Statistikat/ UEFA tregon Shqipërinë në Euro 2024! Pasimet më të sakta, lojtarët më të shpejtë dhe 'maratonomakët' kuqezi

Statistikat/ UEFA tregon Shqipërinë në Euro 2024! Pasimet më të sakta, lojtarët më të shpejtë dhe 'maratonomakët' kuqezi

Kombëtarja

Humbja 1-0 kundër Spanjës në ndeshjen e fundit të Grupit B në Euro 2024 solli edhe eliminimin e kombëtares shqiptare nga Evropiani i Gjermanisë. Tanimë ëndrra për të bërë historinë vijon të mbetet në sirtar, me ekipin që mbërriti në Tiranë pasditen e kësaj të marte.

Tani është koha për të bërë llogaritë dhe nxjerrë statistikat e këtyre tre ndeshjeve të luajtura. Sipas faqes së UEFA-s dhe statistikave të mbajtura për ndeshjet, më poshtë po bëjmë një analizë sa i takon të dhënave të mbledhura.

Për kilometrat e përshkruara në tre takime kryeson Ylber Ramadani me 29,7 të tilla, ndjekur nga Asllani me 27.3, edhe pse ka luajtur pesë minuta më shumë. Pas tyre vijnë Mitaj, Gjimshiti dhe Asani.

Një e dhënë tjetër ka të bëjë edhe me shpejtësinë e lojtarëve në fushë. Nedim Bajrami ka qenë më i shpejtë nga kuqezinjtë duke kapur shifrën e 34.8 kilometra në orë. Pas tij Seferi, Hoxha, Broja dhe Mitaj.

Sa i takon saktësisë në pasime, sërish Ylber Ramadani është më i sakti me 94.3 përqind. Pas tij Gjimshiti, Mitaj, Hysaj dhe Asllani. Lojtari me pasime më të shumta është Asllani, me mesfushorin që kryeson edhe në rastet e krijuara.

Lojtarët që vrapuan më shumë:

Lojtarët më të shpejtë:

Lojtarët me saktësinë më të madhe në pasime:

Lojtarët me pasimet më të shumta:

Rastet e krijuara:

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sulmi ndaj Trump, agjentët e kishin pikasur atentatorin jashtë tubimit

Sulmi ndaj Trump, agjentët e kishin pikasur atentatorin jashtë tubimit