Super-grabitja në Rinas/ Policia gjen para të tjera në banesat e dy prej të arrestuarve, Prokuroria do të marrë ADN-në e Oltion Veselit

Shtatë muaj pas grabitjes së miliona eurove brenda pistës së aeroportit të Rinasit, policia ka vijuar sërish kontrollet në banesat e të arrestuarve, në sajë të hetimeve, si dhe për gjetjen e parave të grabitura.

Më herët, një shumë parash është mundur të gjendet në banesën e Elton Piklit dhe në banesën e të arrestuarit tjetër, Renaldo Sulës. Sipas burimeve, paratë e sekuestruara dyshohet të jenë ato të grabitura në 9 Prill të këtij viti. Të arrestuarit kanë mohuar të jenë autorë të supergrabitjes, ndërsa në seancën e sotme pritej që Prokuroria t’i kërkonte Gjykatës kryerjen e analizave të ADN për të vërtetuar nëse përputheshin shenjat e gishtërinjve të të arrestuarve me gjurmët e gjetura në paratë e bllokuara. Seanca e sotme u shty për shkak të mungesës së avokatëve të dy të arrestuarve. Po ashtu, këtë të martë pritej që Gjykata e Krimeve të Rënda të vendoste mbi kërkesën e të arrestuarve Oltion Veseli, Renaldo Sula dhe Elton Pikli, të cilët nuk kanë qenë dakord me zgjatjen e afatit të hetimit edhe me tre muaj të tjerë. Ndërkohë, për llogari të hetimeve të kësaj dosjeje, më herët gjykata ka lejuar organin e akuzës të marrë një profil gjenetik Oltion Veseli, për analiza ADN-je, pasi më herët ai nuk ka pranuar të japë mostër pështyme, me pretendimin se i është marrë një e tillë në polici menjëherë pas arrestimit.

Deri më tani, të arrestuar për super grabitjen e rreth 6 milionë eurove janë 7 persona, Ragio Hajdini i cilësuari si daja nga Kosova, Elton Pikli, Renaldo Sulaj, Oltion Veseli, Saimir Çela, Alkond Bengasi dhe Hasan Kanaçi  ndërsa i vrarë nga shkëmbimi i zjarrit me policinë ditën e ngjarjes mbeti organizatori i grabitjes Admir Murataj. Në kërkim vijojnë të jenë dy vëllezërit Klemend e Eldi çala si dhe bashkëpunëtori i tyre Talo Çela.

Deri më tani janë sekuestruar 300 mijë euro, nga të cilat 100 mijë euro u gjetën në banesën e agjentit të cargos në Aeroportin "Nënë Tereza", Hasan Kanaçi, të konvertuara në kartëmonedha të ndryshme.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Kina i përgjigjet vërejtjeve nga Filipinet mbi ndikimin në detin jugor: Pretendimet e Kinës nuk do të cënojnë fqinjët e saj