Spiropali i kthehet ashpër Vasilit: Zvarranik, laro, specie që Qazim Ismaili do të shërojë nga ligësia (VIDEO)

TIRANE - Zëdhënësja e qeverisë dhe ministre e Shtetit për Parlamentin, Elisa Spiropali ka reaguar sot në lidhje me akuzat ndaj infermierit Qazim Ismaili që është mes ekipit të bluzave të bardha për të shërbyer në Itali në përballimin e situatës së pandemisë COVID-19. Spiropali e cilëson Petrit Vasilin zvarranik që me ligësi helmon shpirtin dhe mendjen e njerëzve, pasi n/kryetari i LSI-së tha Edi Rama tallet me mijëra të vdekur në Itali dhe çon pompistin për "mjek", referuar Qazim Ismailit.

Nuk duam të merremi me opozitën në këto kohë luftë kaq të egër për në këtë kohë bëhet e pamundur heshtja kur tejkalohen dhe kufijtë e njerëzores me ligësira që helmojnë shpirtin dhe mendjen njerëzve ndërkohë që ata sot  kanë nevojë  për ndihmë prej nesh të zgjedhurve të tyre. Vesi del me shpirtin dhe disa specie të hatashme të faunës opozitare as sot nuk e qepenosin dot zgavrën e gabuar në vend të gojës. Unë e di që janë shumë të mërzitur me mallëngjimin që përfshiu mbarë Italinë prej gjestit tonë solidar me popullin fqinj e vëlla matanë detit për të cilën u gëzua i madh dhe i vogël me emrin shqiptar me përjashtim të disave të quajtur luanë dhe petrita të cilët janë shëmbëlltyra e një ligësie që e ka shoqëruan në shekuj sojin më të ulët politikanit shqiptarë, por dhe që për këtë rasti kaq solemn të historinë e marrëdhënieve me Italinë e me Europën, luanët dhe petritët të mos gjenin forcën të heshtnin por t’i vërsuleshin një shqiptari të mirë e të urtë, vetëm, e vetëm për të bërë pis veshjet e bardha të atyre 30 misionarëve që u kthyen në  engjëj shpëtimtarë në sytë e popullit italian, kjo kalon dhe kufijtë e të pabesueshmes.

Po kush është viktima e agresionit të këtyre njerëzve zvarranikëve? As më pak dhe as më shumë se Qazim Ismaili. Kryefamiljari i një prej familjeve të bombarduara  prej Gërdecit, me tre fëmijë. Ai u cilësua pacipërisht si pompisti i veshur si mjek dhe u kërdis publikisht nga palo burrat. Qazim  Ismaili është e vërtetë që ka punuar edhe në një karburant në Vorë, pranë shtëpisë së tij  të martirizuar nga bomba e korrupsionit më vrastar që ka njohur kjo anë e botës, por ai është infermier dhe jo vetëm i lidhur shpirtërisht, por dhe profesionalisht me Italinë. Ka punuar katër vite në Spitalin Ushtarak, më pas për 9 vite në spitalin Nr. 2 dhe më pas për 5 vite të jetës së tij si infermier në Itali. Ai u kthe në Shqipëri në vitin 2008 pikërisht pas bombardimit të Gërdecit.

Vajza e tij Artiola vuan nga zemra dhe u dëmtua nga shpërthimi i Gërdecit. Borxhi që Qazimi u ka miqve italianë për fëmijët dhe shtëpinë e tij të shkatërruar e ka shpjeguar ai vetë. Ndërsa unë dua t’ju them juve se ai u regjistrua në listën e 2000 vullnetarëve që u treguan menjëherë të gatshëm t’i përgjigjeshin thirrjes së Ministrisë së Shëndetësisë kur u krijua forca rezerve e saj. Dhe po ashtu ai kërkoi me vullnet të plotë dhe dëshirë të madhe të ishte pjesë e misionit të atyre 30 engjëjsh që përlotën mbarë Italinë. Prandaj vetëm respekt dhe mirënjohje pa fund për këtë burrë fisnik e fjalë pak dhe neveri e përbuzje pa rezervë për laron e për balon që më lehjen e tyre treguan me zë lartë se kurrë, sa i gabuar është cilido qoftë ai që i ka dhënë besimin e votës së tij. Uroj shumë të mos harroni kurrë këtë poshtërsi të pashembullt që bëni duke pompuar me helmin e tyre një lajm të rremë mbushur me zilinë e sëmurë, ndaj dikujt që quhet Edi Rama. Historia e marrëdhënieve tona me Italinë do ta kujtojë për gjithnjë këtë ditë kur flamuri i Skënderbeut ka rizbarkuar në atë anë të detit për t’u bashkua me një luftë që askush nuk e fiton dot i vetëm” tha ajo.

