinën kryesore të stadiumit pasi ka ndjekur ndeshjen nga afër, uron lojtarët kuqezinj për fitoren ndaj Bjellorusisë, në veçanti Cikalleshin.

"Cikalleshi është i paparë. Premton një dhe bën dy! Urime kuqezinjve tanë", shkruan Meta. 

 

Ora 18:20
Veliaj uron Kombëtaren: Fitore e merituar, na bëni të ndihemi krenarë dhe urime për ngjitjen në Ligën B

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka përgëzuar lojtarët e Kombëtares për suksesin e arritur. Përmes një postimi në rrjete sociale, Veliaj thekson se djemtë na bënë të ndihemi krenarë sot ndërsa i uron dhe për ngjitjen në Ligën B. 

“Bravo Sokol Cikalleshi dhe Rey Manaj për golat e shënuar.  Një tjetër fitore e merituar nga çunat e Kombëtares. 

Faleminderit që na bëni të ndihemi krenarë dhe shumë urime për ngjitjen në Ligën B.  Forca çuna”, shkruan Veliaj

Ora 18:03
Sherr në 'Air Albania', Shqipëria e mbyll me vendin e parë në grup dhe grushte me kundërshtarin

Është mbyllur ndjeshja mes Shqipërisë dhe Bjellorusisë në 'Air Albania' Një fitore shumë e rëndësishme për kuqezinjtë.

Por në fund një incident i panevojshëm është regjistruar. Një konflikt mes futbollistëve ka bërë që të shpërthente një sherr ende pa dalë nga fusha lojtarët e të dyja ekipeve.

Por gjithçka është mbyllur pa probleme. 

Ora 16:49
Edhe Manaj në 'apel', Shqipëria 'autokritikë' pas golit të pësuar, shënon të tretin

Lumë golash në "Air Albania". Kryesojmë me rezultatin 3-1. 

Pas 2 golave të Çikalleshit dhe ngushtimit të rezultatit nga ana e bjellorusëve, ka qenë Rei Manaj që ka menduar të rikthejë qetësinë në kampin kuqezi.

Ora 16:31
Nuk përmbahet Çikalleshi, Shqipëria kryeson 2-0 kundër Bjellorusisë

Sokol Çikalleshi është i papërmbajtshëm. Sulmuesi shënon serish në "Air Albania". 

Kuqezinjtë kanë fituar në penallti, e cila është shndërruar në gol nga Çikalleshi. 

Ora 16:24
Zhbllokohet rezultati, ka gol në 'Air Albania', kuqezinjtë në avantazh

Një gol i shpejtë i kuqezinjve në "Air Albania". Sokol Çikalleshi ka kaluar në avantazh kombëtaren në sfidën shumë të rëndësishme kundër Bjellorusisë.

Djemtë e Rejas e kanë nisur vrullshëm ndeshjen duke krijuar raste deri në shënimin e golit.

Ora 16:09
Nis Shqipëri-Bjellorusi në "Air Albania", luhen himnet kombëtare

Ka nisur ndeshja mes Shqipërisë dhe Bjellorusisë, e vlefshmë për Ligën e Kombeve.

Kuqezinjtë duan me patjetër një fitore në ndeshjen e fundit sot për të marrë vendin e parë në grupin e tyre

Ora 14:49
Formacionet zyrtare/ Reja befason kundër Bjellorusisë, ul Uzunin në stol! Mbrojtja dhe sulmi i pandryshuar

Trajneri Edy reja ka zgjedhur të bëjë disa ndryshime në formacion për ndeshjen me Bjellorusinë, në krahasim me atë të tre ditëve më parë kundër Kazakistanit.

Kështu nga minuta e parë nuk do ta nisë Kallaku, vendin e të cilit e ka zënë Qazim Laçi. Ndërkohë surpriza më e madhe vjen nga krahu i majtë i mesfushës ku Uzuni ka përfunduar në stol ndërsa në vendin e tij është prferuar Hysen Memolla.

Siç pritej vendin e Abrashit, të pezulluar me kartona, e ka marrë Gjasula, i cili luan i dëmtuar në krahë. Gjithashtu edhe Albi Doka do ta nisë nga fillimi, pasi zëvendëson Hysajn e infektuar me COVID.

Reparti i mbrojtjes dhe sulmit mbetet i pandryshuar nga ndeshja me Kazakistanin.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento

Komente

  • Floa: 18/11/2020 19:48

    Normal mbasi shifrat po rriten ne menyre te frikshme keq na vjen per situaten por duhet te ruhemi

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tensionet me Serbinë/ Pas kthimit nga SHBA, Rama viziton nesër Kosovën me ftesë të Albin Kurtit