Suedia do të aplikojë për anëtarësim në NATO, ambasadorja Hastad: Takova Ramën dhe Xhaçkën, na mbështesin! Presim sulme kibernetike nga Rusia

Suedia do të aplikojë për anëtarësim në NATO, ambasadorja Hastad: Takova Ramën dhe Xhaçkën, na mbështesin! Presim sulme kibernetike nga Rusia

Ambasadorja e Suedisë në Shqipëri, Elsa Hastad

Suedia do të aplikojë për anëtarësim në NATO. Në një konferencë për mediat, Ambasadorja e Suedisë në Shqipëri, Elsa Hastad tha se ka folur me kryeministrin Rama dhe ministren Xhacka, të cilët e kanë mbështetur Suedinë për këtë proces. Aplikimi do të dorëzohet në ditët në vijim së bashku me Finlandën.

"Ne do të jemi një anëtar i besueshëm në të cilën vendet e tjera mund të mbështeten dhe ndihmohen. Ky ndryshim në politikën tonë të jashtme është më i madhi. Së bashku me fqinjën tonë, Finlandën do të ecim në adresimin në NATO. Ambaadori i Suedisë do të dorëzojë aplikimin në ditët në vijim. Ne po presim për Finlandën që të bëjmë aplikimin njëherësh. Duhet të presin ratifikimin nga strukturat e NATO-s. Dje u takova me kryeministrin Edi Rama dhe kam qenë në kontakt me ministren e jashtme Olta Xhackën, të dy më kanë garantuar mbështetjen e tyre në këtë proces. Kjo është ditë historike jo vetëm për Suedinë, por edhe NATO-n", tha Hastad.

Ambasadorja Hastad tha se janë të përgatitur dhe presin sulme kibernetike e disinformim nga Rusia për të destabilizuar Suedinë.

“Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte një rol parandalues në konfliktet në Europën Veriore. Edhe nga publiku ka një mbështetje të gjerë. Mënyra më e mirë për Suedinë që të garantojë siguri kombëtare është të anëtarësohet në NATO. Edhe ne e kemi bluar këtë çështje. Ne, nëse diçka e tillë ndodh, Suedia është e përgatitur. Ne presim sulme kibernetike ose dezinformimi për destabilizimin e Suedisë”, tha Hastad.  

Sa i përket mbështetjes që i jep Suedia vendit tonë për procesin e integrimit në BE, ambasadorja Hastad tha se Suedia prej më shumë se 20 vitesh po ndihmon Shqipërinë në Bruksel dhe me fonde.

“Çdo vit, alokohen 15 milionë euro nga Suedia në procesin e anëtarësimit të saj në BE”, përfundoi Hastad.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xani: 17/05/2022 21:26

  Jam kurioz, ai qe ben artikullin ben dhe komentet, apo komentet per shokun sekretar te pare i perpunon sektori Fuga i propogandes? Te pakten para se te vendosni dhe shkarravisni emrin e liderit, shkruni dhe emrin e kesaj zonjes qe perben themelin e lajmit. Kushdo qe mendon se nuk ecet pas ne kohe gabon. Ja psh, sivjet ne 2022 ne jemi ne fakt me keto komente patetike ne 1972. Shume shpejt do ta kalojme madje edhe 1912en.... Kjo fale ketij lidershipi qe se kena pa as enderru te qe kaq habites!!!

  Përgjigju
 • Sali trimi: 17/05/2022 17:05

  Te arrestohet edi rama menjeher perben rrezik te madh per naton edhe gjith europen..sala na futi ne nato jo edvin zagari qe mburret me punen e sales.

  Përgjigju
 • Qerim: 17/05/2022 14:38

  Rama eshte i duhuri per vendin tone dhe kete na e ka treguar me marredheniet e mira qe po mban me vendet e tjera dhe punet qe po ben per ta cuar Shqiperine ne vendin me te zhvilluar!

  Përgjigju
 • Rona: 17/05/2022 14:33

  Shqiperia ka qene gjithmone pro paqes ne bote dhe skishte si te ndodhte ndryshe me Suedine.

  Përgjigju
 • handi: 17/05/2022 14:31

  Ne shume shpejt do jemi ne be , respekte

  Përgjigju
 • albi: 17/05/2022 14:29

  Nga keto lidhje me krimin qe ka dhe qe i dine njerezit. Kujdes ky te merr jeten, eshte mafioz, kjo eshte e gjithe historia e tij ne politike.

  Përgjigju
 • sokoli: 17/05/2022 14:29

  Në tetor të vitit 2020, Policia e Shtetit ka shpallur në kërkim biznesmenin Isuf Berberi, për aferë korruptive në AKBN, duke i shkaktuar një dëm prej 1.5 mln USD dëm shtetit shqiptar. Berberi njihet për lidhje të afërta me Ilir Metën dhe partinë e tij. Madje Meta dhe Berberi kanë ndarë me publikun edhe takimet e tyre miqësore, duke publikuar foto, ku pozojnë pranë njëri-tjetrit. Sigurisht edhe për këtë Meta duhet të ketë një alibi.

  Përgjigju
 • Alkoli: 17/05/2022 14:18

  Nje shtet si suedia duhet te jete patjeter ne nato. Do jet nje ndihm shum e madhe dhe patjeter qe duhet ta mbeshtesim

  Përgjigju
 • jari: 17/05/2022 14:18

  Politikat e ndjekura nga zoti km jane shume te sakta dhe bashkepunese me shtetet e europes

  Përgjigju
 • shaban: 17/05/2022 14:04

  Kryeministri yne po tregon qe po na perfaqeson denjesisht dhe po punon ne menyre te vazhdueshme per vendin tone

  Përgjigju
 • Ines: 17/05/2022 14:03

  Zoti Rama gjithmone ka treguar qe eshte njeru paqesor dhe po punon shume qe Shqiperia te arrij cdo dite e me shume me te mire

  Përgjigju
 • Ela: 17/05/2022 13:39

  Kryeministri jon tregon qe eshte nje njeri shume paqesor dhe qe don te miren e cdo vendi madje nga relatat e mira qe ka me te gjithe shqipria do te arri majat

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Zbulimi i laboratorit të falsifikimit në Yzberisht, Bregu e Rushiti falsifikonin certifikata pronësie e dokumente martese për përdorim jashtë vendit

Zbulimi i laboratorit të falsifikimit në Yzberisht, Bregu e Rushiti falsifikonin certifikata pronësie e dokumente martese për përdorim jashtë vendit