Euro 2020/ Spanja di vetëm të fitojë, sonte Gjermani-Holandë

Euro 2020/ Spanja di vetëm të fitojë, sonte Gjermani-Holandë

Sergio Ramos duke festuar golin

Rikthehen kualifikueset e “Euro 2020”  dhe Spanja koleksionon fitoren e pestë në po kaq takime. Iberikët kanë triumfuar në Bukuresht 2-1 ndaj Rumanisë duke vijuar me pikë të plota 15 të tilla në grupin F. Sergio Ramos dhe Paco Alcacer ishin autorët e golave ndërsa për Rumaninë ngushtoi diferencën Andone dhe portieri Kepa evitoi surprizën. Në grupin F fituan ndeshjet respektive edhe Suedia e Norvegjia që vijnë pas Spanjës në renditje.

Më herët 5 fitore në po kaq ndeshje arriti edhe Italia. Të kaltërit fituan me përmbysje 3-1 ndaj Armenisë. Djemtë e Mancinit pësuan gol nga vendasit dhe më pas e përmbysën rezultatin me golat e Belotti, Lorenzo Pellegrini dhe një autogol. Në grupin J ka fituar edhe Finlanda ndaj Greqisë që mban vendin e dytë dhe Bosnje Hercegovina.

Në grupin D Zvicra vetëm barazim morri në përballjen ndaj Irlandës. Fabian Schar finalizoi një aksion model të helvetëvë në minutën e 74-të por Irlanda barazoi me Mc Goldrick 5 minuta nga fundi. Danimarka bëri goleadë ndaj Ishujve Faroe. Irlanda e kryeson grupin D me 11 pikë por ka dy ndeshje më shumë se Zvicra.

Sonte në 20:45 në Hamburg ,Gjermania pret Holandën në superpërballjen e grupit C. Në plot 43 takime në një nga duelet më interesante në Europë, Gjermania ka fituar 16, 16 janë mbyllur në barazim dhe 11 ka fituar Holanda. Në përballjen e marsit në Amsterdam djemtë e Lëv triumfuan 3-2. Sa i përket iformacioneve të mundshme ekipet pritet të zbresin në fushë me artilerinë e rëndë ndërsa në aksion janë edhe Belgjika e Kroacia.

Spanja di vetëm të fitojë në kualifikueset e “Euro 2020”. Iberikët mposhtën Rumaninë 2-1 në Bukuresht dhe kryesojnë grupin F me pikë të plota. Fitore siguroi edhe Italia ndërsa Zvicra ngeci në barazim. Sonte pritet spektakël në duelin mes Gjermanisë e Holandës.

/Përgatiti: Andi Kapxhiu

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ç’po kurdisin? Olta dhe Dea komunikojnë në dush pa mikrofona, mister se çfarë kanë thënë! Ndjekësit kërkojnë zarfin e zi

Ç’po kurdisin? Olta dhe Dea komunikojnë në dush pa mikrofona, mister se çfarë kanë thënë! Ndjekësit kërkojnë zarfin e zi