Statuti i ri i PD, Jamarbër Malltezi: Duhet të ishin lejuar diskutimet dhe analiza për zgjedhjet

Kreu i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi gjatë intervistës në Report Tv, përpos ndotjes së mjedisit nga djegia e fabrikës së riciklimit të mbetjeve në Kashar ka folur edhe për zhvillimet politike brenda PD.

Statutin e ri, Malltezi e cilësoi si zhvillim pozitiv, por mbledhjen jo perfekte. Sipas tij tensioni në minutat e para duhet të ishte shmangur. Për Malltezin, draft statuti duhet të ishte shpërndarë jo 6 orë para mbledhjes së këshillit, por më parë, ndërsa shton se duhet të ishte lejuar që të gjithë të flisnin.

Jamarbër Malltezi thotë se refuzimi për të diskutuar për analizën e humbjes së zgjedhjeve është një shans i humbur, ndërsa kërkon që secili të falë dicka nga vetja për të ecur përpara.

Statuti i ri është zhvillim pozitiv, mbledhja ishte pozitive, e vonuar, por jo perfekte. Një nga ngjarjet e pakëndshme ishte që statuti iu shpërnda anëtarëve të këshillit 6 orë para zhvillimit të mbledhjes, nuk është normale. Duhet të ishte dhënë përpara. Tensioni i parë duhet të ishte shmangur.

Dëshira e anëtarëve ishte për të diskutuar për zgjedhjet, edhe unë isha për këtë, do të duhej diskutuar edhe për zgjedhjet. E quaj shans të humbur. Duhet të ishte shmangur, kush dëshironte mund të diskutonte.

Secili që është aty ka një dhimbsuri për PD, por lejoje që të flasë. Të gjitha palët do të duhet të shohin përpara, të falin dicka nga vetja për të ecur përpara.  Nuk ishte statuti që na çoi në humbje. Duhet të shohim njëri tjetrin të sy dhe të jemi bashkë. Padyshim votova pro per statutin e ri. 

Jamarbër Malltezi

Një nga debatet më të forta në PD për statutin e ri ishte për mandatin e kryetarit. Sipas kritikëve të PD, me statutin e ri Basha ‘betonizohet’ edhe nëse humbet, por Malltezi u shpreh se votoi pro, pavarësisht deklaratave të kritikëve.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe efekti i vaksinimit, a duhet të hiqet ora policore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vrasje me armë zjarri në Tiranë pas një konflikti, ndërron jetë në spital 27-vjeçari! Disa të shoqëruar (EMRI+VIDEO)