Studimet: Stresi mund të shkaktojë zvogëlimin e trurit

Foto ilustruese

Truri juaj mund të zvogëlohet nga stresi, por ju keni fuqinë ta ndaloni atë.

Shëndeti juaj mund të jetë në rrezik deri në atë pikë sa edhe truri juaj mund të tkurret nëse jeni të stresuar shumicën e kohës.

Por gjithçka mund të parandalohet,  sepse ju akoma mund ta kontrolloni stresin në trupin tuaj.

Sipas Bright Side stresi mund ta shtypë trurin tuaj, nëse nuk e merrni në dorë kontrollin e tij.

1.Stresi është një mik dhe një armik

Stresi nuk është gjithçka e keqe. Në të vërtetë është e rëndësishme për ne, kur kemi nevojë për atë përqendrim dhe energji shtesë për të na ndihmuar kur jemi në një konkurs ose flasim në publik.

Por kur është e tepërt ajo mund ta ndryshojë trurin tuaj në një mënyrë të tmerrshme.

Stresi mund të sjellë dhimbje koke, stomak të dobët , presion të lartë të gjakut, dhimbje në gjoks dhe pagjumësi.

2.Shumë stres mund ta bëjë trurin tuaj më të vogël

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën “Neurology”,  tregoi se personat me nivele të larta stresi u bënë më keq në testet e kujtesës dhe truri i tyre ishte më i vogël në krahasim me ata me nivele më të ulëta të stresit.

 Kjo tkurrje e trurit ndikon në pjesën që është përgjegjëse për kujtesën dhe mësimin, kështu që sa më kronik të jetë stresi, aq më shumë ka të ngjarë të keni një kujtesë të dëmtuar dhe ta keni të vështirë të mësoni gjëra të reja.

“Këto lloj efektesh mund të lidhen me një rrezik më të lartë të çmendurisë 10-20 vjet më vonë”, tha Dr. Sudha Seshadri, një nga autorët e studimit. Mund të çojë gjithashtu në probleme serioze mendore si depresioni.

3.Ju mund ta mbani nën kontroll nivelin e stresit

Bëni ushtrime. Sipas një studimi në Australi, ushtrimi i rregullt aerobik mund të përmirësojë funksionin e kujtesës dhe të ruajë shëndetin e trurit ndërsa ne plakemi.

Ushtrimet do të lëshojë endorfinën, kimikatin që jep një ndjenjë pozitive në trup.

Bëni gjumë të mjaftueshëm. Trupi shërohet dhe restaurohet kur jeni në gjumë.

Shikoni çfarë hani. Ushqimi i mirë mund të ndikojë në gjendjen tuaj dhe madje edhe jashtë niveleve të stresit.

Ushqimi i rregullt i ushqimeve të shëndetshme dhe ulja e konsumit tuaj të kafeinës gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e stresit.

Qëndroni me persona që doni. Të kesh një sistem të mirë mbështetës është gjithmonë e dobishme për të luftuar stresin.

Socializimi me miqtë dhe familjen prodhon hormonin ’ndjehem mirë’,  të quajtur oksitocinë që mund të zvogëlojë ankthin.

Bëni pushim. Bëni joga ose meditim, merrni një masazh ose bëni një ikje të shkurtër për t'ju ndihmuar të relaksoheni dhe të keni pak kohë për veten tuaj. 

Të marrësh ca kohë larg nga monotonia e jetës suaj të përditshme mund t'ju japë paqen e mendjes që ju nevojitet.

4.Disa thonë se stresi nuk është fajtor

Edhe pse gjetjet janë të thella, doktor Sudha Seshadri paralajmëroi se  ekziston një lidhje midis stresit e tkurrjes së trurit dhe nuk mund të jetë rasti që stresi në të vërtetë bën që truri të tkurret. Studimi përdori nivele të kortizolit për të matur nivelet e stresit sepse truri prodhon kortizol kur jemi të stresuar.

Kortizoli mund të prodhohet edhe nga inflamacioni, tha Bruce McEwen, një neuroshkencëtar në Universitetin The Rockefeller në Neë York, i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

Kështu që nivelet e kortizolit në studim mund të mos jenë 100% të shkaktuara nga stresi.

  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Parakalimi i gabuar shkakton aksident në Berat, fatmirësisht pa të lënduar