Sulmet e Metës ndaj Kim jehonë në mediet amerikane! ‘Washington Post’: Presidenti thotë se Amerika mund ta vrasë me raketë! Koment dhe për vrasjen në Elbasan nga grupi i PD

Sulmet e Metës ndaj Kim jehonë në mediet amerikane! ‘Washington Post’: Presidenti thotë se Amerika mund ta vrasë me raketë! Koment dhe për vrasjen në Elbasan nga grupi i PD

Presidenti Ilir Meta

Përplasja e presidentit Ilir Meta me ambasadoren ne SHBA në Tiranë Yuri Kim ka bërë jehonë dhe në mediet amerikane. Prestigjozja ‘Washington Post’ ka shkruar për këtë rast të paprecedentë, duke cituar deklaratat e Metës i cili ka akuzuar ambasadoren për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit tonë duke mbështetur sipas tij  kryeministrin Rama në zgjedhje.

“Presidenti Ilir Meta foli ashpër për Ambasadoren Yuri Kim gjatë një bisede dhe i bëri thirrje diplomates amerikane “të ndalojë mbështetjen për kryeministrin Edi Rama, i cili po shkel zgjedhjet.”

Ndërsa intervista po transmetohej, Kim i dërgoi një mesazh Metës dhe gjithashtu shkroi në Twitter në lidhje me zgjedhjet e së dielës, duke iu përgjigjur një paralajmërimi që Meta bëri këtë javë se shqiptarët do të merrnin sfurqet dhe mjete të tjera nëse Kryeministri përpiqet të manipulojë votimin ose rezultatet.

“Eshtë e papranueshme për këdo që të kërcënojë se qytetarët do të marrin sfurqet në 25 Prill ose nëse nuk u pëlqen rezultati i zgjedhjeve”, shkroi ambasadorja, citon edhe “Washington post”.

”Këto kërcënime meritojnë dënim. Ata që nxisin dhunë do të mbajnë përgjegjësi për rezultatet e fjalëve dhe veprimeve të tyre. Ndal”, ishte kjo deklarata e fortë  e Kim.

Meta pretendoi se Kim i tha atij për ta kërcënuar “Ne dimë disa gjëra për ty.” Ndërkaq komentohet edhe përgjigjia e Metës i cili i tha ambasadores ta lajmërojnë nëse SHBA ka ndonjë problem me të, ndërsa theksoi se "e di që ata edhe e vrasin po të duan”, duke i kërkuar që "të paktën ta çojnë te Mali me Gropa dhe mund të lëshonin një raketë mbi të, në mënyrë që të mos dëmtonte njerëzit e tjerë”.

Presigjozja amerikane ka shkruar edhe për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan nga shoqëruesi i Gamend Bardhit, Arbër Paplekaj, ky i fundit pjesë e strukturës së armatosur të Partisë Demokratike e ngritur me pretendimin për të "mbrojtur votën".

“Dy partitë më të mëdha politike të Shqipërisë janë rivalë të hidhur të zgjedhjeve. Përballjet midis mbështetësve të qeverisë së Ramës dhe opozitës kulmuan të mërkurën me vdekjen e një mbështetësi kryesor të Partisë Socialiste në qeverisje. Policia ka thënë se viktima u qëllua, sipas dyshimeve nga një anëtar i Partisë Demokratike të opozitës, gjatë një debati që përfshinte anëtarët e kampeve kundërshtare”, shkruan më tej "Washington post".

Shkrimi i plotë i Washington post:

Presidenti i Shqipërisë ka akuzuar ambasadoren amerikane për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit të vogël evropian duke mbështetur kryeministrin e tij në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Presidenti Ilir Meta foli ashpër për Ambasadoren Yuri Kim gjatë një bisede televizive të Premten në mbrëmje dhe i bëri thirrje diplomates amerikane “të ndalojë mbështetjen për kryeministrin Edi Rama, i cili po shkel zgjedhjet.” Ndërsa intervista po transmetohej në Syri Televizion, Kim i dërgoi një mesazh me tekst Metës dhe gjithashtu shkroi në Tëitter në lidhje me zgjedhjet e së dielës, duke iu përgjigjur një paralajmërimi që Meta dha këtë javë se shqiptarët do të merrnin cfurqet dhe mjete të tjera nëse Kryeministri përpiqet të manipulojë votimin ose rezultatet. “Eshtë e papranueshme për këdo që të kërcënojë se qytetarët do të marrin” cfurqet në 25 Prill ose nëse nuk u pëlqen rezultati i zgjedhjeve,” shkroi ambasadorja. ”Këto kërcënime meritojnë dënim. Ata që nxisin dhunë do të mbajnë përgjegjësi për rezultatet e fjalëve dhe veprimeve të tyre. Ndal. ”

Dy partitë më të mëdha politike të Shqipërisë janë rivalë të hidhur të zgjedhjeve. Përballjet midis mbështetësve të qeverisë së Ramës dhe opozitës kulmuan të mërkurën me vdekjen e një mbështetësi kryesor të Partisë Socialiste në qeverisje. Policia ka thënë se viktima u qëllua, sipas dyshimeve nga një anëtar i Partisë Demokratike të opozitës, gjatë një debati që përfshinte anëtarët e kampeve kundërshtare.

