SPECIALE/ ‘Rrugës’, ekspozita që takoi artin e dy miqve artistë! Nga ‘Betimi i Hipokratit” tek kontrasti bardh e zi, Koko e Shijaku sjellin 32 punime në skulpturë dhe grafikë

Nisën të ecnin në të njëjtën rrugë shumë vite më parë. Ishin të rinj që ëndërronin të bëheshin artistë. Ata përfunduan studimet në Akademinë e Arteve. Njëri u bë skulptor dhe tjetri piktor. Sot janë kolegë në punë dhe miq në jetë.  Rrugëtimin e përbashkët e vazhdojnë ende, jo vetëm si kolegë të plotësuar por edhe dy miq të vjetër.

“Rrugës” e kanë emërtuar edhe ekspozitën e tyre Emanuel Koko dhe Betrand Shijaku. Një cikël i përmbledhjes së një pune të përbashkët shprehur në 32 punime artistike në grafikë dhe skulpturë. Të dy pedagogë të mësimdhënies në Liceun Artistik, Emanuel Koko dhe Betrand Shijaku përmes ekspozitës sjellin në linearitet artistik krijues kompozime abstrakte instalacionesh e veprash ku ruhet fryma e kontrastit bardh e zi.

Gdhendja dhe dhënie e formave në dru, metal, hekur dhe mermer e deri tek teknika e përdorimit të gjilpërës së thatë mbi bakër dhe estilografisë (shtypit në dru) shprehin e na prezantojnë kompozime të ndryshme të artit pamor si: “Betimi i Hipokratit” tek skicat e bashkudhëtarit të njeriut për të arritur tek trajtimi i ciklit të peizazheve të bukur të fshatrave të Jugut të Shqipërisë të bregut të Qeparosë dhe Dhërmiut.

Kolegë në punë dhe miq në jetë, dy artistët Emanuel Koko dhe Bertrand Shijaku duket se nuk kanë ndërmend të ndalen këtu, përkundrazi heroi i tyre i përbashkët në udhën e rrugëtimit krijues do të vijojë të mbetet gjithmonë Arti dhe E Bukura.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Rusi/ Zjarr në një ndërtesë afër Moskës, 8 të vdekur

Rusi/ Zjarr në një ndërtesë afër Moskës, 8 të vdekur