d.ba./G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento

Komente

 • drejtsi vetem spakand usa BE: 01/04/2020 15:10

  fundi juaj bashke me kryebanditin *jo presidenti yne* po ju vjen, jan gerhamat e fundit te sorollopit tuaj bashke me bythlepirsit tuaj nga veriu e deri ne jug.

  Përgjigju
 • PËR VLORËN: 01/04/2020 10:23

  O Vlora qeke shum i zgjuar e shum i shkolluar o i uruar. Po çfar bën ti për shëmbull: kur një bastard i tipit vasili ty të ofendoj të mashtroi të gënjej tē vjedhi të vrasi si thua ti ti ti flasësh me kultur kti bastardi me të lutem e me përulsi. Po jo mor Vlora hora ktyre tipave kjo përgjigje u jepet. Pushkini ka qen një nga njerzit më të zgjuar të planetit e ai thosh: kjo meze ktë lloi piruni do o vlora fenomen.FALEMNDERIT PËR MIRKUPTIMIN.

  Përgjigju
 • Beni: 01/04/2020 09:41

  Kete Spiropalin me kete fjalor, jo per ministre,por as si femer nuk duhet ta konsiderosh. Shume nivel i ulet fjalori per nje ministre dhe grua. Spiropali shif te permiresohesh se je per turp.

  Përgjigju
 • Gente: 01/04/2020 06:42

  Me dy fjaj... vetem .opili dhe kto nuk e din se me cilen partie jan? Leri ne doren ton se edhe ne qofte se do vin ne qeverisje pd kshtu si ps doti fundos kto te lesheis, te pa shpirt funrrina dhe nga 30 vjet vasi lavi la

  Përgjigju
 • Je e Nderuar ..Pergjigje e sakte ketyre Horave..: 01/04/2020 05:04

  Shkurt dhe sakte,,meqe keta kriminela meritojne me shume .. Je e Nderuar me punet qe po Beni..ne keto dite te vrshtira. Populli eshte me Juve e nderuare Zonje..

  Përgjigju
 • Vlora: 31/03/2020 23:53

  Po...bravo...znj.ministre e shtetit, dy here nene etj etj...komplimenta per fjalorin e perdorur... vend muti

  Përgjigju
 • Lalka Radanecit: 31/03/2020 23:09

  Po loqke mbeti ky Vasilu ky zorrke e byrhkes

  Përgjigju
 • populli: 31/03/2020 23:08

  Fytyra me e uryer eshte nje virus i keq malarik Petrit Vasili .Nje shushunie malarike nje hajdut intigran nje specie e lige me keq se vrusi qe po luftojme .

  Përgjigju
 • Tironci: 31/03/2020 23:04

  Shkrim shum i spikatur per keto bir kurvash dhe pederastesh te LSIse.bravo moj zonje bravo.

  Përgjigju
 • DAJ CENI: 31/03/2020 22:15

  Te lumte Elisa asgje nuk i shton dot ketij shkrimi per qyravecin sahanlepires Petrit

  Përgjigju
 • BAJGA petrit vasili: 31/03/2020 22:00

  Shikoni bajgën petrit vasili e akuzoi Zotin Qazimi si pompist në një koh që ky burr fisnik ka punuar si infermjer dhe në Itali e flet italishten rjedhshëm se un e njof personalisht. E ktë Zotni Qazimin ky qeni bastard petrit vasili kur ishte ministër e hoqi nga puna si infermjer ky qeni i përmjerur petrit fundrina. Po tani është e bardha mbi të zez që ky fundërrin gënjeu me qëllim të keq. Po ky qen ska as kurajo të kërkoj falje për mashtrimet e qëllishme. Megjithse kta i bëjn mir popullit Shqiptar se kan dal shum zbuluar e kan treguar fytyrën e tij të vërtet.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Banorët ankohen për mbikalimet në Kukës-Morinë: Janë vendosur larg, duhen në zonat e populluara (VIDEO)