Meta ka denoncuar Ramën për drejtimin e një “regjimi kleptokratik” të supozuar që përqendroi të gjitha fuqitë legjislative, administrative dhe gjyqësore tek kryeministri. Ai gjithashtu akuzoi Ramën për deshtim në reagimin ndaj pandemise dhe vonesën e integrimit të vendit në Bashkimin Evropian. Presidenti mban postin pa përkatësi partie. Meta më parë drejtonte Lëvizjen Socialiste për Integrim të krahut të majtë, e cila tani drejtohet nga gruaja e tij.

Gjatë bisedës së premten në mbrëmje, Meta e quajti Ramën një “gangster” dhe një “të sëmurë psikik”. Ai gjithashtu u trazua dukshëm pasi mori tekstin e Kim dhe bëri pretendime ekstreme në lidhje me ambasadorin e SHBA. Në një moment, presidenti la të kuptohej se Kim mund të ishte pjesë e një fushate ndërkombëtare lobimi kundër tij e udhëhequr nga Serbia. “Ka qarqe të korruptuara. Ka lobim të paguar nga Serbia, atje (në Sh.B.A) dhe në vendet e tjera, të cilat përdorin përfaqësuesit e Amerikës kundër Ilir Metës, “tha ai.

Meta pretendoi se Kim i tha atij gjatë një telefonate: “Ne dimë disa gjëra për ty.” “Unë i kam thënë (Uashingtonit) që nëse ke ndonjë problem me mua, të lutem më njofto sepse e di që mund të më vrasësh edhe mua,” tha ai. Meta shtoi se ai do të shkonte në një mal aty pranë dhe pastaj “ju mund të lëshoni një raketë mbi mua, në mënyrë që të mos dëmtoj njerëzit e tjerë”.

Pas takimit me Lulzim Bashën e partisë kryesore opozitare të qendrës së djathtë Demokratike, ambasadorja amerikane përsëriti të shtunën se Uashingtoni “nuk mbështet asnjë parti apo kandidat”. “Por ne absolutisht mbështesim të drejtën e të gjithë qytetarëve për të votuar lirshëm dhe në paqe,” shkroi Kim në Tëitter.

Fushata zgjedhore nuk lejohet në Shqipëri të shtunën para zgjedhjeve. Meta u dërgoi një letër partive opozitare të vendit duke u kërkuar atyre të mos lejonin “asnjë përpjekje për të prishur procesin zgjedhor”. Ai gjithashtu u bëri thirrje prokurorëve, policisë dhe komisionerëve të zgjedhjeve të jenë të paanshëm.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Like: 25/04/2021 05:22

  Ky shpellar like injoranti e kokemadhi po le namin gjithandej, si mundet qe nje shtet te drejtohet nga nje grup kriminelesh e injorantesh qe pasurohen ne kurriz te popullit duke e varferuar me shume ate. Gjake e arkivole u befshin te gjitheve atyre pseudo politikaneve shqipetar. SHQIPERIA E SHQIPETAREVE dhe jo e like injoranti e kokemadhi, mona surrat kali,salqeni e lulka

  Përgjigju
 • Tironsja: 25/04/2021 00:58

  Edi Rama e meriton, punon ne skuader.Ndryshimet ne i shohim.Permisoj sistemin shendetosor nga katastrofe e coj ne nje nivel konkurues.Mbylli universitetet sh.p.k qe printonin diploma duke marre ne qafe nxenesit qe studiojne.Rilindi gjithe qytetet e Shqiperise sa po themi te shkojme nje nate ne Berat a Permet.Ka rritur nivelin e marredhenieve te politikes se jashtme per Shqiperine sa nuk kane qene keto 30 vite ne kete nivel.Mbeshtet studentet e ekselemces femijeve nga klasa e 6 kish eshte nenes me 10 merr burse nga bashkia.Pra vuri shtetin ne shina.Nese vijne hajdutet e LSI dhe kriminelet e dores fundit te PD minimumi do jemi end numero maximumi na kthejne 10 vite prapa.PD ska vizion per Shqiperine e se nesermes.A thua se ndryshimi i takses do ndryshoj thellesisht jetet tona.Gabim o njerez ne votoni PD.Do humbin femiket tane vite ashtu si ne

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës: Gjendja e policit të plagosur jashtë rrezikut për jetën

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës: Gjendja e policit të plagosur jashtë rrezikut për jetën