Studimi: Ndryshimet klimatike sjellin thatësirën rekord të pyjeve tropikale të Amazonës

Studimi: Ndryshimet klimatike sjellin thatësirën rekord të pyjeve tropikale të Amazonës

Një djalë ecën në një zonë të thatë të përroit Igarape do Taruma që derdhet në lumin Rio Negro

Ndryshimet klimatike konsiderohen si fajtori kryesor për thatësirën ​​rekord në pyllin tropikal të Amazonës që ka tharë lumenjtë, ka vrarë delfinët e rrezikuar dhe ka ndryshuar jetën për miliona njerëz në rajon, sipas një studimi të publikuar të mërkurën.

Ngrohja globale e bëri thatësirën 30 herë më të fortë, shkaktoi temperatura ekstreme të larta dhe kontribuoi në uljen e reshjeve, sipas analizës nga World Weather Attribution, një grup ndërkombëtar shkencëtarësh. 

Studimi u fokusua në qershor-nëntor të vitit të kaluar. Thatësira që goditi të nëntë vendet e pyjeve tropikale të Amazonës, përfshirë Brazilin, Kolumbinë, Venezuelën dhe Perunë, pritet të përkeqësohet në vitin 2024 pasi sezoni i shirave të fillojë të zvogëlohet në maj, thanë shkencëtarët për Reuters vitin e kaluar.

Mbrojtja e Amazonës, pylli më i madh i botës, konsiderohet jetik për frenimin e ndryshimeve klimatike për shkak të sasive të mëdha të gazit serrë që thithin pemët e tij. Thatësira uli nivelet e lumenjve në disa pjesë të rajonit në pikat më të ulëta të regjistruara.

“Ne duhet të shqetësohemi vërtet me shëndetin e pyllit të Amazonës”, tha Regina Rodrigues, një bashkëautore e studimit dhe studiuese në Universitetin Federal të Santa Catarina në Brazil.

Studiuesit kanë thënë se thatësira mund të përkeqësojë zjarret pyjore, të cilat kur shoqërohen me ndryshimet klimatike dhe shpyllëzimin mund ta shtyjnë Amazonën më shpejt drejt një pike pa kthim pas së cilës biomi thahet dhe pushon së qeni pyll i harlisur tropikal.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Skandali me mikrokreditë, Sejko: S’ka lidhje me firmat piramidale! BSH ka respektuar ligjin! Kreditë e këqija ishin rrezik kombëtar

Skandali me mikrokreditë, Sejko: S’ka lidhje me firmat piramidale! BSH ka respektuar ligjin! Kreditë e këqija ishin rrezik kombëtar